

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen, puheenjohtaja Antti Lindtman ja kansanedustaja Joona Räsänen esittelemässä puolueensa vaihtoehtobudjettia. / LEHTIKUVA
SDP peruuttaisi hallituksen yli miljardin euron kehitysapuleikkauksista ja jakaisi kehitysapuna maailmalle jopa kaksi miljardia euroa vuodessa – ”Rumaa touhua”
SDP:n tuoreesta vaihtoehtobudjetista ilmenee, että demarit tahtoo kiristää verotusta - ja samalla kanavoida koko ajan yhä enemmän lisää veronmaksajien rahaa ulkomaille ja maahanmuuttoon.
Kansanedustaja Joakim Vigelius toteaa, että demarien touhu näyttää rumalta, kun samaan aikaan autoilijaa ja työssäkäyvää veronmaksajaa kiusaavien toimien kanssa SDP upottaisi yhä enemmän rahaa maahanmuuton massiiviseen lisäämiseen.
Demarien vaihtoehtobudjetin mukaan esimerkiksi ”työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton vakiinnuttaminen noin 40 000 hengen tasolle vuosittain olisi järkevä tavoite”. SDP myös esittää työperäisen maahanmuuton edistämiseen 10 miljoonaa euroa.
– SDP siis laskee, että työperäinen maahanmuutto tuottaisi tälle valtiolle ihan hirveästi. Demarit on esittänyt, että jos nettona saadaan vuosittain 40 000 maahanmuuttajaa Suomeen, niin se tuottaa sellaisen 2,8 miljardin euron julkisen talouden sopeutusvaikutuksen. Vaikutukseen pitkällä tai keskipitkällä aikavälillä. Eli se on melkoinen taikaseinä, maahanmuutto, sosialidemokraateille, Vigelius ihmettelee.
Demarien maahanmuuttointoilulle ei löydykään tukea ainakaan työllisyystilastoista: esimerkiksi Espoossa työttömistä jopa 43 prosenttia on vieraskielisiä. Niin ikään pääkaupunkiseudulla vieraskielisten osuus Kelan tukien saajista on jo reilusti yli kaksinkertainen verrattuna heidän väestöosuuteensa.
Demarit haluaa parantaa maailmaa velkarahalla
SDP:n vaihtoehtobudjetista ilmenee myös, että puolue kantaa huolta siitä, että Suomen ulkomaille maksamat kehitysyhteistyörahat olisivat jatkossakin korkealla tasolla.
Demarit vaatii, että ensi vuonna kehitysyhteistyöhön osoitettaisiin 50 miljoonaa euroa enemmän kuin hallituksen budjetissa. Eli käytännössä kyse olisi hallituksen yli miljardin euron kehitysapuleikkauksen osittaisesta perumisesta.
Vigelius myös ihmettelee SDP:n tavoitetta nostaa Suomen kehitysyhteistyörahat 0,7 prosentin osuuteen Suomen BKT:sta.
– Se tarkoittaisi toteutuessaan noin paria miljardia euroa kehitysapuna maailmalle joka vuosi, Vigelius sanoo ja paheksuu, että demarit haluaa toteuttaa maailmanparannushankkeitaan velkarahalla.
– Demarien vaihtoehdossa Suomi sitoutuisi lisäämään vuodesta toiseen kehitysapurahaa miljardeilla. Siis samaan aikaan kun valtion alijäämä liikkuu tällä hetkellä noin 12 miljardissa eurossa ja samalla tarve koko ajan lisätä julkisia menoja, esimerkiksi soten puolella ja monissa muissa toiminnoissa, kasvaa koko ajan. SDP kuitenkin lisäisi kehitysapuun menoja jatkuvasti ja sitten toisaalta paikkaisi sitä korottamalla suomalaisten verotusta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Joakim Vigelius veronmaksajat tulonsiirrot Vaihtoehtobudjetti Työperäinen maahanmuutto Julkinen talous Alijäämä Kela SDP kehitysapu työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Sosiaalivaltiomme on ylipaisunut – ja se on heikkojen poliitikkojen syy
Valtiovarainministerinä puheenjohtaja Riikka Purra nosti puoluevaltuustopuheessaan totta kai esille valtiontalouden, mahdollisen talouskasvun ja hyvinvointivaltion tulevaisuuden.

Purra: Maahanmuutto ei korjaa, vaan kärjistää taloutemme ongelmia
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra avasi perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen lauantaiaamuna Helsingissä. Puheessaan Purra keskittyi ennen muuta talouteen, maahanmuuttoon ja arvoihin politiikan takana.

Suomen kehitysapu Somaliaan menee katkolle takaisinoton vaikeuksien vuoksi – Tavio: ”Valtioiden täytyy pyrkiä siihen, että laittomasti maassa olevat palautetaan”
Suomen kahdenvälistä kehitysyhteistyötä koskevan Somalia-maaohjelman toimeenpano keskeytetään toistaiseksi. Ratkaisun taustalla ovat kielteisen päätöksen saaneiden henkilöiden palauttamisen vaikeudet Somaliaan, kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Tavio kertoo.

Ministeri Tavio: Kehitysyhteistyöstä leikataan 1 270 miljoonaa

SDP julkaisi vaihtoehtobudjettinsa: Yli 300 miljoonalla lisää veronkiristyksiä, paluu autoilijan kurittamiseen ja yhä enemmän rahaa ulkomaille – Miko Bergbom: ”Olisi kamala vaihtoehto”
Tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan SDP tahtoo rajusti paisuttaa julkisia menoja. Demarit verottaisi suomalaisia yli 300 miljoonalla eurolla hallitusta enemmän, korottaisi polttoaineiden jakeluvelvoitetta, tarjoaisi laittomasti maassa oleville parempia terveyspalveluita ja edistäisi maahanmuuttoa. Talouskasvun avaimia demarien vaihtoehdosta ei ole löydettävissä.
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.