

Salman Rushdie. Wikipedia.
Puukotettu Salman Rushdie on toipumassa, mutta islamistien viha häntä kohtaan ei ole laantunut – Iranin lehdistö juhlii tapausta ja ylistää hyökkääjää
Jo yli 30 vuotta äärimuslimien tappolistalla ollut kirjailija yritettiin murhata puhetilaisuudessa Yhdysvalloissa perjantaina. Rushdie näyttää selviävän hengissä, mutta islamistien viha häntä kohtaan jatkuu. Hänen kimppuunsa hyökännyttä muslimia ylistetään ”islamin sankariksi”. Suomen älymystöllä sen sijaan on suuria vaikeuksia mainita sana ”islam” tässä yhteydessä.
Viimeisimpien lehtitietojen mukaan Salman Rushdie, 75, on toipumassa haavoistaan: hänet on otettu pois hengityskoneesta ja hän kykenee jo puhumaan. Rushdielle tulee kuitenkin jäämään pysyviä vammoja hyökkäyksestä. Hän menettänee toisen silmänsä. Lisäksi maksassa ja käden hermoradoissa on vaurioita.
Rushdien murhan yrityksestä epäiltynä pidätetty mies on 24-vuotias Hadi Matar. Hän on Kaliforniassa syntynyt Yhdysvaltain kansalainen, jonka vanhemmat ovat tulleet Libanonista. Matar on harras muslimi.
Hyökkääjä kiistää syyllistyneensä rikokseen
Hadi Matar on someviesteissään osoittanut sympatiaa Iranin islamilaista vallankumouskaartia ja islamistisia äärijärjestöjä kohtaan. Hän ei ole kuitenkaan myöntänyt, että Rushdielle langetettu tappomääräys eli fatwa olisi ollut hänen tekonsa motiivina. Itse asiassa hän on vangitsemisoikeudenkäynnissä kiistänyt syyllistyneensä murhan yritykseen.
Äitinsä mukaan Hadi Matar radikalisoitui vuonna 2018 matkustettuaan Libanoniin tapaamaan isäänsä. Vain kuukauden kestänyt reissu riitti muuttamaan pojan äärimuslimiksi.
Iran: ”Suudelkaamme hänen käsiään, joka katkaisi vihollisemme kaulan”
Iranin valtion virallista linjaa edustavat lehdet ovat ylistäneet hyökkääjää. Esimerkiksi sanomalehti Kayhan kutsui häntä urheaksi ja vastuuntuntoiseksi.
– Suudelkaamme hänen käsiään, joka katkaisi vihollisemme kaulan, lehdessä kirjoitettiin.
Iranin ulkoministeriön virallinen näkemys on, että Salman Rushdie suorastaan kerjäsi tulla puukotetuksi ja että murhayritys on täysin hänen oma vikansa.
– Salman Rushdie ja hänen kannattajansa ovat vastuussa siitä, mitä hänelle tapahtui.
– Sananvapaus ei anna Salman Rushdielle oikeutta loukata uskontoa ja sen pyhiä asioita, Iranin ulkoministeriö korostaa.
Trump seuraavana tappolistalla
Virallisesti Iranin ulkoministeriö on kiistänyt, että sillä olisi mitään yhteyksiä puukottajaan tai tähän terroritekoon. Samaan aikaan Kayhan-lehti – Iranin valtion virallinen äänitorvi – toteaa, että ex-presidentti Donald Trump ja ex-ulkoministeri Mike Pompeo ovat seuraavina tappolistalla. Ei siis ole ihme, että Iran on laitettu Yhdysvaltain pitämälle terroristivaltioiden listalle.
Rushdien murhayrityksestä epäilty Hadi Matar saa tukea muualtakin kuin Iranin valtiollisilta tahoilta. Sosiaalisesta mediasta löytyy viestejä, joissa hyökkääjää ylistetään ”todelliseksi islamin sankariksi”. Teolla näyttää siis olevan kannatusta laajemminkin islamistien piireissä.
Suomen älymystö unohti sanat ”islam” ja ”muslimi”
Murhayritys on tietenkin laajalti tuomittu kirjailija- ja taiteilijapiireissä kaikkialla maailmassa. Suomessa monilla älymystön edustajilla tuntuu kuitenkin olleen valtavia vaikeuksia sanoa suoraan, mistä tässä oikein on kyse.
Kirjailijoiden murhaaminen tuomitaan ja sananvapautta korostetaan, mutta monien tuomitsijoiden kannanotoissa jää hämäräksi, kuka tai mikä Rushdien murhayrityksen takana oli. Puhutaan vain epämääräisesti ääriliikkeistä tai ääriajattelusta.
Salehzadeh: ”Islamia on kritisoitava asiallisesti”
Lähi-idän geopoliittisiin konflikteihin erikoistunut ”uusisuomalainen tutkija” Alan Salehzadeh on huolissaan siitä, että ”kriitikkojen tappaminen tai pahoinpitely synnyttää lisää vihaa islamia vastaan”.
Salehzadehin mielestä islamia saa kritisoida, mutta se on tehtävä asiallisesti. ”Solvaukset, yleistäminen tai uskovaisten halveksuminen ei ole kritisointia”, Salehzadeh kirjoittaa. Hänen blogikirjoituksestaan ei käy ilmi, ajatteleeko hän Rushdien syyllistyneen muslimien solvaamiseen tai halveksumiseen.
Tutkija Salehzadeh korostaa, että monille lännessä asuville muslimeille islam ei ole pelkästään uskonto vaan identiteetti.
– Siksi kun haukutaan islamia, heistä se tuntuu henkilökohtaiselta loukkaukselta, ja he saattavat reagoida tavalla joka valtaväestöstä tuntuu herkältä ylireagoinnilta.
Kirkon johtava asiantuntija: ”Islamin kokonaisuudessa leimaava populismi on vastuutonta”
Salehzadehia komppaa Kirkon tutkimus ja koulutus -yksikön johtava asiantuntija Jyri Komulainen. Hän on uskonnontutkijana sitä mieltä, että ”islamin kokonaisuudessa leimaava populismi on vastuutonta – ja lopultakin osa itse ongelmaa”.
– Salman Rushdien puukotus järkyttää ja surullisemmaksi asian tekee, että populistiset poliitikot hyödyntävän heti tapausta islam-vastaisuuteen.
– Samalla hyökätään ”länsimaalaisia suvaitsevaisia” vastaan – niitä, jotka osaavat tietopohjalta tuoda esiin islamin monitahoisuuden, tutkija Komulainen kirjoittaa.
#SalmanRushdie’n puukotus järkyttää ja surullisemmaksi asian tekee, että populistiset poliitikot hyödyntävän heti tapausta islam-vastaisuuteen. Samalla hyökätään ”länsimaalaisia suvaitsevaisia” vastaan – niitä, jotka osaavat tietopohjalta tuoda esiin islamin monitahoisuuden. 1/x
— Jyri Komulainen (@JyriKomulainen) August 13, 2022
Komulainen esittää esimerkkejä ”kristillisestä väkivallasta” ja vertaa Khomeinin fatwaa Rushdien tappamiseksi siihen, että paavi Leo X julisti vuonna 1520 Lutherin kirkonkiroukseen.
Rowlingille tappouhkaus – tällä kertaa Rushdien tukemisen takia
Yhdysvaltalainen kirjailija Sam Harris syyttää länsimaista älymystöä raukkamaisuudesta. Hänen mielestään jokaisen kirjailija ja taiteilijan olisi pitänyt jo vuonna 1989 asettua julkisesti tukemaan Salman Rushdieta jakaakseen hänen taakkansa. Vain harvat tekivät niin.
Eikä Rushdien tukeminen ole vieläkään riskitöntä. Harry Potter -sarjasta tunnettu kirjailija J. K. Rowling twiittasi voivansa tapauksen takia pahoin ja toivovansa Rushdielle pikaista toipumista.
Rowling sai twiittiinsä vastauksen, jossa Meer Asif Aziz -niminen henkilö toteaa: ”Älä huoli, sinä olet seuraava”. Poliisi tutkii tätä uhkausta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sam Harris Jyri Komulainen Kayhan-lehti Hadi Matar fatwa Saatanalliset säkeet Salman Rushdie Ajatollah Khomeini Martti Luther J.K. Rowling Mike Pompeo islamilainen terrorismi islamismi islamofobia Iran Alan Salehzadeh Donald Trump Sananvapaus Islam
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hamas teloitti viisi palestiinalaista Gazassa – kuukausi sitten palestiinalaisjihadistit surmasivat 12 gazalaista siviiliä

Ruotsissa on monta todellisuutta – muslimipuolue sai kolmanneksen äänistä ongelmalähiössä

Professori: Muslimipuolue vei Ruotsin demariblokilta vaalivoiton

Talous ratkaissee Yhdysvaltain välivaalit republikaanien eduksi

New Yorkin uudenvuodenjuhlassa kahden poliisin murhayritys – viidakkoveitsellä riehunut mies huusi ”Allahu akbar”

Salman Rushdien ensimmäinen haastattelu murhayrityksen jälkeen – sitkeä kirjailija ei aio antaa periksi
Viikon suosituimmat

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Vaatimus massamaahanmuutosta yhteiskunnan pelastamiseksi ei enää uppoa kansaan – Purra: ”Kauan siihen meni – hyvä persut!”
Valtiovarainministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa Facebook-päivityksessään, että kaistapäinen vaatimus jatkuvasta massamaahanmuutosta Suomen selviytymisen ehtona ei enää uppoa kansaan entiseen malliin. Tietoa maahanmuuton aiheuttamista moninaisista ongelmista on nykyään runsaasti saatavilla perussuomalaisten väsymättömän työn ansiosta.















