Artikkeli kuva

Näin Bangladeshissa osoitettiin mieltä Ranskan presidentti Emmanuel Macronia vastaan marraskuussa 2020. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Muslimimaat tuomitsevat Koraanin polttamisen – varoittavat ”vakavista seurauksista”

22.04.2022 |13:51

Pääsiäisen tapahtumat Ruotsissa ovat saaneet muslimimaailman reagoimaan voimalla Koraanin polttamisprovokaatioon. Mieltään osoittavien väkijoukkojen riehunta ja väkivalta poliisia kohtaan sen sijaan tuppaavat unohtumaan muslimimaailman virallisilta edustajilta.

Pääsiäisenä tapahtuneet Koraanin polttamiset voivat Irakin ulkoministeriön mukaan johtaa ”vakaviin seurauksiin” Ruotsin suhteissa arabivaltioihin ja muslimiyhteisöihin Euroopassa sekä kautta maailman.

Virallinen Egypti puolestaan tuomitsee ”Pyhän Koraanin tahallisen tuhoamisen” ja lisää sen olevan ”eräs äärioikeiston keinoista lietsoa vastakkainasettelua maahanmuuttajia ja erityisesti muslimeita kohtaan”.

Koraani puhuttaa – Venäjästä vaietaan

Iranissa väki yltyi mielenosoitukseen Ruotsin suurlähetystön edessä Teheranissa. Iranin ulkoministeriö kehotti Ruotsin hallitusta ryhtymään ”välittömiin ja ankariin toimiin tekijöitä vastaan” sekä estämään vastaavat provokaatiot tulevaisuudessa.

– Iran tuomitsee jyrkästi sen, että tanskalainen rasistinen ääriryhmä poltti Pyhän Koraanin Ruotsin Linköpingin kaupungissa, Ruotsin poliisin suojeluksessa ja sananvapauden varjolla, jyrisi ulkoministeriön tiedottaja Saeed Khatibzadeh.

Koraanin poltosta mielensä pahoittaneita valtioita yhdistää sekin, että useat niistä ovat jättäneet tuomitsematta Venäjän hyökkäyksen Ukrainaan ja näin tahallisesti tai tahattomasti viestittävät omasta arvomaailmastaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää