

LEHTIKUVA
Taas uusi selitys tuhopoltoille: kun jengien rauhaa häiritään, autot palavat kostona
Viimeisen puolen vuoden aikana autoja on tuikattu tuleen oikein urakalla Angeredissa Göteborgin pohjoispuolella. Poliisi on iskenyt alueen huumekauppaan ja se on Expressenin mukaan saanut rikollisjengit polttamaan kostoksi kulkuneuvoja.
– Tässä on ollut tällainen poltettujen autojen aikakausi. Toimimme aktiivisesti alueella, jotta saisimme Angeredin pois erityisen ongelmallisten lähiöiden listalta, sanoo paikallispoliisin apulaispäällikkö Fredrik Lennartsson.
– Kun häiritsemme näitä rikollisverkostoja, niin sitä tulee reaktioita.
Rikollisjengien valtasuhteet sekaisin
Poliisi on tehnyt iskuja alueen yleisimpiin huumeiden välityspisteisiin ja lisännyt muutenkin läsnäoloaan julkisilla paikoilla. Huumekaupan häirintä maahanmuuttajavaltaisissa lähiöissä vaikuttaa rikollisjengien keskinäisiin valtasuhteisiin ja turhautuminen puretaan tavalla tai toisella. Siksi autot palavat Ruotsin ongelmalähiöissä.
Kun huumekauppaa häiritään katutasolla, se siirtyy autoihin, joilla voi nopeasti vaihtaa maisemaa tarvittaessa. Kaupankäynti tosin samalla vaikeutuu, sillä rikolliset joutuvat välitystoiminnassaan turvautumaan viranomaisten seuraamiin viestipalveluihin.
– Tutkimusten mukaan joka ikinen kerta, kun huumekauppa joutuu siirtymään muualle, se samalla vähenee hivenen. Yritämme tehdä huumekaupalla leipänsä ansaitsevien toimeentulon niin hankalaksi kuin mahdollista, Lennartsson perustelee poliisin strategiaa.
Omat koirat purevat
Angeredissa on hetken aikaa ollut rauhallisempaa, kun myös autojen polttaminen on otettu nyt vakavasti. Göteborgin kaupunki on rakentanut yhteistyötä poliisin ja alueen suurten vuokrataloyhtiöiden kanssa. Myös alueella partioivat lasten ja nuorten vanhemmat ovat olleet mukana talkoissa. Tulokset alkavat alueen turvallisuudesta vastaavan kunnan viranomaisen Lisa Pedersenin mukaan näkyä:
– Parin kuukauden aikana joukko nuoria on myöskin täysin poikkeuksellisella tavalla haastanut kavereitaan, joilla on sidoksia huumekauppaan. Täällä on nyt paljon rauhallisempaa mutta panostuksia tarvitaan vielä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Lisa Pedersen Fredrik Lennartsson lähiöiden turvallisuus vuokrataloyhtiöt erityisen ongelmalliset alueet Angered huumereviirit maahanmuuttajalähiöt ongelmalähiö Klaanit rikollisjengit Autojen polttaminen huumekauppa Göteborg Tuhopoltto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


“Valtio maksoi aseeni” – ruotsalaiset Isis-terroristit sotivat sosiaalituella

Maahanmuuton munaukset maksuun Göteborgissa: 11 miljardia ongelmalähiöiden kriisiapuun

Ainutlaatuiset kuvat Syyriasta: Kotiin palanneen Isis-äidin väittämä ”normaali arki” oli todellisuudessa lapsisotilaita ja päättömien ruumiiden kanssa poseeraamista

Brittilehti: ”Ruotsista tuli maahanmuuttajamafian terrorisoima gangstereiden paratiisi – poliisi ja poliitikot kädettömiä rikollisten edessä”

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Ruotsissa tapettiin vuonna 2020 enemmän ihmisiä kuin koskaan mittaushistorian aikana

Vankilat tupaten täynnä Ruotsissa – rangaistusta suoritetaan nyt käytävillä ja parakeissa
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.