

LEHTIKUVA
Sosiaali- ja terveysministeri Juuso: Omaishoitajien asema paranee tällä hallituskaudella
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso oikaisee sosiaalisessa mediassa ja lehdissä esitettyjä virheellisiä tietoja omaishoitajien asemaan liittyen ja korostaa, että hallitusohjelmassa omaishoitajien asemaa ollaan parantamassa.
Eri tahot ovat levittäneet viime päivinä aktiivisesti virheellistä tietoa siitä, että hallitus olisi leikkaamassa omaishoitajilta.
– Tämä ei pidä paikkaansa. Hallitus tunnistaa omaishoidon tärkeänä osana ikääntyvän väestön hyvinvointia ja hallitusohjelma sisältää useita kirjauksia omaishoitajien aseman parantamiseksi, sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso korostaa.
Omaishoitajia ei pakoteta töihin
Julkisuudessa on esitetty myös väitteitä, että hallitus haluaa pakottaa omaishoitajat töihin.
– Tämäkään ei pidä paikkaansa. Suuri osa omaishoitajista tekee sitä kokopäiväisesti ja joukossa on paljon jo eläkkeelle siirtyneitä henkilöitä. Hallitus ei ole pakottamassa heitä töihin.
– Meillä on kuitenkin omaishoitajina myös työssäkäyviä henkilöitä. Hallituksen tavoitteena on parantaa heidän mahdollisuuksiaan pitää vapaata omaishoidettavan henkilön asioiden hoitamista varten ja äkillisten kriisitilanteiden kohdatessa, oikaisee Juuso.
Lisärahaa omaishoidon tukemiseen
Kirjauksia omaishoitajien aseman parantamiseksi on useita ja niitä edistetään monella eri taholla.
– Hallitus lisää kuntien terveyden edistämisen määrärahaa ja kohdentaa sitä ikäihmisten toimintakyvyn, kotona pärjäämisen ja omaishoitajien tukemiseen. Kolmannelle sektorille hallitus osoittaa järjestöavustuksia kotona asuvien ikäihmisten ja omaishoitajien toimintakyvyn ylläpitämiseksi sekä etsivän että löytävän työn tehostamiseksi.
– Hallitus jatkaa työtä omaishoidon kriteerien yhtenäistämiseksi. Hallitus myös selvittää tilanteet, joista aiheutuu omaishoidon tuessa väliinputoamista ja pyrkii löytämään niihin ratkaisut, Juuso listaa.
Omaishoitolakiin kokonaisuudistus
Myös vapaiden pitämiseen on luvassa parannuksia.
– Hallitusohjelmaan on kirjattu, että omaishoitajille varmistetaan mahdollisuuksia pitää vapaapäiviä palvelusetelin, kotihoitopalvelun, intervallihoidon ja perhehoidon avulla. Lisäksi mahdollistetaan pitämättä jääneiden vapaiden siirtäminen seuraavaan kalenterivuoteen. Tilapäisen hoitovapaan mahdollisuutta edistetään ja Ruotsin malli pidemmästä tuetusta tilapäisestä hoitovapaasta selvitetään.
– Puoliväliriiheen mennessä valmistellaan omaishoitolain kokonaisuudistus, jossa huomioidaan sekä työ- että eläkeikäisten omaishoitajien erityistarpeet. Omaishoidontuen siirtäminen Kelalle selvitetään, kuten myös palkkion verotuksen kohtuullistaminen. Kaikista näistä on hallitusohjelmassa kirjaukset, Juuso painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hoitovapaa perhehoito kotihoitopalvelu palveluseteli parannukset omaishoitolaki ikäihmiset lisäresurssit toimintakyky omaishoidontuki sosiaali- ja terveysministeriö hyvinvointi Kaisa Juuso Omaishoitajat hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Perheille täysi valinnanvapaus vanhempainvapaan jakamiseen ja omaishoitajille 100 päivää vapaata – tasa-arvon edistämisen hintana ei saa olla perheiden taloudellinen selviytyminen

Keskustan Lohi väittää hallituksen leikkaavan lähipalveluista – sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: Keskusta itse siunasi sote-uudistuksen tavoitteet kustannusten kasvun hillitsemisestä

Hyvinvointialueiden rahoituksesta valuu satoja tuhansia euroja turhiin kokouspalkkioihin ja ryhmärahoihin – Juuso kehottaa valtuutettuja pohtimaan asioiden tärkeysjärjestystä

Edellisen hallituksen heikko vammaispalvelulain valmistelu menee uusiksi

Hallitus panostaa omaishoitoon – luvassa useita parannuksia

Hoitajamitoituksen siirtymäaikaa jatkettava hoitajapulasta johtuen – ”Hoitajamitoituksen nosto ei ratkaise sitä tosiasiaa, että meillä ei yksinkertaisesti ole tarpeeksi hoitoalan henkilökuntaa”

Juvonen: Hallitus kohdentaa 10 miljoonaa euroa vuosittain sairaanhoitajien ja erityisopettajien täydennyskoulutukseen

Sosiaali- ja terveysministeri Juuso: Ennaltaehkäiseviin palveluihin panostaminen avainasemassa sekä ihmisten että sote-palveluiden toimintakyvyn turvaamisessa
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.














