Artikkeli kuva

Sisäministeri Maria Ohisalo ja ympäristöministeri Krista Mikkonen tervehtivät Elokapinan aktivisteja, jotka osoittivat mieltään 3. helmikuuta 2020 Helsingissä Vuosaaren Hotel Rantapuistolla, jossa hallituspuolueet kokoontuivat yhteiseen ilmastokokoukseen. / LEHTIKUVA

Perussuomalaiset: Hallituksen ympäristöpolitiikan ennakoimattomuus aiheuttaa suuria ongelmia

01.12.2020 |17:43

Ympäristövaliokunta käsitteli tänään hallituksen ohjelmaa ilmastopolitiikasta 2020. Esityksen pääasiallinen tavoite on tehdä Suomesta hiilineutraali vuonna 2035 ja hiilinegatiivinen nopeasti sen jälkeen. Perussuomalaiset vastustivat esitystä.

– Hallitus tekee Suomen kannalta vahingollisia ratkaisuja ideologisista syistä. Kun ilmastopolitiikka kiristyy jatkuvasti, on pelkona niin sanottu hiilivuoto: työ ja teollisuus menee halpamaihin, jossa päästöistä ei välitetä.

– Perussuomalaisten tavoite on turvata suomalaisen teollisuuden työpaikat ja saada sektorille lisää ennakoitavuutta ja kilpailukykyä. Hallituksen politiikan toimilla näin ei tapahdu, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokangas.

Vaatimus ennustettavuudesta ei saanut kannatusta

Perussuomalaiset esitti valiokunnan mietintöön lausetta, jossa vaaditaan, etteivät nopeasti kiristyvät ja muuttuvat ilmastopoliittiset määräykset saa heikentää politiikan ennustettavuutta ja näin vaarantaa teollisuuden kilpailukykyä ja investointeja.

– Perussuomalaiset jäivät tämän vaatimuksen kanssa yksin – edes kokoomus ei tukenut perussuomalaisten lisäystä, perussuomalaisten kansanedustaja Petri Huru ihmettelee.

– Suomessa on tehtävä johdonmukaista ilmasto- ja energiapolitiikkaa, jolla tähdätään kohtuuhintaiseen kotimaiseen tuotantoon.

Vaikeuksia edessä, jos tahti ei muutu

Perussuomalaiset huomauttavat, että Suomen runsaat metsät ja suot sekä niiden hiilinielut eivät ole täysimääräisesti mukana ohjelman laskelmissa.

– Jos emme saa hallituksen esityksiin lisää joustoa jatkossa, ilmasto- ja ympäristörajoitukset johtavat hankaliin tilanteisiin, jotka lisäävät vientiteollisuutemme alasajoa, arvioi perussuomalaisten kansanedustaja Sheikki Laakso.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
3.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
8.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää