

Pekka Haavisto. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Oikeusprofessori Viljanen ministeri Haaviston erikoisesta konsulikyytihankkeesta: ”Oletan, että oikeuskansleri joutuu tätä nyt selvittämään ja arvioimaan”
– Tällä hetkellä oikeuskansleri on varmaankin ensisijainen toimija, joka voi arvioida asetelmaa. Siinä sitten pyydetään pohjaksi selvityksiä. Käsittääkseni ministeri Haavisto ei ole vielä esittänyt omaa näkemystään asiassa, valtiosääntöoikeuden professori Veli-Pekka Viljanen kommentoi Pekka Haaviston tapausta Suomen Uutisille. Ilta-Sanomien tietojen mukaan Haavisto on äskettäin painostanut konsulipäällikkö Pasi Tuomista ryhtymään operaatioon, jonka tarkoitus oli palauttaa konsulikyydillä Suomeen al-Holin pakolaisleirillä olevia lapsia.
Ilta-Sanomat uutisoi tänään ulkoministeri Pekka Haaviston pyrkineen käyttämään omaa asemaansa omien poliittisten tarkoitusperiensä edistämiseen. Ilta-Sanomien tietojen mukaan Haavisto olisi painostanut konsulipäällikkö Pasi Tuomista ryhtymään operaatioon, jonka tarkoitus oli palauttaa konsulikyydillä Suomeen al-Holin pakolaisleirillä olevia lapsia.
Ilta-Sanomien mukaan Tuominen oli kieltäytynyt Haaviston pyynnöstä todettuaan sen lainvastaiseksi ja ettei hän yksittäisenä virkamiehenä voi toteuttaa lakeja ja kansainvälisiä sopimuksia rikkovaa operaatiota. Haavistoa ei vastaus miellyttänyt, mikä johti Tuomisen syrjäyttämiseen tehtävistään.
Rikosoikeudellinen vastuu edellyttäisi eduskunnan nostamaa syytettä
Valtiosääntöoikeuden professori Veli-Pekka Viljanen toteaa olevansa Haaviston tapauksesta lehtitietojen varassa. Viljanen muistuttaa, että oikeuskanslerille on jo aiemmin tehty kanteluita Haaviston toimenpiteistä.
Viljanen sanoo, ettei tämänhetkisten tietojen perusteella voi ottaa kantaa, onko Haaviston kohdalla kyse lainvastaisesta menettelystä.
– Oletan, että oikeuskansleri joutuu tätä jo näiden aiempien kantelujen pohjalta selvittämään ja arvioimaan. Jos oikeuskansleri mahdollisesti katsoo, että asiaa tarvitsee viedä eteenpäin, niin eduskunnan perustuslakivaliokunta arvioi asian rikosoikeudellista puolta. Siihen on kuitenkin vielä pitkä matka.
– Tällä hetkellä oikeuskansleri on varmaankin ensisijainen toimija, joka voi arvioida asetelmaa. Siinä sitten pyydetään pohjaksi selvityksiä. Käsittääkseni ministeri Haavisto ei ole vielä esittänyt omaa näkemystään asiassa, Viljanen sanoo.
Ministerin on oltava rehellinen ja taitava
Viljasen mukaan mikäli oikeuskansleri arvioi Haaviston tapausta, niin oikeuskansleri voi myös tarvittaessa esittää huomautuksen, jos katsoo, että kyse on sen tyyppisestä toiminnasta, joka ei edellytä asian viemistä eteenpäin.
– Mahdollinen rikosoikeudellisen vastuun puolelle meneminen edellyttäisi jo sitä, että eduskunta nostaisi syytteen. Silloin marssijärjestys olisi se, että oikeuskansleri mahdollisesti tekisi ilmoituksen perustuslakivaliokunnalle, joka arvioisi ilmoituksen pohjalta tätä asiaa. Jos näin pitkälle mentäisiin, niin prosessiin kuuluisi myös esitutkintavaihe, jonka oikeuskansleri voi käynnistää oma-aloitteisestikin.
Suomen perustuslaissa säädetään ministerin kelpoisuusvaatimuksista. Vaatimusten mukaan ministerien on oltava rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia, joihin vaatimuksiin nähden Haaviston menettelyä on myös mahdollista arvioida.
– Lähtökohta on se, että ministerin edellytetään toimivan voimassaolevan lainsäädännön mukaan, Viljanen toteaa.
Eva Biaudet ylistää ministerin lapsikaappaushaaveita
Perussuomalaiset ovat laajasti paheksuneet Haaviston menettelyä tuoreeltaan, mutta yllättäväksi tilannetta ei voi sanoa. Esimerkiksi kansanedustaja Sanna Antikainen epäili jo elokuussa, että Haavisto pyrkii jotenkin junailemaan Syyrian al-Holin leirillä olevat suomalaisnaiset ja -lapset takaisin Suomeen.
Ihmetystä on kuitenkin herättänyt kansanedustaja Eva Biaudet, joka julkaisi tänään Twitterissä lyhyen lausunnon Isis-lasten Suomeen kuljettamisesta: ”Kunnia Haavistolle”
Biaudetilta pyydetään kommenttiketjussa avaamaan ajatuksiaan tarkemmin.
– Kannatatko yksittäisten virkamiesten painostusta lakien rikkomiseen kansalta salassa, eräs kirjoittaja kysyy.
– Tviitti ei ehkä avaa – mutta kannatan lasten pelastamista ja hakemista kotiin äitiensä kanssa. Lasten oikeudet ensin ja aikuiset vastatkoon teoistaan oikeudessa, Biaudet kirjoittaa.
– Eli päämäärä pyhittää keinot? Minkälaisissa tilanteissa puolustat lain rikkomista? Ketkä muut ulkoministerin lisäksi saavat painostaa muita toimimaan näin omien tarkoitusperiensä edistämiseen, Biaudetille vastataan.
Haavisto esittää omia näkemyksiään tapauksesta vielä tänään maanantai-iltana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rikosoikeuden professori Matti Tolvanen: ”Jos mediassa olleet tiedot pitävät paikkansa, niin ministeri Haaviston toiminta näyttäisi olevan paljon vakavampaa kuin ex-pääministeri Rinteen menettely”

Edustajat Rantanen ja Ronkainen: ”Painostaako ministeri Ohisalo virkamiehiä?”

Joutuuko ministeri Pekka Haavisto valtakunnanoikeuteen? – Näin se tapahtuisi
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.

Jorma Piisinen: Suomalaista koululaitosta on uudistettava rohkeasti ja rehellisesti – ”On tunnustettava tosiasiat”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisisen mielestä Suomi tarvitsee koululaitoksen, jossa myös lahjakas lapsi loistaa. - Lahjakkuus ei ole elitismiä vaan kansallinen voimavara, jota on vaalittava siinä missä heikoimpienkin tukemista.