

Perussuomalaiset vastustaneet johdonmukaisesti koronapassia, nyt samalle kannalle tulee myös THL – Riikka Purra kysyy: ”Entä nyt hallitus ja kokoomus? Joko perussuomalaisten linja kelpaa?”
Perussuomalaiset on suhtautunut skeptisesti koronapassiin, ja saanut kantansa takia melkoisesti ryöpytystä pitkin matkaa. Perjantaina julkaistujen tietojen nojalla perussuomalaisten kanta on ollut aivan oikea. THL ei enää kannata koronapassia eikä sen muuttamista rokotepassiksi. Puheenjohtaja Riikka Purra (ps.) kommentoi asiaa kirjoituksessaan.
”Koska rokotuksilla ei nykytiedon perusteella voida merkittävästi estää omikronmuunnoksen tartuntoja vaan ainoastaan vakavaa tautia, soveltamismalli on vanhentunut, koska se altistaa rokottamattomat vakavan taudin vaaralle”. Näin toteaa THL sosiaali- ja terveysministeriölle torstaina antamassaan lausunnossa. Asiasta kertoi ensimmäisenä HS.
HS jatkaa:
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ei kannata koronapassin ottamista takaisin käyttöön rajoitusten välttämisen välineeksi. THL ei myöskään pidä koronapassin muuttamista pelkäksi rokotepassiksi ”kansanterveydellisesti hyvänä vaihtoehtona”.
”THL ei pidä tätä kansanterveydellisesti hyvänä vaihtoehtona, sillä se sulkisi rokottamattomat täysin palveluiden ulkopuolelle ja voisi vaikuttaa merkittävästi ja pysyvästi yleiseen rokotusmyönteisyyteen Suomessa. Tämä olisi vakava haittavaikutus, jonka pitkäaikaiset vaikutukset olisivat merkittäviä”.
THL:n mukaan koronapassista ei käytännössä ole olemassa mitään versiota, joka olisi THL:n mielestä nykytilanteessa käyttökelpoinen.
THL:n lausunnon ovat allekirjoittaneet laitoksen Markku Tervahauta ja Mika Salminen. Lausunto ei ole tällä hetkellä julkinen.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on tyytyväinen kuulemastaan.
Kiitos! THL nyt virallisesti vastaan koronapassia ja rokotepassia.
”Rokottamattomien sulkeminen palveluiden ulkopuolelle voisi lisätä polarisaatiota ja lisätä rokotevastaisuutta.”
Entä nyt hallitus ja kokoomus? Joko perussuomalaisten linja kelpaa? https://t.co/PDJjDzY1m0
— Riikka Purra (@ir_rkp) January 28, 2022
”Hyvin merkillisten tapahtumien ja käänteiden jälkeen viimein tänään THL ilmoitti virallisesti vastustavansa koronapassia – niin tässä muodossaan kuin laajennettuna tai muutettuna rokotepassiksi.
Tällä viikolla hallituksen/STM:n ja THL:n välinen kamppailu on ollut näkyvämpää kuin vielä ehkä koskaan. Se on saanut surkuhupaisia ja uskomattomia piirteitä, kun kannat ovat vaihdelleet ilmasta, tiedotustilaisuudessa on vältelty oleellisia asioita ja A-studiossa on linjattu mitä sattuu. Laiska ja mukavuudenhaluinen media antaa kaiken tapahtua. (Twitterin puolella olen käsitellyt tämän viikon tapahtumia.)
Olen tyytyväinen, että THL eli asiantuntijaorganisaatio lopulta voitti. Kantaa ei sittenkään kyetty määräämään poliittisesti – ainakaan tämän kauempaa. Ei ministeriössä, ei valtioneuvostossa, ei Kiurun toimesta. Tämä lohduttaa kaikkia, jotka ovat kauhulla seuranneet hallituksen ja viranomaisten toimintaa.
THL:n näkökulmat vastustaa passia ovat varsin samat kuin perussuomalaisilla on ollut koko ajan – sekä passin käytännön toimimattomuus siinä, mitä sillä väitetään tehtävän, että passin vaikutus kansalaisten oikeuksiin ja yhteiskunnan polarisaatioon.
THL sanoo myös, että rokotemyönteisyys on ollut Suomessa kansainvälisesti vertaillen korkeaa, ja että rokotemyönteisyyden heikentäminen polarisoimalla rokottamattomien tilannetta entisestään olisi haitallista. Tämä on juuri sama argumentti, jonka itsekin nostin esille jo kesällä, ennen passin käyttöönottoa.
Valitettavasti vahinko on jo tapahtunut. Polarisaatio on vahvaa eikä yhteiskunnan luottamuksen palauttaminen käy helposti, vaikka kaikista rajoituksista pian päästäisiinkin.
THL:n kannanoton jälkeen kiinnostaa nähdä, mitä hallitus ja passin innokkain ajaja eli kokoomus nyt tekevät. Tulevatko ne perussuomalaisten linjalle? Miten ne voivat tehdä sen, kun ne ovat niin paljon asiasta meitä haukkuneet – vielä aivan vasta, aluevaalikampanjan aikana?
Entä ne kaikki toimittajat, jotka väittävät edustavansa asiantuntijatietoa, muuttavatko he mielensä? Vai jatkavatko he vain pokkana perussuomalaistan haukkumista rokotevastaisiksi, vaikka se ei pidä eikä ole koskaan pitänyt paikkaansa?
Uudeksi ministeriksi nimitettävä Aki Lindén on myös hyvin voimakkaiden koronatoimien kannattaja. Hän tai pääministeri Marin eivät varmasti helpolla alistu THL:n kantaan tai suostu luopumaan rajoituksista. Ehkä ravintolat saavat taas tunnin lisää, ja tanssi sallitaan?
Omikron ajaa toivottavasti tätä vauhtia koko viruksen seinään, ja pääsemme tästä painajaisesta. Hallituksen on kyettävä irrottamaan intohimoistaan rajoittaa ja annettava kansalaisten, yrittäjien, työntekijöiden, lasten, nuorten ja meidän kaikkien elää.
Toivotan hyvää – ja tulevaisuuteen positiivisesti katsovaa – viikonloppua! Kohtahan on kevätkin.”
Jymyuutisen vaisu vastaanotto
Purra oudoksuu hiljaisuutta aiheen ympärillä.
Koronapolitiikan ehkä tärkein uutinen tuli eilen THL:ltä.
Asiasta uutisoi Hesari. Juttu oli eilen illalla noin neljäntenäkymmenentenä etusivulla.
Sitä ei ole refennyt kai mikään lehti pois lukien kaksi puoluemediaa.
Miksi ihmeessä? https://t.co/vYDSfnoiji
— Riikka Purra (@ir_rkp) January 29, 2022
Hiljaisuus näinkin merkittävän aiheen ympärillä on kieltämättä omituista – kuten myös sekin, miksi kaikkien suomalaisten elämään niin olennaisella tavalla vaikuttava asia tulee julkisuuteen HS:lle tehdystä asiakirjavuodosta.
Koronapassi jatkuvasti esillä vaalitenteissä
Suomalaiset viestimet ovat aluevaalien alla uutisoineet lukuisia kertoja puolueiden korona- ja rokotepassikannoista.
Muun muassa MTK:n koollekutsumassa puoluejohtajien aluevaalipaneelissa kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo vakuutteli, että koronapassi olisi se apu, jota juuri nyt tarvitaan. Riikka Purra puolestaan muistutti, että perussuomalaiset ei kannattanut koronapassia alun perinkään, eikä kannata sen laajentamista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


THL samaa mieltä perussuomalaisten kanssa: Ei kannata koronapassia – Marinin hallituksen ministerien reaktio: Syvä hiljaisuus

Mäenpää: Koronapassista on luovuttava

Mäenpään lakialoite koronapassin poistamiseksi laista kävi lähetekeskustelussa – lukuisat asiantuntijat esittäneet kritiikkiä koronapassilainsäädäntöön

Itävalta perui rokotepakon – Italia sakottaa rokottamattomia

Perussuomalaiset olivat jälleen oikeassa, nyt jo hallituskin haluaa eroon koronapassista – Tavio: ”Koronapassi oli fiasko”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.