

LEHTIKUVA
Perussuomalaisten valtuustoryhmä Helsingissä kasvoi kuuteen valtuutettuun: ”Sininen tulevaisuus on nyt sininen menneisyys”
Varavaltuutettu ja kaupunkiympäristölautakunnan jäsen Nuutti Hyttinen (ps.) siirtyi keskiviikkoillan Helsingin kaupunginvaltuuston kokouksessa varavaltuutetusta varsinaiseksi valtuutetuksi Sampo Terhon (sin.) muutettua pois Helsingistä. Samalla perussuomalaisten valtuustoryhmän koko kasvoi takaisin kuuteen valtuutettuun.
Ensimmäiseksi varavaltuutetuksi Nuutti Hyttisen tilalle nousee Juhani Strandén. Perussuomalaiset saivat takaisin Helsingissä viimeisenkin sinisille menettämänsä paikan, toinen sinisille menetetty paikka palautui jo aiemmin Jussi Niinistön siirryttyä Kannuksen kaupunginjohtajaksi. Niinistön tilalle valtuustoon nousi perussuomalaisten Matias Turkkila.
– Perussuomalaisten valtuustoryhmä on siis jälleen täysilukuinen siniseen tulevaisuuteen loikanneiden Sampo Terhon ja Jussi Niinistön muutettua pois Helsingistä. Voitaneen todeta, että myös Helsingin osalta sininen tulevaisuus on nyt sininen menneisyys, tuore kaupunginvaltuutettu Hyttinen kommentoi asiaa.
Perussuomalaisten kannatus vahvistui entisestään
Samaan aikaan perussuomalaisten kannatus jatkaa kasvuaan. Torstaiaamuna julkaistussa HS-gallupissa puolue vahvisti asemiaan maan suurimpana puolueena. Gallupkannatus nousi 0,4 prosenttiyksiköllä ja SDP:n kannatuksen laskettua ero toiseksi suurimpaan puolueeseen on jo yksi kokonainen prosenttiyksikkö. Myös toiseksi suurimman oppositiopuolueen kannatus laski. Ero perussuomalaisten ja kokoomuksen välillä on nyt peräti 5,5 prosenttiyksikköä.
– Perussuomalaiset lähtee kuntavaaleihin Helsingissä vahvalla kokoonpanolla. Puolueella on täysi lista ja pormestariehdokkaana viime eduskuntavaaleissa ennätykselliset 30 596 ääntä saanut puolueen puheenjohtaja Jussi Halla-aho. Perussuomalaisten linja on selkeä: kannatamme Malmin lentokentän säilyttämistä ja ajamme tavallisen, työtätekevän ja veroja maksavan helsinkiläisen asiaa.
– Näissä vaaleissa maatamme ja kaupunkiamme kurjistavalle vihervasemmistolaiselle politiikalle on vain yksi uskottava vaihtoehto, ja se on perussuomalaiset, Hyttinen linjaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- HS-Gallup PS-kannatus sininen tulevaisuus Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä Juhani Stranden Kuntavaalit Malmin lentokenttä Nuutti Hyttinen Matias Turkkila Jussi Halla-aho Sampo Terho Jussi Niinistö
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset eivät hyväksy Espoon budjettia – kaupunki velkaantuu maahanmuuttoon perustuvan väestönkasvun seurauksena

Perussuomalaiset säästäisivät maahanmuuttokustannuksista, ei kotihoidon Helsinki-lisästä

Perussuomalaiset: Malmin lentokentän säilyttämisen puolesta puhuvat luontoarvot sekä järki

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä vaatii vastuunkantoa virheistä Malmin lentokenttään liittyvissä asioissa: ”Käsittämätöntä huolimattomuutta”

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä pitää lähijunien työnseisausta ja ylioppilaskirjoituksia erittäin huonona yhdistelmänä: ”Miksi hallitus ei siirtänyt mielenilmausta?”

PS:n Helsingin valtuustoryhmä kritisoi Malmin lentokentän rakennushankkeita: ”Vihreille luonto- ja ympäristöarvot ovat pelkkää puhetta”

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä: Ilmastopäästöjen valikoiva huomioiminen rakentamisessa on epärehellistä viherpesua
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













