

LEHTIKUVA
Tanskalainen kansanedustaja Mette Thiesen: ”Pakolaiset palautettava takaisin turvalliseen kotimaahansa auttamaan jälleenrakennuksessa”
Tanskan kansankäräjien jäsen Mette Thiesen kuuluu maahanmuuttokriittiseen ja kovassa nousussa olevaan kansallismieliseen Nye Borgerlige-puolueeseen. Erityisen kriittinen Nye Borgerlige on muslimimaista Tanskaan saapuneita kohtaan.
Kansanedustaja Mette Thiesenin ääni kuuluu pitkälle ja herättää suuria tunteita tanskalaisten keskuudessa. Muutama päivä sitten Facebookiin postattu mielenilmaus on saanut kuusi tuhatta tykkäystä ja vajaat 700 kiihkeätä kommenttia. Thiesen tilittää ajankohtaisia ajatuksiaan pakolaisten palauttamisesta lähtömaihinsa tilanteen sen salliessa:
– Olen väsynyt kyyneleitä valuviin kertomuksiin Syyrian pakolaisista, jotka eivät halua lähteä Tanskasta. Vaikka oleskelulupa on mennyttä ja Damaskoksen tienoilla on turvallista.
Mielikuvapolitiikka vääristää totuutta
Thiesen ottaa kantaa myös sisäpoliittisiin teemoihin ja pakolaisiin liitettyihin mielikuviin.
– Ei todellakaan, kyse ei pääasiallisesti ollut korkeasti koulutetuista lääkäreistä ja avaruustutkijoista, kuten vasemmisto- ja kulttuuriradikaalit antoivat ymmärtää vuonna 2015, kun maahanmuuttajat marssivat moottoriteitä pitkin suoraan asuinalueillemme, kouluihin ja päiväkoteihin.
– Vain neljä kymmenestä syyrialaisesta tuli Tanskaan tekemään töitä. Ja syyrialaiset ovat ykkösenä raiskauksista tuomittujen tilastossa.
Tanskan on oltava turvallinen maa
Thiesen on samalla linjalla monen muun tanskalaisen kanssa todetessaan, että Tanska tekee oikein lähettäessään pakolaiset takaisin kotimaahansa. Sodasta kärsineen yhteiskunnan jälleenrakennuksessa kaikki käsiparit ovat tarpeellisia.
Viestinsä lopuksi Mette Thiesen muistuttaa Nye Borgerlige-puolueen ydinsanomasta:
– Tanskan on oltava vapaa ja turvallinen maa. Sen olemme velkaa menneille sukupolville, itsellemme ja lapsillemme sekä jälkeemme tuleville.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Folketinget ydinsanoma avaruustutkijat mielikuvapolitiikka pakolaisten palauttaminen Mette Thiesen Nye Borgerlige Syyrian sota Tanskan kansankäräjät Damaskos jälleenrakentaminen lääkärit turvapaikka oleskelulupa Raiskaukset Tanska Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Isis-naisten ja lasten noutamisesta kertynyt veronmaksajille jo liki 300 000 euron lasku – ulkoministeriö kieltäytyy kertomasta, miten rahat on käytetty

Tanskan kova linja puree: Turvapaikkoja myönnettiin viime vuonna vähiten 30 vuoteen – tavoitteena nollalinja

Ruotsi ja Suomi myöntävät anteliaasti kansalaisuuksia maahanmuuttajille eurooppalaisessa vertailussa

Espoon maahanmuuttajataustaiset asukkaat käyttävät paljon kalliita palveluja, mutta maksavat puolet vähemmän kuntaveroa kuin kantasuomalaiset – kaupunginjohtajakin huolestui maahanmuuton kuluista

Kansa tukee Tanskan tiukkaa linjaa: Maahanmuuttokriittiset puolueet loistavat mielipidemittauksessa

Tanska jälleen kiristämässä maahanmuuttopolitiikkaansa – Purra: Suomen seurattava Tanskaa
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.

Saksalaismiehen autoisku vaati Leipzigissa useita uhreja
Viranomaiset eivät ole todenneet Leipzigin paljon uhreja vaatineessa ihmisjoukkoon ajamisessa poliittisia tai uskonnollisia motiiveja. Saksassa oikeus käsittelee parhaillaan myös kahta muuta autolla tehtyä tuhoisaa attentaattia. Toisessa niistä tekijä sanoo saaneensa käskyn Allahilta ja haluneensa tulla marttyyriksi.















