

PS ARKISTO
PS-eduskuntaryhmän puheenjohtaja Mäkelä: Poliitikon tehtävä on tuoda esille kansalaisille tärkeitä asioita – ”Ongelmista täytyy voida keskustella ilman, että joutuu miettimään, loukkaantuuko joku”
Hallitus valmistelee parhaillaan tiedonantoa rasismia vastaan, joka tullaan antamaan eduskunnalle syyskuun alussa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistutti eilen A-studiossa, että uuteen hallitusohjelmaan on jo nyt kirjattu erilaisia toimia syrjimättömyyden edistämiseksi.
Hallituspuolueet olivat koolla eilen käsittelemässä eduskunnalle muutaman viikon kuluttua annettavan tiedonannon sisältöä. Tiedonanto koskee toimia rasismin ehkäisemiseksi ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi.
Perussuomalaisten kansanedustaja, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä muistutti eilen A-studiossa, että uuteen hallitusohjelmaan on jo nyt kirjattu toimia syrjimättömyyden edistämiseksi.
Mäkelän mukaan asia tulisi nähdä laajemmin.
– Niin, että puhuttaisiin myös esimerkiksi miesten ja poikien sekä vammaisten syrjinnästä. Kansainvälisessä vertailussa poikien oppimistulokset ovat Suomessa todella huonoja. Lisäksi työttömyyteen ja syrjäytymiseen liittyvät ongelmat pitkälti liittyvät miehiin.
Vaikeistakin asioista täytyy puhua
Mäkelä huomautti, että julkisessa keskustelussa usein vedotaan ”syrjiviin rakenteisiin”.
– Yhteiskunnassa voi myös olla sellaisia syrjiviä rakenteita, jotka johtavat miesten ja poikien kohdalla ongelmiin.
Perussuomalaisille kirjauksien tekeminen selontekoon riippuu esimerkiksi siitä, miten rasistinen kielenkäyttö määritellään. Mäkelä toi esille, että sananvapaus kuuluu myös poliitikoille ja että poliitikon tehtävänä on myös tuoda esille kansalaisille tärkeitä asioita.
– Yhteiskunnallisista ongelmista, vaikeistakin asioista, täytyy voida käydä keskustelua ilman, että joutuu miettimään, keksiikö joku loukkaantua siitä, Mäkelä perustelee.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- syrjivät rakenteet syrjimättömyys A-studio oppimistulokset Syrjintä Hallitusohjelma Rasismi Yhdenvertaisuus Syrjäytyminen Jani Mäkelä Sananvapaus työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Ripittäytymiselle ei enempää tarvetta, hallitus valmistelee tiedonantoa yhdenvertaisuudesta ja tasa-arvosta, hallitusohjelmaan ei ole tulossa muutoksia

Riikka Purran linjapuhe perussuomalaisten puoluekokouksessa

Purra: Kun maassa on perussuomalainen sisäministeri, suomalainen voi nukkua yönsä rauhassa

”Kun tunne saa vallan, ei todellisuudella ole enää merkitystä” – kansanedustaja Vilhelm Junnilalta vastine kuluneen kesän mediasyytöksiin

Emeritusprofessori Vihavainen mätkii Suomen valtamediaa sortumisesta roskajournalismiin – ”Pelkkä tyhmyys ei voi selittää asiaa”

Hallitus työskentelee määrätietoisesti yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämiseksi – oppositio on jättänyt läksynsä lukematta

Mäkelä: Sananvapaus tarkoittaa myönteistä sekä loukkaavaa puhetta

PS-Naiset: Jokaista ihmistä tulee kunnioittaa ja arvostaa

Useat USA:n uutiskanavat: Trumpin puheita ei enää näytetä suorana – maahanmuutto on liian arka aihe
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

PS-Nuoriso: Espanjassa lähes 50 000 laitonta maahanmuuttajaa yhdessä päivässä – irtisanoutuuko Lindtman aatetoverinsa avointen rajojen politiikasta?
Vihervasemmiston masinoima väestönvaihto on saavuttamassa käsittämättömät mittasuhteet, kun lähes 50 000 ihmistä ylitti Espanjan rajan Ceutan enklaavissa vain yhden päivän aikana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













