

LEHTIKUVA
Ruotsin suunnanmuutos on kirjattu 62-sivuiseen asiakirjaan – uuden hallituksen työ alkaa tiistaina
Valtiopäivät äänesti Ulf Kristerssonin Ruotsin uudeksi pääministeriksi maanantaina. Porvarihallituksen ohjelma on kokonaisuudessaan mykistävää luettavaa ja sen konkretia käsin kosketeltavaa. Viimein on tullut aika korjata vihervasemmiston virhearvioinnit.
Ruotsin valtiopäivät äänesti – liberaalien haparoinnista huolimatta – moderaattien Ulf Kristerssonin Ruotsin uudeksi pääministeriksi maanantaina puoliltapäivin äänin 176 puolesta 173 vastaan. Kristersson esittelee uuden hallituksensa tiistaina aamulla, jonka jälkeen kuningas toteaa hallituksen vaihtuneen.
Oikeistopuolueet esittelivät perjantaina hallitusohjelmansa, jonka ne olivat rustanneet kokoon Tidön linnassa, Västeråsin kupeessa. Hallitukseen marssivat moderaatit, kristillisdemokraatit sekä liberaalit. Hallituslaivan perää pitää ruotsidemokraatit, vaikka eivät hallituksessa istukaan.
”Tidön sopimukseksi” nimetyssä 62-sivuisessa asiakirjassa puolueet ovat listanneet yksityiskohdat ja asiakokonaisuudet, joihin ne vaalikauden aikana aikovat tarttua. 62-sivuinen Proopuska koostuu seitsemästä yhteistyöprojektista sekä budjettiosiosta.
Maahanmuutto minimiin
Pakolaisten määrä rajoitetaan EU:n minimitasolle. Kiintiöpakolaisten määrää lasketaan 6 400 henkilöstä 900 henkilöön vaalikauden aikana. Oleskelulupiin tulee tiukennuksia ja kansalaisuuden saamisen ehtoja tiukennetaan.
– Ruotsin lainsäädäntö ei saa olla piiruakaan anteliaampaa, kuin mitä EU meiltä vaatii, sanoo ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson.
Åkessonin mukaan maahanmuuttajille on tulossa myös käyttäytymis- ja omavaraisuusvaatimuksia. Vapaaehtoisen paluumuuton ehtoja sekä kannustimia kehitetään erityisesti heitä varten, jotka eivät sopeudu maan tavoille.
Maassa toteutetaan vaalikauden aikana kansallinen väestönlaskenta. Laskennan eräänä tarkoituksena on selvittää maassa luvatta asuvien henkilöiden lukumäärä.
Jotain rajaa rikollisuudelle
Suomessakin päätään nostaneeseen jengiväkivaltaan Ruotsin uusi hallitus aikoo puuttua voimakkailla toimenpiteillä muun muassa asettamalla tuplarangaistukset jengirikollisille ja poistamalla rikosten niin sanotut paljousalennukset.
Salaisten pakkokeinojen eli poliisin erityyppinen peitetoiminta, telekuuntelu ja -valvonta lisääntyvät. Kameravalvontaa lisätään ongelmallisilla alueilla ja maahanmuuttajavaltaisten asuma-alueiden turvallisuutta kehitetään henkilötarkastuksia lisäämällä.
Vaikenemisen kulttuuriin pyritään puuttumaan mahdollistamalla anonyymi todistaminen oikeudenkäynneissä.
Hoitojonot lyhyemmiksi
Hallitus aikoo selvittää valtion osuuden kasvattamista sairaanhoidossa sekä hoivapalveluissa. Erityisesti panostetaan ensihoidon kehittämiseen. Ruotsidemokraatit ovat pitäneet tärkeänä kohtuuhintaista hammashoitoa kaikille ruotsalaisille.
Tutulta suomalaiseen korvaan kuulostaa halu hoitojonojen lyhentämiseen, palvelujen parempi saatavuus sekä tasa-arvoiset palvelut kaikkialla maassa.
Mielenterveyspalvelujen saatavuutta parannetaan erityisesti nuorille osana kansanterveyttä. Erityispanostuksia tehdään syöpäpotilaiden hoitoon ja kuntoutukseen ikään katsomatta ja kansallinen synnytyssuunnitelma kaivetaan taas esille.
Lisää ydinvoimaa ja halvempaa bensaa
Energiaongelmat heijastuvat hallitusohjelmaan siten, että lusikka otetaan kauniiseen käteen. Tavoite pääsystä 100-prosenttiseen uusiutuvan energian käyttöön korvataan ilmaisulla ”100-prosenttisen fossiilivapaan energian käyttö”.
Ruotsidemokraattien ja porvaripuolueiden yhdessä harjoittamassa ilmastopolitiikassa Ruotsin kilpailukyky halutaan turvata, jolloin elinkeinoelämä ja maaseutu eivät ilmastotoimenpiteistä kärsi.
Uusia ydinvoimaloita pyritään saamaan alulle ja valtio on valmis takaamaan hankkeita 400 miljardiin kruunuun asti. Selvitetään mahdollisuudet jo suljettujen ydinvoimaloiden (Ringhals 1&2) ottamiseen taas tuotantoon.
Hallitus aikoo laskea polttoaineiden hintaa ja selvittää hintakaton asettamista sähkön hinnalle.
Tukia vain niitä tarvitseville
Hallitus aikoo toteuttaa suuren tukiuudistuksen, joka tarkoittaa tukikattoa sekä aktiviteettivaatimuksia tukien varassa eläville. Samalla taataan, että sairausvakuutus turvaa elämisen eväät heille, joille työnteko on mahdottomuus.
Työttömyysturvaan ei kosketa.
Pien- ja keskituloisten verotusta lasketaan, sama koskee eläkeläisten verotusta.
Koululuokkiin palautetaan rauha
Koulutus on selvästi lähellä uuden hallituksen sydäntä. Koulutusaikaa lisätään ja valtakunnallinen opetussuunnitelma käydään kokonaisuudessaan läpi. Erityisesti panostetaan oppimisvalmiuksien kehittämiseen. Tähän liittynee pääministeri Kristerssonin mainitsema ruotsin kielen taitaminen ja sen asettaminen kaiken keskiöön.
Arvostelumenetelmät uusitaan tietopainotteisiksi, jotta vältytään todistusten ”inflaatiolta”. Todistusten on kerrottava tasapuolisesti oppilaiden edistymisestä. Erityisopetukseen ja -opettajiin panostetaan ja koululuokkiin pyritään palauttamaan rauha kurinpitomahdollisuuksia kehittämällä.
Vapaakouluja koskeva lainsäädäntö uudistetaan. Vapaakoulut ovat olleet erilaisten skandaalien kohteena ja usein esillä ruotsalaisessa mediassa. Koulujen voitonjakoon ja myymiseen tulee rajoituksia.
Kansalliset arvot kunniaan
Ennen vaaleja erityisesti ruotsidemokraatit arvostelivat voimakkaastikin Ruotsin yleisradiota (SVT, SR) ja sen puolueettomuutta. Hallitusohjelmassa asiasta todetaan siten, että julkisen palvelun rahoitus arvioidaan uusiksi seuraavalla sopimuskaudella, joka alkaa vuonna 2026.
Uudessa mediaympäristössä julkista palvelua pyritään kehittämään osana demokraattista infrastruktuuria. Eli budjettimenettelyssä yleisradiotoimintaan kohdistuvat leikkaukset ovat mahdollisia aikaisemminkin.
Hallitus takaa sananvapauden ja median moniarvoisuutta edistetään. Kulttuurisisältöjen poliittista ohjausta pyritään toki vähentämään.
Hallitus haluaa palata ruotsalaiseen kulttuurikaanoniin. Se tarkoittaa ruotsin kielen ja ruotsalaisen kulttuuriperinteen arvostamista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kieli kaanon vapaakoulut todistusten inflaatio tukirajat hoidon tasa-arvo salaiset pakkokeinot EU:n minimitaso Tidö avtal Tidön sopimus Ruotsin uusi hallitus Moderaatit julkinen palvelu Ruotsin vaalit 2022 hoitojonot hintakatto kulttuuriperintö oppimisvaikeudet Yleisradio Ulf Kristersson Kristillisdemokraatit Liberaalit Jengirikollisuus maahanmuuttajat Jimmie Åkesson Hallitusohjelma Ydinvoima Ruotsidemokraatit Turvapaikanhakijat ilmastopolitiikka pakolaiset koulutus verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Ruotsin asia on meidän

Rantanen huolissaan katujengi-ilmiön kasvusta: Suomi voimakkaasti Ruotsin tiellä – maahanmuuttopolitiikkaa kiristettävä

Ruotsidemokraattien vaatimukset kasvavat vaalivoiton myötä – vaikutusvallan täytyy olla suhteessa puolueen kokoon

Maahanmuuttajat pelkäävät karkotusta porvarihallituksen Ruotsista – myös tukien mahdolliset leikkaukset huolestuttavat

Kankaanniemi: Ympäristöministeriön menot järkyttävällä tasolla – Ruotsin mallia harkittava

Ruotsin pääministeri Kristersson: Sisäisen turvallisuuden ongelmien korjaamisessa voi ottaa oppia Tanskasta – ”Jengirikollisuuteen puuttumiseen tarvitaan nyt uutta voimaa”
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











