

LEHTIKUVA
Ruotsalaiskommentit vaalitulokseen: Virta vie oikealle – hallituksen muodostaminen saattaa kestää kuukausia
Sama tahti on askelten Suomessa ja Ruotsissa, julistaa naapurimaan media kommentoidessaan eduskuntavaalien tulosta. Suunta vie oikealle, sosialidemokraattinen ”kaaos” on ohitse ja kokoomus saa aloittaa hallitusneuvottelut. Hallituksen muodostaminen saattaa tosin ruotsalaisarvioiden mukaan viedä kuukausia.
Ruotsalaiskommenteissa toistuu näkemys siitä, että virta vie oikealle ja suunta on siten sama kuin Ruotsilla. Aikaisin maanantaina siteerattiin vielä suomalaisia kommentaattoreita. SVT:llä sai näkyvyyttä Ylen pohjoismaiden kirjeenvaihtaja Lucas Dahlström, joka vertasi vaalitulosta Tidö-puolueiden menestykseen Ruotsissa ja ennustaa Suomeen kokoomuksen ja perussuomalaisten oikeistohallitusta.
Uutistoimisto TT oli kaivanut esiin Åbo Akademin entisen professorin Göran Djupsundin, joka odottaa ”kovia neuvotteluita”. Hallituksen pitäisi emerituksen mukaan olla koossa ”ennen juhannusta”.
– Kokoomus saa ensimmäisenä aloittaa hallitusneuvottelut. Sitten alkavatkin vaikeudet, Djupsund povaa.
Kokoomuksen arvokonservatiivit avainasemassa
Dagens Nyheterin Philip Teir on sitä mieltä, että hallitusneuvottelut voivat viedä ”viikkoja, jopa kuukausia”. Teir ottaa esille Petteri Orpon ja Riikka Purran täysin erilaiset näkemykset ulkomaalaisen työvoiman tarpeesta Suomessa:
– Mutta myös hänen (Orpon) puolueessa on arvokonservatiivinen falangi, jolla tuskin on mitään sitä vastaan, että Riikka Purra kutsutaan neuvottelupöytään.
Toinen vaihtoehto Teirin mukaan on se, että Orpo kääntyy demareiden puoleen hallituksen muodostamiseksi. Silloin kynnyskysymykseksi muodostuu kokoomuksen säästölista. Mukaan tarvitaan myös pienempiä puolueita kuten RKP ja ehkä myös vihreät.
Sosialidemokraattinen kaaos unholaan
Ruotsidemokraatit muisti perussuomalaisia jo yöllä Twitterissä meppien sanoin: ”Menestys jatkuu. Taas voitto konservatiiveille ja vielä yksi maa, joka äänestää sosialidemokraattisen kaaoksen unholaan.”
Ruotsidemokraatteja lähellä oleva Samtiden.nu-sivusto toi esille sen, että valtaosa Suomen pinta-alasta on nyt perussuomalaista, kun puolue otti haltuunsa maaseudun, keskustan vaalitappion myötä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
-  säästölista arvokonservatiivit Philip Teir Göran Djupsund Lucas Dahlström ruotsalaiskommentit eduskuntavaalit 2023 konservatiivit hallituksen muodostaminen sosialidemokraatit Keskustapuolue vaalitulos Riikka Purra Hallitusneuvottelut Petteri Orpo Ruotsidemokraatit vihreät perussuomalaiset RKP hallitus Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisille 16 uutta kansanedustajaa – Sara Seppänen nousi Lapin äänikuningattareksi

Uusi kansanedustaja Miko Bergbom: ”Äärimmäisen kiitollinen fiilis”

Wille Rydman: ”Hieno ilta isänmaan tulevaisuudelle”

Perussuomalaisten nuorin kansanedustaja Joakim Vigelius ajaa vastuullista taloudenpitoa ja tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa: ”Näistä aion puhua seuraavat neljä vuotta”

Jorma ”Remontti-Reiska” Piisinen: ”Äänestäjiltä saatiin huikea luottamuksen osoitus”

Ruotsalaislehti: ”Sanna Marin oli tarpeeksi tunteeton vaatimaan taktista äänestämistä perussuomalaisten pysäyttämiseksi”

Antikainen: Onko vasemmisto jo sytyttämässä punaista lyhtyä kapinan merkiksi?

Jimmie Åkessonin tyrmää yhteisen pakolaispolitiikan ja uhkaa hallituskriisillä: Euroopan unionista on tulossa Ruotsille pakkopaita
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.














