

MATTI MATIKAINEN
Purra: Mihin katosi Suomi?
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra piti tiistai-iltana lähes tyhjälle täysistuntosalille koskettavan puheenvuoron budjetin käsittelyn yhteydessä. Täysistuntoa oli takana lähes yhdeksän tuntia, kiivastahtista debattiakin useampi tunti.
Riikka Purra huomautti, että valtion menot ovat pysyneet tuloja suurempina koko korkeasuhdanteen ajan, ja että nyt julkisen talouden alijäämä on edelleen kasvamassa. Siitä huolimatta hyvinvointijärjestelmämme näyttää rapautuvan.
– Se rapautuu jopa vihervasemmistolaisen hallituksen aikana. Eläkeläiset ja köyhät saavat kymppinsä, mutta siinäpä se sitten.
– Ei se minua hämmästytä. Taloudelliset realiteetit olivat ja ovat sellaiset, että vihervasemmistolaisten puolueiden vaalilupauksia ei voida toteuttaa. Häikäilemätöntä onkin vain se, että ne väitettiin toteutettavan, kunhan kyseiset puolueet nostetaan valtaan, Purra sanoi.
Hyvä Suomi ei palaudu vasemmiston toimesta
Purran mukaan monet kansalaiset, etenkin vanhemmat ihmiset, äänestivät vanhasta tottumuksesta vasemmistopuolueita.
– He äänestivät vanhan maailman vasemmistopuolueita. Mutta palautuuko hyvä Suomi nyt? Onko meillä todella sama suunta, turvaavat verkot, yhteinen tarina? Ei ole.
– Mitä tapahtuu kouluillemme, miksi oppimistulokset laskevat, miksi nuoret voivat pahoin? Miksi on vaikeaa päästä hoitoon, jos sairastuu; saada apua? Miksi mielenterveysongelmat ovat kansansairaus? Miksi hoitajat eivät viihdy työssään, miksi hitsaaja on työtön, miksi kaikkialla pelotellaan ikääntymisen uhista, lasten tekemisestä mutta myös tekemättä jättämisestä? Miksi tärkeintä on, ettei kukaan loukkaannu toisen sanoista? Miksi tosiasioita piilotellaan, miksi puhutaan arvoista, joita ei edes ole?
– Mihin katosi Suomi, Purra kysyi.
Hallitus jakaa imagomiljoonia
Useat hallituspuolueiden edustajat olivat aiemmissa puheenvuoroissa luetelleet summia, joita mihinkin pannaan lisää. Purran mukaan tämä ei itsessään tarkoita mitään.
– Hallitus vain luettelee: toisen asteen maksuttomuuteen 22 miljoonaa, ammatilliseen koulutukseen 80 miljoonaa, nuorten työpajaan 2 miljoonaa, huono-osaisten perusturvaan 39 miljoonaa, sosiaali- ja terveydenhuoltoon lisää 99 miljoonaa. On sitä ja tätä projektia, selvitystyöryhmää, koordinaatiopaneelia, valmisteluhanketta, tasa-arvon, suvaitsevaisuuden, yhdenvertaisuuden hyväksi.
Purran mukaan toimenpiteillä ei oikeasti ole vaikutusta lueteltuihin ongelmiin.
– Imagomiljoonien lykkiminen sinne tänne on metodina katala. Poliittinen energia kohdistuu vääriin asioihin, sanoihin, siihen miltä asiat näyttävät.
Vanhat hyvät asiat unohdetaan tai tuomitaan
Purran mukaan hallituksen pitäisi korjata konkreettisia ongelmia Suomessa eikä hoivata abstrakteja asioita maailmalla. Suomessa on syytä ensisijaisesti auttaa suomalaisia, ei muunmaalaisia. On tärkeää pitää kiinni asioista, jotka ovat olleet aina ja jotka ovat tärkeitä.
– Suomen suurin uhka ei ole vihapuhe, dieselautot, sukupuoliroolit ja perussuomalaiset, vaan rajattomuus, häilyvyys, epävarmuus, turvattomuus, yksinäisyys, tyhjyys.
Miksi miljardit maahanmuuttoon ovat pikkurahaa?
Purran mukaan hallitus puhuu ylevästi ihmisoikeuksista mutta nyrpistää nenää, kun suomalainen vaatii kohtuutta, oikeudenmukaisuutta ja suhteellisuudentajua.
– Miljardit kehitysapuun ja maahanmuuton kuluihin eivät lisää globaalia kestävää hyvinvointia, mutta paperilla ne näyttävät hyvältä. Tai huonolta, riippuen mistä päin katsoo.
– Kun kokonaiskuva ja suuri suomalainen tarina puuttuvat, ei jäljelle jää taloudellisten realiteettien vallitessa kuin tympeä itsetyytyväisyys, jossa luetella momentteja ja miljoonia. Hallitus leikkii vasemmistolaista, mutta ei se ole edes sitä, Purra sanoo.
Kuka olisi suomalaisen asialla?
Purra muistutti, että vanhan maailman aikaan vasemmistopuolueet halusivat vähentää suomalaisten välistä eriarvoisuutta, nostaa suomalaisten koulutustasoa, parantaa suomalaisten elämää.
– Meillä ei tuolloin ollutkaan leipäjonoja, vanhuksia lattialla ja yläkoulusta valmistuvia lukutaidottomia nuoria.
– Tuolloin kukaan ei väittänyt, että mies voi synnyttää, suomalaisen puolustaminen tarkoittaa vääristynyttä ihmiskuvaa tai että kestävä tulevaisuutemme edellyttää mahdollisimman kaukaisista kulttuureista tulevia ihmisiä siivoamaan roskamme ja tekemään meille ruokaa.
Suomalaista tarinaa ei enää ole
Purran mukaan vasemmisto ei ole enää tavallisen ihmisen, eläkeläisen, lapsiperheen, suomalaisen duunarin, hoitoalan pienituloisen, sairastuneen, horjahtaneen asialla.
– Tuolloin muutkin puolueet tiesivät, että koska ne ovat suomalaisia, niiden tehtävä on huolehtia suomalaisista. Ehkä meillä oli silloin yhteinen tarina, kokonaisnäkemys. Nyt ei ole.
– Nyt vasemmisto puhuu ihmisoikeuksista. Niiden ongelma on kuitenkin siinä, että ne ovat abstrakteja, kunnes ne konkretisoidaan jossakin – ja se yleensä maksaa rahaa. Jos rahaa pannaan jonnekin, sitä ei voi enää panna jonnekin muualle. On tehtävä valinta, priorisoitava.
Onneksi on perussuomalaiset
Purra totesi, että meillä on imagomiljoonia viskova hallitus, joka kuvittelee tekevänsä hyvää.
– On rajojen yli lisää huono-osaisuutta ja kustannuksia maahan haaliva hallitus. On hukattu yhtenäisyys, olematon tarina. On epäsuomalaisuus! On kasvava alijäämä, kasvava velka, kasvava ketutus.
– Ja kuten keväällä täällä pöntössä lupasin, kasvava perussuomalainen kannatus.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- huono-osaiset valtion menot duunarit hyvinvointi vihervasemmisto suomalaiset leipäjonot Riikka Purra Suomi velka perussuomalaiset hallitus talous kehitysapu vanhukset budjetti maahanmuutto lapsiperheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lähes 1,4 miljoonaa euroa miinusta per keskimääräinen Somaliasta saapunut maahanmuuttaja – Purra: Hallituspuolueet eivät käsitä, mistä maahanmuuton kustannukset koostuvat

Ranne talousarviosta: Rinteen hallituksen strategia on Fail Fast – epäonnistu nopeasti!

Koponen: ”Hallituksen talouspolitiikassa kiivetään räikeän etupainoisesti ja velkarahalla pitkin hattaravuorta”

Tutkimus: Vihervasemmisto hyväksyy natsiksi ja rasistiksi haukkumisen

Peltokangas: Suomi on dumpannut vuosikymmeniä rahaa Afrikkaan – ”Ei ole saatu mitään muuta aikaiseksi kuin lisääntyviä konflikteja, heimosotia ja kansojen kurjistamista”

Hallitus myy valtion omaisuutta ja kiristää suomalaisten verotusta – rahoittaa Etiopian vaaleja ja Nairobin huippukokousta
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.

Puolet ruotsalaisista burkakiellon kannalla – vihervasemmisto vastustaa luonnollisista syistä
Ajatus kasvot kokonaan peittävien huivien kieltämisestä julkisilla paikoilla nousee Ruotsissa toistuvasti esiin ja näin on tapahtunut erityisesti nykyisen porvarihallituksen aikana. SVT:n ja mielipidetutkimusyhtiö Verianin kyselyn mukaan burkan ja niqabin kieltoa kannattaa jo useampi ruotsalainen kuin vastustaa.

12-vuotias epäiltynä murhasta Malmössä – nuorin koskaan ampujaksi epäilty
Parikymppinen mies ammuttiin kuoliaaksi autoonsa Malmössä joulun alla. Murhasta epäillään 12-vuotiasta poikaa. Lapsi soitti itse poliisille ja ilmoittautui murhan tekijäksi vain tunteja tapahtuman jälkeen.

Perintöveron alaraja nousee 30 000 euroon – jopa kaksi kolmesta perinnönsaajasta vapautuu verosta ensi vuonna
Hallitus nostaa perintöveron alarajan 20 000 eurosta 30 000 euroon vuoden 2026 alusta. Tilastokeskuksen ja Veronmaksajain Keskusliiton arvioiden mukaan muutos vapauttaa verosta arviolta jopa kaksi kolmesta suomalaisesta perinnönsaajasta.












