

Berliinin joulutorille 19. joulukuuta 2016 Saksassa tehdyssä terrori-iskussa torille ajanut rekka tappoi 13 ihmistä ja 67 loukkaantui, osa heistä vakavasti. / LEHTIKUVA
Saksassa varoitetaan joulutoreille kohdistuvista terrori-iskuista
Islamististen terrori-iskujen vaara on todellinen ja suurempi kuin aikoihin, sanoo Saksan kotimaantiedustelun johtaja Thomas Haldenwang.
Äärijärjestöjen kannattajia lietsoo tällä hetkellä erityisesti Lähi-idän konfliktin myötä lisääntynyt antisemitismi ja Israel-vihamielisyys.
Kiihottunutta ilmapiiriä hyödyntävät saksalaisarvioiden mukaan tarkoituksiinsa myös ”pyhää sotaa” vääräuskoisia vastaan käyvät Al-Qaida ja Islamilainen valtio Isis -terrorijärjestöt.
Sisäministeriltä vakava varoitus
Vaarallisesti radikalisoitua voivat myös yksittäiset ihmiset.
Islamisteja sympatisoivat ja propagandalle alttiit yksinkulkijat voivat päätyä Haldenwangin mukaan yrittämään terrori-iskua yksinkertaisilla keinoilla ”pehmeisiin kohteisiin”, kuten joulutorille.
Myös Saksan sisäministeri Nancy Faeser (sd) varoittaa terroriorganisaatioiden ja yksittäisten islamististen iskuista.
Islamistiset ja palestiinalaiset äärijärjestöt levittävät viranomaisten mukaan yhdessä turkkilaisten ja saksalaisten oikeisto- ja vasemmistoradikaalien kanssa sosiaalisessa mediassa valeuutisia, vihapuhetta ja propagandaa, johon valmiiksi myötämielisten on helppo langeta.
Kotimaantiedustelun mukaan kuumentunutta tilannetta yrittävät hyödyntää myös saksalaiset oikeistoradikaalit kampanjoimalla sen varjolla muslimeja ja siirtolaisia vastaan.
Rekan kestäviä ajoesteitä
Saksan keskusrikospoliisi on sulkenut antisemitistisen ja islamistisen propagandan levittämisen estämiseksi Telegram-viestipalvelusta kymmeniä sivuja.
Mahdollisina iskujen kohteena pidettävien joulutorien turvallisuusvalvontaa on lisätty.
Monien torien ympärille on pystytetty rekan kestäviä ajoesteitä. Poliisit voivat tarkastaa kävijöitä ja heidän tavaroitaan pistokokeina.
Joillakin paikkakunnilla torille johtaville reiteille on ajettu esteeksi kuorma-autoja. Siviileissä kulkevien poliisien ja valvontakamereoiden määrää on lisätty. Sataprosenttista turvaa eivät viranomaiset kuitenkaan kuitenkaan lupaa.
Tarkoituksena tappaa vääräuskoisia
Todiste kasvaneesta uhasta saatiin keskiviikkona, jolloin poliisit vangitsivat 15-vuotiaan saksalaisafganistanilaisen Edris D:n ja 16-vuotiaan tsetshenialaisen Rasul M:n islamistisen terrori-iskun suunnittelusta Leverkusenin joulutorille.
Valtionsyyttäjän mukaan toinen pojista oli kertonut tarkoituksena olleen tappaa ”vääräuskoisia” auton ja polttonesteiden avulla. Ratkaisevan vihjeen poikien aikeista Saksan poliisi sai ulkomaiselta tiedustelupalvelulta.
Saksalaisilla on hyvässä muistissa tunisialaisen islamistin Anis Amrin joulukuussa 2016 Berliinissä joulutorille tekemä terrori-isku. Hänen ihmisjoukkoon ohjaamansa rekan pyörien alla murskaantui kuoliaaksi 13 ja loukkaantui 67 ihmisiä. Mies oli tunnistettu vaaralliseksi, mutta hänen jäljittämisensä oli keskeytetty juuri ennen iskua.
Saksassa yli 27 000 islamistia
Ala-Saksissa on otettu ennakoivasti poliisin säilöön viime vuonna Saksaan tullut 20-vuotias irakilainen, joka oli ilmoittanut tekevänsä jouluaikana iskun johonkin suurtilaisuuteen.
Saksassa on kotimaantiedustelun mukaan yli 27 000 islamistia. Noin 11 000 heistä lukeutuu Saksasta islamilaista valtiota haluaviin salafisteihin.
Terrori-iskuihin valmiisiin ”vaarantajiin” lasketaan Saksassa kuuluvan keskusrikospoliisin mukaan runsaat 500 henkilöä.
PERTTI RÖNKKÖ, BERLIINI
Artikkeliin liittyvät aiheet
- joulumarkkinat Nancy Faeser vääräuskoiset uhka terrori-isku islamistit Lähi-itä Turvallisuus Terrorismi Saksa Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuuttajien juutalaisviha vyöryy Saksassa yli äyräiden, Bild-lehdeltä hätkähdyttävä ääri-islamia torjuva viidenkymmenen kohdan manifesti

Ääri-islamistit lietsovat uskontojen sotaa Eurooppaan: ”Tappakaa Koraanin polttajat”

Ranskalaisopettajan surmaaja julistautui Isis-kannattajaksi – hänet oli tarkoitus karkottaa maasta jo 2014

Presidenttiehdokas Halla-aho: Jos me Suomessa teemme kaiken samoin kuin Ruotsissa, myös lopputulos tulee olemaan samanlainen

Wienin poliisi esti islamistisen terrori-iskun Pride-kulkueeseen viime hetkellä

Kurdiliiton hallituksen jäsen joutui väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Vantaan Myyrmäessä

Miksi UN Womenilla kesti kaksi kuukautta reagoida Hamasin terrori-iskuun ja aseellisiin raiskauksiin?

Saksaan syntyvä uusi vasemmistopuolue vaatii muutosta ilmasto-, maahanmuutto- ja Ukraina-politiikkaan

Saksassa on tehty ennätysmäärä antisemitistisiä rikoksia – juutalaiset pelkäävät käyttää kipaa ja puhua julkisesti hepreaa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää