

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Hallitus paikkaa hyvinvointialueiden rahoitusvajetta ensi vuoden kustannuksella
Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) paljasti tiistaina hallituksen suunnitelmat hyvinvointialueiden rahoitusvajeen paikkaamiseksi. Perussuomalaisten kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen ihmettelevät, miten ensi vuoden rahoituksen syöminen ennalta auttaa asiaa.
Hyvinvointialueet, sairaanhoitopiirit, THL ja lukemattomat asiantuntijat ovat tuoneet esiin hyvinvointialueiden riittämättömän rahoituksen. Nyt hallituskin on joutunut myöntämään ongelman – se ei ole antanut hyvinvointialueille tarpeeksi rahaa edes välttämättömistä palveluista selviämiseen.
– Mutta miten hallitus ratkaisee asian? Se jatkaa peittoa leikkaamalla toisesta päästä, nimittäin ensi vuoden rahoituksesta, moittivat kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen.
Hallituksen vaalikikkailua
Hallituksen toiminta vaikuttaa vaalikikkailulta, jolla ongelmat pyritään lakaisemaan piiloon. Nykyinen hallitus on vallassa enää pari kuukautta ja hyvinvointialueet ovat olleet toiminnassa nyt kuukauden, mutta jo tässä vaiheessa on selvää, että uudistus on epäonnistunut. Asia on ollut tiedossa alusta asti, mutta hallitus ei halunnut kuunnella perussuomalaisten varoituksia. Nyt tilanne on räjähtämässä käsiin.
– Hallitus ratkaisee ongelman hetkellisesti sillä, että se syö hyvinvointialueiden ensi vuoden rahoituksesta 150 miljoonaa, joka annetaan hyvinvointialueille ennakkomaksuna jo nyt, jotta tästä vuodesta selvittäisiin. Mutta miten ensi vuodesta selvitään? Pitäisikö seuraavan hallituksen syödä vuorostaan jo vuoden 2025 budjetista? Juvonen, Juuso ja Reijonen ihmettelevät.
Hallituksen perintö on valtava velkataakka
Hallitus jättää perinnöksi seuraajalleen valtavat velat ja kipeät leikkaukset. Sote-uudistuksen suurin säästöpotentiaali liittyi hallinnon tehostamiseen, mutta tämän potentiaalin hallitus menetti perustamalla keskustan vaatimuksesta järjettömän suuren määrän hyvinvointialueita, 21 kappaletta, jälleen asiantuntija-arvioiden vastaisesti.
Nyt raha, joka tarvittaisiin hoitajamitoituksen toteuttamiseen ja osastopaikkojen lisäämiseen, meneekin johtajien palkkaamiseen ja poliittisten luottamushenkilöiden lisäämiseen.
– Kun inflaatio laukkaa ja korot nousevat, tämän hallituskauden valtava velkaantuminen johtaa kestämättömään tilanteeseen. Sanna Marinin hallituksen perintö seuraavalle hallitukselle on valtava velkataakka. Kun vihervasemmistohallitus on törsännyt neljä vuotta kuin viimeistä päivää, seuraavan hallituksen pitää laittaa talous kuntoon. Tämän nykyiset hallituspuolueet tulevat laittamaan seuraajiensa syyksi, Juvonen, Juuso ja Reijonen ennustavat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vaalikikkailu Sanna Marinin hallitus vihervasemmistohallitus hyvinvointialueet rahoitusvaje velkataakka hoitajamitoitus THL sote-uudistus Kaisa Juuso Minna Reijonen Sairaanhoitopiirit leikkaukset Inflaatio Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen vaatii alasajettujen hoivapaikkojen pikaista käyttöönottoa: Vanhuksille oma kaista päivystyksiin ja terveyskeskusten vuodeosastot takaisin

Juvonen: Päivystyskriisi on riistäytynyt käsistä

Terveydenhuolto kriisissä – perussuomalaiset priorisoisi julkisen rahan käyttöä: Suomalaisten rahoilla tulee järjestää suomalaisille hoitopalveluja

Matalan kynnyksen lähipalveluiden alasajo veisi viimeisenkin toivon paremmasta – Ranne: Pelastetaan suomalaisten lähipalvelut ja terveys

Purra: Sote on kammottavassa kunnossa – ”Seuraavien hallitusten on laitettava soten korjaamiseen kaikki tarmonsa”

Hoitajamitoituksen siirtymäaikaa jatkettava hoitajapulasta johtuen – “Hoitajamitoituksen nosto ei ratkaise sitä tosiasiaa, että meillä ei yksinkertaisesti ole tarpeeksi hoitoalan henkilökuntaa”
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.