Artikkeli kuva

Perussuomalaiset: Suomessa pitää ottaa kaikki keinot käyttöön energiantuotannossa – myös hiilivoimalat ja turve keinovalikoimaan

21.10.2022 |15:03

Ympäristövaliokunnan perussuomalaiset vaativat kohtuuhintaisen energian takaamiseksi hiilivoimaloiden ja turpeen käyttöönottoa. Perussuomalaiset myöntävät lyhyen tähtäimen ilmastotavoitteiden siirtyvän kauemmaksi, mutta muistuttavat myös EU:n tavoitteiden olevan huomattavasti Suomen tavoitteita kauempana.

– Olemme huolissamme ennen kaikkea metsäteollisuudelle tulevista lisärajoitteista ja vaateista. Teollisuus on jo ajettu ahtaalle Suomessa. Meidän pitää Suomen edunvalvojina valvoa Suomen etua ja pitää huolta vientiteollisuuden kilpailukyvystä ja kansalaisten ostovoimasta! Vihreän siirtymän aiheuttamat ongelmat taloudelle paitsi haittaavat teollisuutta, vaikuttavat myös kotimaisiin investointeihin, Petri Huru, Mauri Peltokangas ja Sheikki Laakso huomauttavat.

Vihreät luovat kavereilleen ohituskaistoja

Perussuomalaiset vastustavat jyrkästi vihreiden investointien kiihdytyskaistoja. Kiihdytyskaistojen tarkoitus on ympäristölupien ja ympäristöllisten arviointien käsittely muiden investointien ohi.

– Vihreiden johtaman ympäristöministeriön kaavailema kiihdytyskaista on törkeää muiden projektien vetäjiä kohtaan. Vihreiden investointien ohituskaista pidentää entisestään muiden tärkeiden investointien lupa-aikoja ja pahimmillaan karkottaa ulkomaisia investointeja. Edellytämme, että tällaisiin ilmastoprojekteihin vaalikauden aikana tehdyt rahalliset lisäykset poistetaan, kansanedustajat toteavat.

Perussuomalaiset jättivät ympäristövaliokunnan kokouksessa eriävän mielipiteen hallituksen esitykseen ensi vuoden talousarvioksi.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää