

LEHTIKUVA
No nyt kääntyi Ruotsin demareidenkin kelkka: ”Maahanmuutto on uhka hyvinvointiyhteiskunnalle – ongelmien ratkaisu edellyttää niiden ymmärtämistä”
Maahanmuuttajien työttömyys on yleisempää ja palkat pienemmät kuin syntyperäisillä ruotsalaisilla. Pienistä tuloista kertyy niukasti verotuloja. Paine hyvinvointiyhteiskunnan palveluita kohtaan kasvaa, toteavat sosialidemokraattiset kansantaloustieteilijät Expressenissä.
Kriittistä yhteiskunnallista keskustelua maahanmuuton todellisista vaikutuksista hankaloittaa se, että eliitti eli päättäjät asuvat alueilla, joilla maahanmuuton haitat eivät välittömästi tule silmille. Eliitti myös pääsääntöisesti työskentelee ammateissa, joissa segregaatio on tuntematon käsite.
– Kestämättömän maahanmuuttopolitiikan kantajaksi joutuu eritoten teollisuuspaikkakuntien sekä ongelmalähiöiden työväenluokka. He työskentelevät aloilla, joissa paine palkkojen laskemiseen kasvaa ja nämä ihmiset joutuvat vielä asumaan sosiaalisesti rauhattomilla alueilla. Työläisten lapset joutuvat ahtaisiin kouluihin, joissa monilla oppilailla on vaikeuksia selvitä asetetuista oppimistavoitteista, kirjoittavat sosialidemokraattisen kansantaloustieteellisen seuran (Socialdemokratiska ekonomklubben) jäsenet Emil Bustos ja Nils Lager Expressenin keskustelupalstalla.
Maahanmuuton hinta 50 miljardia vuodessa
Tieteellinen konsensus vallitsee siitä, että maahanmuutto on viime vuosina ollut valtiolle pelkästään kustannus. Ekonomisti Joakim Ruist on viimeisimmässä tutkimuksessaan osoittanut, että ulkomailla syntyneiden kansantaloudelliset nettokustannukset olivat vuonna 2018 kokonaista 50 miljardia kruunua (4,8 miljardia euroa).
– Pakolaisten vastaanottamista ei siten voi perustella valtaväestölle taloudellisilla tekijöillä. Ja miksi on niin? Se ei johdu siitä, että ulkomailla syntyneet saavat enemmän tukia vaan siitä, että he maksavat vähemmän veroja kuin kantaväestö. Maahanmuuttajilla on korkeampi työttömyysaste ja pienemmät palkat. Näin kasvava maahanmuutto asettaa yhä suurempia paineita koko hyvinvointivaltion olemassaololle.
Tosiasasioiden tunnustaminen helpottaa päätöksentekoa
Kun maahanmuuton todellisuus on sitä, että eri kansalaisryhmät eivät enää kohtaa ja integaatio vaihtuu segregaatioon, niin kansalta menee usko koko humanitaariseen pakolaisapuun. Se voi olla kohtalokasta monelle todelliselle avuntarvitsijalle tulevaisuudessa.
– Vaikka on tärkeätä myöntää, että valtaosa Ruotsiin tulleista on oikealla asialla, niin vääristynyt kuva maahanmuuton seurauksista ei auta meitä selviämään hyvinvointivaltion tulevaisuuden ongelmista. Yhteiskunnalliset ongelmat täytyy ensin ymmärtää oikein, jotta ne voidaan ratkaista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- humanitaarinen apu Joakim Ruist Nils Lager Emil Bustos konsensus ekonomistit kansantaloustiede segregaatio sosialidemokraatit hyvinvointiyhteiskunta sosiaalituet verot hyvinvointivaltio haittamaahanmuutto maahanmuuttajat Integraatio Maahanmuuton kustannukset Turvapaikanhakijat pakolaiset työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomalaisten turvallisuus on perussuomalaisille tärkein asia: ”Kehitysapumenot, maahanmuuton kustannukset sekä poliittisten järjestöjen tuet ovat menoja, joista pitää näissä olosuhteissa leikata”

Perussuomalaisten Purra, Halla-aho ja Peltokangas: Piikki on auki – ”Hallitus ei luovu hankkeistaan eikä maailmanparantamisesta edes kriisioloissa”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Maahanmuuton kulut jopa 3,2 miljardia vuodessa – jo murto-osalla saisi hoitajamitoituksen kuntoon

SDP:n Tuppurainen esitti pakolaiskiintiön kymmenkertaistamista – pelkästään yhden vuoden tulijoista kertyisi 10 miljardin euron lasku!

Lähes 1,4 miljoonaa euroa miinusta per keskimääräinen Somaliasta saapunut maahanmuuttaja – Purra: Hallituspuolueet eivät käsitä, mistä maahanmuuton kustannukset koostuvat

Hallituksen päätös 175 alaikäisen siirtämisestä Suomeen maksaa satoja tuhansia euroja viikossa – Purra: Eurooppaan haluavat ihmiset eivät näin vähene

Islamistipuolue uhkaa Ruotsia sisällissodalla mikäli ruotsidemokraatit pääsevät valtaan – peruu nyt puheitaan

Ruotsin ex-pääministeri vaatii rajoja maahanmuutolle ja karenssia uusruotsalaisten etuuksille: ”Tänne on voinut tulla kuka hyvänsä ja se on kestämätöntä”

Suomi on Ruotsin tiellä nuorison integraatiossa – Ranne: ”Sama lapsellinen keskustelu, tuloksena samat ongelmat”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää