

PS ARKISTO
Ranne: Hallitus kehuu työllistämistoimiaan tuhottuaan ensin työpaikat
Perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne arvioi eilen työ- ja elinkeinoministeriön vuoden 2021 talousarvioesitystä. Erityisesti hallituksen työllistämistoimet saivat Ranteelta osakseen rankkaa kritiikkiä.
– Koronan ehkä vihdoin helpottaessa ensi keväänä käy kuin keväällä yleensä lumien sulaessa. Totuus paljastuu ja näkyviin tulevat kaikki kriisin avulla haudatut ongelmat, totesi Lulu Ranne.
Ranne viittasi työ- ja elinkeinoministeriön tuoreeseen työvoiman hankintaraporttiin, joka osoittaa työllisyyden kasvupiikin päättyneen jo vuonna 2018.
– Koronakriisin aikana hallitus on ruuvannut ennestäänkin epärealistisia työllisyystavoitteita ylöspäin, ikään kuin työpaikat syntyisivät hallituksen päätöksillä, Ranne sanoi.
Tuottamaton toiminta ei parane tekemällä enemmän ja kalliimmin
Kestävyysvajeen revetessä myös valtion toiminnan tuottavuus tulee ottaa luupin alle. Hallitus aikoo lappaa merkittävästi lisää rahaa työvoimapalveluihin, joiden merkitys nimenomaan työttömien työllistäjänä on ollut heikko ja heikkenevä tähänkin asti.
– Työ- ja elinkeinoministeriön tuoreen raportin mukaan vuonna 2019 täytetyistä työpaikoista ainoastaan 17 % täytettiin työttömillä. Lisäksi TE-keskukset palvelevat heikosti yksityisiä ja pieniä työnantajia. TE-toimistojen tehokkuusluku onkin romahtanut vuodesta 2016.
Kunnat saivat valtiolta rahaa säästääkseen omaansa
Työllisyyspalveluiden kuntakokeilu tuli ennätyskalliiksi jo ennen käynnistymistään, Ranne huomautti.
– Valtio lappoi koronan varjolla kuntiin ylimääräisen miljardin estääkseen näitä säästämästä lomauttamalla tai karsimasta turhaa ja toissijaista toimintaa irtisanomalla. Ja siten vesittämästä mahdollisuuksiaan tempputyöllistää pitkäaikaistyöttömiä.
Lopputuloksena kunnat käyttävät valtion rahaa säästääkseen omaansa. Julkisen sektorin kestävyysvaje ei siitä parane.
Vain työllistymiskelpoinen voi olla työtön työnhakija
Työttömän työnhakijan tulee olla työmarkkinoiden käytettävissä. Siksi Ranteen mielestä tulisikin tunnustaa, että vain työllistymiskelpoinen voi olla työtön työnhakija ja erottaa työllistämispalvelut elämänhallinta- ja mielenterveysongelmien hoitamisesta.
– Suomessa on liikaa sote-organisaatioita, TE-keskuksista ei pidä tehdä vielä yhtä uutta.
Hallitus ei luo työpaikkoja, vaan tuhoaa niitä
Ranne sanoi, ettei mikään määrä työvoimapalveluita kykene sullomaan työttömiä työpaikkoihin, joita ei enää ole.
– Hallitus onkin puolessatoista vuodessa luonut myrkyllisen teollisuuspolitiikan, joka edistää epärealistisia ilmastotavoitteita tuhoamalla ideologiaansa sopimattomia työpaikkoja ja jopa kokonaisia toimialoja.
Vihreä “kestävä” kehitys syö ostovoimaa
Ranne totesi talousarviossa kestäväksi ja vihreäksi kuvatun kasvun perustuvan siihen, että teknistaloudellisesti ennenaikaisia investointeja tuetaan massiivisesti julkisella velkarahalla, ja käyttövaiheessa kansalaisten maksu- ja verorasitus kasvavat. Tämä kehitys kasvattaa julkista taloutta ja verokiilaa, syö kansalaisten ostovoimaa ja tuhoaa yksityisiä työpaikkoja.
– Esimerkiksi Norja on kerännyt öljynsä avulla 1 000 miljardin julkisen eläkerahaston. Turve olisi Suomelle yhtä iso luonnonvara kuin öljy Norjalle, mutta nykyhallitus onnistuu turve- ja veropäätöksillään ainoastaan aiheuttamaan satojen miljoonien tappiot ja tuhansien työpaikkojen menetyksen.
Muina esimerkkeinä Ranne mainitsi matkailu-, ravintola- ja kulttuurialat, joiden hallitus antaa tuhoutua epäselvään ja viivyttelevään rajoitusten ja tukien päätöksentekoon.
Pankkien aikaistettu yhteisvastuu tulee Suomelle todella kalliiksi
Ranne huomautti, ettei hallituksen keväällä lupaama ”Finnvera takaa, pankit jakaa” todellakaan toimi. Kysyntää rahoitukselle olisi, mutta pankkien halu ja kyky osallistua yritysten riskeihin ovat ennätysalhaalla. Pankkien kriisinhoidon yhteisvastuun aikaistaminen tulee Suomelle vielä kalliiksi yrityksinä ja työpaikkoina.
– Parhaiten valtio tukisi työllisyyttä purkamalla omaa tehottomuuttaan, pienentämällä verokiilaa ja luopumalla teknistaloudellisesti ennenaikaisista, Suomen kilpailukyvyn ja työpaikat tuhoavista hiilidioksiditavoitteista, Ranne päätti.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koronakriisi hiilineutraalius työllistämistoimet talousarvioesitys työ- ja elinkeinoministeriö ostovoima Lulu Ranne Yhteisvastuu työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Demarien väitteet oppivelvollisuusiän noston työllisyysvaikutuksista ovat humpuukia

Perussuomalainen vaihtoehto hallituksen talousarviolle: Hyvinvointia ja taloudellista vapautta kotitalouksille, leikkaukset vain menoeriin, joilla ei ole vaikutusta tavallisen suomalaisen elämään

Perussuomalaiset vahvistaisi ostovoimaa ja lisäisi työllisyyttä veronkevennyksillä – hallitus haluaa jatkaa suomalaisten himoverottamista

Halla-aho: Maakunnissa toimivat samat keinot kuin muuallakin Suomessa – yritysten kilpailukyky kuntoon ja työn vastaanottaminen kannattavaksi

Junnila: Eläkeputken poistaminen tarkoittaa kasvavaa työttömyyttä

Tavio: Kotihoidontuki säilytettävä

Kalle Isokallio kertoo, miten poliitikko kirnuaa rahasi ja laittaa sinut anelemaan niitä takaisin

Perussuomalaiset: Hallitus siirtää kaiken vastuun tuleville hallituksille – “Rahaa riittää kyllä jaettavaksi ideologisiin hankkeisiin, mutta vaikuttavat työllisyystoimet puuttuvat”

Keskustan Hoskonen ei hyväksy EU-elvytyspakettia, ei turpeen alasajoa eikä anna Haavistolle luottamusta – kyse ei ole kapinoinnista vaan hallitusohjelman ja laillisuuden puolustamisesta
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.