

LEHTIKUVA
Ronkainen: Sähkön siirtohinnan kertakorotukseen enimmäismäärä – ”Siirtohinta jo suurempi kuin energian hinta”
Perussuomalainen kansanedustaja sekä liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Jari Ronkainen jättää tänään toimenpidealoitteen, jossa esitetään sähköverkon siirtohinnan kertakorotukselle kohtuullinen enimmäisprosentti.
Siirtohinnoista syntyi kova keskustelu julkisuudessa etenkin sen jälkeen, kun sähköverkkoyhtiö Caruna Oy ilmoitti vuonna 2016 nostavansa siirtohintoja jopa 30 prosentilla, johon kuluttajaviranomainenkin joutui puuttumaan.
– Nyt epätavallisen kylmillä keleillä sähkön hinta korostuu. Minun ja monen muunkin laskussa siirtohinta on jo suurempi kuin itse energian hinta. Siirtohintojen korotuksille on saatava tolkku! Ronkainen puuskahtaa.
Verkkoyhtiöille 170 miljoonaa euroa ylimääräistä
Siirtomaksujen korotukset perustuvat vuoden 2013 sähkömarkkinalain muutokseen, jossa sähköverkon toiminta on turvattava vikatapauksissa tietyn aikamääreen sisällä. Etupainotteiset investoinnit sähköverkkoon ovat kuitenkin mahdollistaneet sen, että siirtoyhtiöt ovat keränneet suuret voitot.
– Verkkoyhtiöt keräsivät vuosien 2012-2015 tarkastelujaksolla noin 170 miljoonaa euroa ylimääräistä vielä kohtuullisen tuoton päällekin. Nämä rahat pitäisi palauttaa kuluttajille tai näkyä siirtohintojen laskuna. Uusia korotuksia on mahdoton perustella, sanoo Ronkainen.
Sähköinfran myyminen oli vikatikki
Ronkainen näkee, että suuret sähkön siirtomaksut eivät palvele kotimaista etua.
– Valtion sähköinfran myyminen ulkomaisille pääomasijoittajille oli aikanaan vikatikki. Ei pääomasijoittajilla ole intressiä huoltovarmuuden ylläpitämiseen vaan voiton maksimointiin, jota ne tekevätkin aggressiivisella verokikkailulla. Meillä on sen sijaan mahdollisuus enää vain vahinkojen minimointiin, Ronkainen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Putkonen: Epäpyhä allianssi kylvää veroeuroja varakkaimmille ilmastopolitiikan varjolla – ”Viimeisimpänä hullutuksena 400 euron sähköpyörätuki”

Halla-aho: Kivihiilen ja turpeen käyttökielto tulee kalliiksi sekä lisää päästöjä – ”Keskustan etupiiri rahastamassa”

Vihreä talous sakkaa Kanadan Ontariossa – Yhdysvalloissa teolliset työpaikat lisääntyvät

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Asumisen hinta lähdössä käsistä – ”Sähköverkon myynti oli epäisänmaallinen teko”

Elomaa: Sähkönsiirtohintojen räjähdys on vihreiden vastuulla – asumisen ja liikkumisen hintaa laskettava

Ronkainen: ”Milloin hallitus herää Carunan sähkönsiirron riistohintoihin?”
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
















