

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen, puheenjohtaja Antti Lindtman ja kansanedustaja Joona Räsänen esittelemässä puolueensa vaihtoehtobudjettia. / LEHTIKUVA
SDP peruuttaisi hallituksen yli miljardin euron kehitysapuleikkauksista ja jakaisi kehitysapuna maailmalle jopa kaksi miljardia euroa vuodessa – ”Rumaa touhua”
SDP:n tuoreesta vaihtoehtobudjetista ilmenee, että demarit tahtoo kiristää verotusta - ja samalla kanavoida koko ajan yhä enemmän lisää veronmaksajien rahaa ulkomaille ja maahanmuuttoon.
Kansanedustaja Joakim Vigelius toteaa, että demarien touhu näyttää rumalta, kun samaan aikaan autoilijaa ja työssäkäyvää veronmaksajaa kiusaavien toimien kanssa SDP upottaisi yhä enemmän rahaa maahanmuuton massiiviseen lisäämiseen.
Demarien vaihtoehtobudjetin mukaan esimerkiksi ”työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton vakiinnuttaminen noin 40 000 hengen tasolle vuosittain olisi järkevä tavoite”. SDP myös esittää työperäisen maahanmuuton edistämiseen 10 miljoonaa euroa.
– SDP siis laskee, että työperäinen maahanmuutto tuottaisi tälle valtiolle ihan hirveästi. Demarit on esittänyt, että jos nettona saadaan vuosittain 40 000 maahanmuuttajaa Suomeen, niin se tuottaa sellaisen 2,8 miljardin euron julkisen talouden sopeutusvaikutuksen. Vaikutukseen pitkällä tai keskipitkällä aikavälillä. Eli se on melkoinen taikaseinä, maahanmuutto, sosialidemokraateille, Vigelius ihmettelee.
Demarien maahanmuuttointoilulle ei löydykään tukea ainakaan työllisyystilastoista: esimerkiksi Espoossa työttömistä jopa 43 prosenttia on vieraskielisiä. Niin ikään pääkaupunkiseudulla vieraskielisten osuus Kelan tukien saajista on jo reilusti yli kaksinkertainen verrattuna heidän väestöosuuteensa.
Demarit haluaa parantaa maailmaa velkarahalla
SDP:n vaihtoehtobudjetista ilmenee myös, että puolue kantaa huolta siitä, että Suomen ulkomaille maksamat kehitysyhteistyörahat olisivat jatkossakin korkealla tasolla.
Demarit vaatii, että ensi vuonna kehitysyhteistyöhön osoitettaisiin 50 miljoonaa euroa enemmän kuin hallituksen budjetissa. Eli käytännössä kyse olisi hallituksen yli miljardin euron kehitysapuleikkauksen osittaisesta perumisesta.
Vigelius myös ihmettelee SDP:n tavoitetta nostaa Suomen kehitysyhteistyörahat 0,7 prosentin osuuteen Suomen BKT:sta.
– Se tarkoittaisi toteutuessaan noin paria miljardia euroa kehitysapuna maailmalle joka vuosi, Vigelius sanoo ja paheksuu, että demarit haluaa toteuttaa maailmanparannushankkeitaan velkarahalla.
– Demarien vaihtoehdossa Suomi sitoutuisi lisäämään vuodesta toiseen kehitysapurahaa miljardeilla. Siis samaan aikaan kun valtion alijäämä liikkuu tällä hetkellä noin 12 miljardissa eurossa ja samalla tarve koko ajan lisätä julkisia menoja, esimerkiksi soten puolella ja monissa muissa toiminnoissa, kasvaa koko ajan. SDP kuitenkin lisäisi kehitysapuun menoja jatkuvasti ja sitten toisaalta paikkaisi sitä korottamalla suomalaisten verotusta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Joakim Vigelius veronmaksajat tulonsiirrot Vaihtoehtobudjetti Työperäinen maahanmuutto Julkinen talous Alijäämä Kela SDP kehitysapu työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Sosiaalivaltiomme on ylipaisunut – ja se on heikkojen poliitikkojen syy
Valtiovarainministerinä puheenjohtaja Riikka Purra nosti puoluevaltuustopuheessaan totta kai esille valtiontalouden, mahdollisen talouskasvun ja hyvinvointivaltion tulevaisuuden.

Purra: Maahanmuutto ei korjaa, vaan kärjistää taloutemme ongelmia
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra avasi perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen lauantaiaamuna Helsingissä. Puheessaan Purra keskittyi ennen muuta talouteen, maahanmuuttoon ja arvoihin politiikan takana.

Suomen kehitysapu Somaliaan menee katkolle takaisinoton vaikeuksien vuoksi – Tavio: ”Valtioiden täytyy pyrkiä siihen, että laittomasti maassa olevat palautetaan”
Suomen kahdenvälistä kehitysyhteistyötä koskevan Somalia-maaohjelman toimeenpano keskeytetään toistaiseksi. Ratkaisun taustalla ovat kielteisen päätöksen saaneiden henkilöiden palauttamisen vaikeudet Somaliaan, kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Tavio kertoo.

Ministeri Tavio: Kehitysyhteistyöstä leikataan 1 270 miljoonaa

SDP julkaisi vaihtoehtobudjettinsa: Yli 300 miljoonalla lisää veronkiristyksiä, paluu autoilijan kurittamiseen ja yhä enemmän rahaa ulkomaille – Miko Bergbom: ”Olisi kamala vaihtoehto”
Tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan SDP tahtoo rajusti paisuttaa julkisia menoja. Demarit verottaisi suomalaisia yli 300 miljoonalla eurolla hallitusta enemmän, korottaisi polttoaineiden jakeluvelvoitetta, tarjoaisi laittomasti maassa oleville parempia terveyspalveluita ja edistäisi maahanmuuttoa. Talouskasvun avaimia demarien vaihtoehdosta ei ole löydettävissä.
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.
Uusimmat

PS-tunnelmia Linnan juhlista

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









