

KUVAKAAPPAUS/YLE
Perussuomalaisten kannatus vahvistuu kunnissa – keskustan alamäestä puhuminen tuottaa tuskaa edustaja Kurviselle
Perussuomalaiset on tehnyt huiman kannatusnousun kuntavaalien alla – ja samaan aikaan keskusta on kyselyiden mukaan romahtamassa. Keskustalle tuskallinen tilanne oli nähtävissä myös Ylen A-talk-keskusteluohjelmassa.
Ylen eilen julkistaman kannatusmittauksen mukaan perussuomalaiset on nostanut kuntavaalikannatustaan hurjat 10 prosenttiyksikköä edellisiin kuntavaaleihin nähden.
Ylen kannatusmittauksessa kysyttiin keitä suomalaiset äänestäisivät kuntavaaleissa, ja kyselyn tulosten mukaan perussuomalaisten kannatus oli 18,8 prosenttia. Vuoden 2017 kuntavaaleissa perussuomalaisten tulos oli 8,8 prosenttia.
Perussuomalaiset onkin nyt suosituin puolue sekä työväestön, yrittäjien, maanviljelijöiden kuin työttömienkin keskuudessa.
Keskusta jäi tuoreessa Ylen kyselyssä kauas perussuomalaisten taakse 12,9 prosentin kannatuksella. Toteutuessaan tulos tarkoittaisi keskustalle liki viiden prosenttiyksikön romahdusta edellisiin kuntavaaleihin verrattuna. Useiden asiantuntija-arvioiden mukaan keskustaa odottaa kuntavaaleissa karmea tappio.
Kurvinen kompastui ikäviin kysymyksiin
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen huomasikin torstaina Ylen A-Talk-ohjelmassa joutuneensa vahvasti epämukavuusalueelle, kun häneltä kysyttiin, miksi keskustan alamäki ei katkea ja mitä asioita nousussa oleva perussuomalaiset tekee paremmin.
Kurvinen ei kyennyt vastaamaan tuskalliseen kysymykseen, joten hän alkoi puhua puuta heinää. Kansanedustaja mainitsi, että kuntavaaleista on tulossa kiinnostavat, ja että vaalit ratkaistaan maakunnissa ja maaseutukeskuksissa. Kurvinen myönsi kuitenkin, että erityisesti näissä vaaleissa perussuomalaiset tarjoaa vaihtoehdon keskustalle.
Kurviselta kysyttiin toisenkin kerran, mitä perussuomalaiset tekee keskustaa paremmin. Sen seurauksena saatiin kuulla Kurvisen polveilevaa puhetta korona-ajasta, kesämökeistä ja omakotitaloista, mutta ei vastausta kysymykseen.
Perussuomalaiset luottaa äänestäjiin
Perussuomalaiset on pitänyt esillä, että kuntavaaleilla on myös valtakunnanpoliittinen ulottuvuus, ja kuntavaalit tarjoavat tilaisuuden arvioida myös hallituksen politiikkaa sekä ottaa kantaa hallituksen asemaan.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio korosti, että kuntavaalit ovat samalla signaali hallituspuolueille, ovatko ihmiset tyytyväisiä hallituksen politiikkaan.
– Perussuomalaiset ovat vakuuttuneita siitä, että nyt pitää saada maltti ilmastoasioihin ja samalla muutosta EU- ja maahanmuuttopolitiikkaan. Luotamme, että äänestäjät osaavat kyllä arvioida, millä perusteella äänestyspäätökset tehdään.
Tavio huomautti, että monet valtakunnanpolitiikan asiat ovat samalla sidoksissa kuntapolitiikkaan.
– Jos esimerkiksi muistelemme, mitä tapahtui vuoden 2015 siirtolaiskriisin aikaan: kunnat alkoivat pystyttää vastaanottokeskuksia, sehän on pitkälti kunnallisen päätöksenteon varassa. Samoin vaikkapa kiintiöpakolaisuus. On kunnan päätettävissä, paljonko otetaan vastaan pakolaisia, Tavio sanoi.
Sen jälkeen myös keskustan Kurvinen totesi, että kuntavaalit toki samalla on eräänlainen mittaus hallitukselle.
Kuntatalous kestävälle pohjalle
A-Talkissa keskustelemassa olivat myös vihreiden Emma Kari ja kokoomuksen Kai Mykkänen. Kysymys kuului, millä teemoilla perässähiihtäjät lähtevät nokittamaan perussuomalaisia. Kurvinen puhui monipaikkaisuudesta ja valinnan vapauksista, Kari ilmastokestävästä hyvinvoinnista ja Mykkänen menokurista.
Tavio totesi, että edustajakollegoiden esityksissä oli vahvasti tunnetta mukana. Perussuomalaiset on äskettäin julkaissut kattavan 10 kohdan kuntavaaliohjelman, jonka kantavana teemana on: Asiat tärkeysjärjestykseen.
Tavio mainitsi, että perussuomalaisille keskeinen ja kantava kuntavaaliteema on talouden tasapainottaminen.
– Perussuomalaiset on ehdottomasti kakun leipojapuolue, siinä missä vasemmistopuolueet ovat jakajapuolueita. Senhän näkee siitäkin, kun valtion velka kasvaa. Samalla kuitenkin myös kuntien velat ovat kasvaneet tajuttomasti. Se johtuu siitä, että politiikassa kukaan ei yleensä uskalla säästää. Siihen suuntaan nyt kuitenkin mennään.
Sotkeeko korona vaalien aikatauluja?
Korona varjostaa kuntavaalien järjestämistä, eikä etukäteen voida tarkkaan tietää, miten epidemia leviää. Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r) on äskettäin väläyttänyt myös vaalien mahdollista siirtämistä, tosin sillä edellytyksellä, että Suomessa joudutaan siirtymään korkeimmalle rajoitustoimien tasolle.
Mykkänen arvioi, että vaalien järjestäminen ei olekaan ”kirkossa kuulutettua”.
– Yhteinen lähtökohta lienee silti, että nyt tehdään kaikki toimet turvallisten vaalien järjestämiseksi siten, että kaikki ikäryhmät varmasti pääsisivät turvallisesti äänestämään.
Kurvinen oli samoilla linjoilla ja nosti esille esimerkiksi kotiäänestämisen mahdollisuuksien hyödyntämisen.
– Harkitsisin jopa lakimuutosta, miten pikaisesti miettisimme, miten kotiäänestyksen mahdollisuus laajenisi. Sen mukaan toki muuten eletään, että vaalit ovat ajallaan, Kurvinen totesi.
Tavio sanoi, ettei hän kannata ennen vaaleja muita lyhyen aikavälin muutoksia kuin turvallisuuden parantamiseen tähtääviä uudistuksia.
– Oikeusministeriön selvityksestä ymmärsin, että käsidesit käytetään, turvavälit pidetään ja vaalit pystytään järjestämään turvallisesti, joten voitaneen mennä normaalin kaavan mukaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- korona Antti Kurvinen tärkeysjärjestys Anna-Maja Henriksson äänestäjät veronmaksajat Kuntavaalit Kai Mykkänen Emma Kari Ville Tavio Kunnat Yle Turvallisuus Velkaantuminen kannatus perussuomalaiset talous Keskusta gallup
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen kannustaa ihmisiä lähtemään ehdolle ja äänestämään perussuomalaisia: ”On aika tuulettaa valtuustot ympäri maata ja potkaista vihervasemmiston tukipuolue keskusta ulos”

Vihreät kurittaa ilmastotoimilla, keskusta vedättää EU-rahasäkillä – perussuomalaisten kannatus kasvaa maakunnissa

Ohisalolta tivattiin kantaa Pekka Haaviston laittomuuksiin ja ilmastoaktivistien rimpuiluun eduskuntatalon pylväissä – närkästyi ja venkoili vastauksissaan

Halla-aho: Paras ja ainoa tapa panna piste punavihreälle hallitukselle on äänestää kuntavaaleissa perussuomalaisia – ”Kun keskusta lähtee, lähtee myös hallitus”

Kansanedustajat väittelivät julkisesta taloudesta ja velasta: Demarit eivät tahdo leikata mistään, vaan kiristävät mieluummin veroja – perussuomalaiset haluaa parantaa työn tekemisen kannattavuutta

Keskusta ylpeilee nettomaksajan roolilla, vihreät hahmottelevat jo seuraavaa EU-elvytyspakettia – Mäkelä: ”Suomalaisten miljardit lähtevät muille maille”

Haaviston ministerivastuuasiaa liikkeelle laittaneet PS-kansanedustajat: ”Keskustan ja SDP:n tuki Haavistolle pettymys”

Remontti-Reiska lähtee kuntavaaleihin perussuomalaisten ehdokkaana: ”Nukun yöni paremmin, jos olen edes yrittänyt vaikuttaa asioihin”

Mäkynen: Kuntavaalit järjestettävä ajallaan koronasta huolimatta
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.