Artikkeli kuva

Perussuomalaisten ensimmäinen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra. Kuva: Matti Matikainen

Riikka Purra: Tutkimus- ja tilastotieto tukee väitettä väestönvaihdoksesta

08.08.2019 |10:44

Perussuomalaisten ensimmäinen varapuheenjohtaja Riikka Purra jakoi Facebook-seinällään grafiikan, joka osoittaa, että puheet väestönvaihdoksesta eivät ole liioittelua. Purra totesi saatteessaan, ettei aio pyytää anteeksi vihervasemmistolta, että jakaa väestöpohjaa käsitteleviä tilastoja tai tilastoihin perustuvia ennusteita.

– Tämä ei ole äärioikeiston salaliittoteoria eikä vihapuhetta. Tämä on tilastoihin ja projektioihin perustuva kuvio, jossa kuvataan kantaväestön osuutta suhteessa maahanmuuttajiin eri pohjoismaissa. Vastaavia olen jakanut aiemmin, myös pääkaupunkiseudun kehitykseen liittyen, Purra toteaa.

(Tarvainen, K., tulossa; vrt. Tarvainen, K. (2018). Population projections for Sweden, Norway, Denmark, and Finland, 2015–2065. Bulletin of Geography. Socioeconomic Series, 39(39), 147-160.).

– En ole tutustunut äärioikeiston väestönvaihdosta käsitteleviin salaliittoteorioihin enkä ajatellut tutustuakaan, Purra kuittaa.

Väestön vaihtuminen tai korvautuminen on tosiasia

– Kun puhun maahanmuuttajien tai ulkomaalaisten määrän lisääntymisestä, väestön muutoksista, vaihtumisesta, korvautumisesta, vaihteluista tai vastaavasta, viittaan tosiasiaan, jota esimerkiksi tämä kuvio kuvaa, Purra sanoo.

Purra kertoo ymmärtävänsä, että Helsingin Sanomat tulee tekemään asiasta taas jutun, jossa se syyttää häntä ja muita perussuomalaisia väittein, ”jotka eivät pidä paikkaansa, mutta jotka tukevat lehden poliittisia tavoitteita”.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
6.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää