

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson: Pakolaisilla ja ”pakolaisilla” on eroa
”Jonkun on viimeinenkin lopetettava tämä pelleily ja avattava suunsa. Pakolaisissa on eroja. On suorastaan masentavaa, että vakavasti otettavat aikuiset ihmiset teeskentelevät ihan muuta”. Näin kirjoittaa ruotsidemokraattien puheenjohtaja Aftonbladetin mielipidesivulla Ukrainan sodan seurausten herättämistä ajatuksista.
Kirjoituksensa aluksi Jimmie Åkesson muistuttaa siitä, että Ukraina sijaitsee maantieteellisesti Ruotsin lähialueella, vain vajaan 800 kilometrin päässä. Jo ennen Venäjän hyökkäystä ukrainalaiset voivat oleskella Schengen-alueella ilman viisumia 90 päivää. Nyt ukrainalaisilla on oikeus tilapäiseen suojeluun EU:n alueella vähintään vuoden ajaksi.
– Ukraina on kristitty maa, jonka kulttuuri on lähellä omaamme, verrattuna vaikka klaanijärjestelmään perustuviin kulttuureihin Afrikan sarvessa. Ukrainalaiset ovat kansanakin pyrkimässä lähemmäksi länttä ja Eurooppaa, Åkesson kirjoittaa.
Rasisti joka puskassa
Åkessonin mukaan kulttuurinen yhteisyys tarkoittaa sitä, että ukrainalaisten sopeutuminen ruotsalaiseen yhteiskuntaan on täysin erilaisista kulttuureista tuleviin pakolaisiin verrattuna helpompaa. Eroa on myös siinä, että ukrainalaiset ovat todennäköisesti palaamassa takaisin kotimaahansa heti, kun se vain on mahdollista.
– Jokainen, joka sulkee silmänsä ilmeisiltä eroilta ja sen sijaan näkee rasistin joka puskassa, ei todennäköisesti ole aivan rehellinen näin väittäessään.
Välitön suojelu vaihtuu taloussyiksi
Massapakolaisuus on Åkessonin mielestä koostunut lähimenneisyydessä paljolti miehistä, jotka monen vuoden aikana ovat etsiytyneet kriisialueilta turvallisten maiden kautta yhä lähemmäksi Ruotsia. Välitön suojelun tarve on vaihtunut taloudellisiksi syiksi.
– Sotaa paetaan Tanskasta Ruotsiin Juutinrauman sillan ylitse. Viime vuosikymmeninä sotaa ei ole ollut Tanskassa, eikä sen koommin myöskään Saksassa, Itävallassa, Italiassa, Espanjassa tai Kreikassakaan.
– Ihmiset pakenevat Juutinrauman sillan ylitse, koska vastarannalla odottaa runsas, hyväuskoinen ja löysä tukijärjestelmä. Ainakin se usein on vahva vetovoimatekijä.
Sota on nyt naapurissa
Ukrainalaiset naiset ja lapset ovat Ruotsiin saapuessaan olleet matkalla yhden tai kaksi päivää. Heidät on repäisty irti omasta arjestaan, kodit ovat rauniona ja vanha elämä murskana.
– Olen vakuuttunut siitä, että ukrainalaiset naiset ja lapset eivät tuo mukanaan klaanirakenteita, jengirikollisuutta, kunniamurhia, avustuspetoksia tai vaatimuksia uskonnollisista etuoikeuksista, Åkesson polemisoi Aftonbladetin mielipidekirjoituksessa.
– Pakolaisilla ja ”pakolaisilla” on eroja. Piste.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ukrainalaiset naiset ja lapset välitön suojelu taloudelliset syyt massapakolaisuus lähialue kristitty maa maantiede Schengen-alue Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Juutinrauman silta Afrikan sarvi kulttuurierot vetovoimatekijä Jimmie Åkesson Eurooppa Ruotsidemokraatit Turvapaikanhakijat pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sotaa pakenevat ukrainalaiset karttavat erästä valtiota: ”Ruotsiin? Kiitos, mutta ei kiitos”.

Miksi nallekarhua puristavaan pakolaislapseen suhtaudutaan eri tavalla kuin bodattuihin korstoihin? Halla-aho kertoo

Yle näkee ”rakenteellista rasismia” Ukrainan pakolaisten kohtelussa

Mitä ihmettä? Suomalainen media vihjailee valkoisen pakolaisen auttamisen olevan rasismia (video)

Jopa puolet Ukrainan pakolaisista saattaa olla lapsia – ensimmäiset aloittaneet jo koulunkäynnin

Åkesson haluaa Ruotsin Natoon Suomen perässä

Kiirastorstai päättyi kaaokseen Linköpingissä: Poliisiautot tuusan nuuskaksi ja tuleen – virkavallan varusteet mellakoitsijoille

Poliisi Ruotsin mellakoista: ”En ole kokenut näin äärimmäistä väkivaltaa koko poliisiurani aikana”

Muslimimaat tuomitsevat Koraanin polttamisen – varoittavat ”vakavista seurauksista”
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

Itsekritiikki ei riitä, kun kyse on uutismedian luotettavuudesta – totuus taipuu yhä liian usein asenteen edessä
Maailma on murroksessa ja media siinä sivussa. Vanha valtamedia pyrkii uutisoinnillaan edelleen neuvomaan ja ohjaamaan seuraajiaan, vaikka julkisivu rapistuu kiihtyvää vauhtia. Totuutta on ehkä jo liian myöhäistä etsiä mutta pyrkimys ennakkoluulottomaan ja kunnianhimoiseen uutisointiin olisi edelleen ansainnan arvoista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












