

LEHTIKUVA
Tanskan ex-maahanmuuttoministeri virkasyytteeseen – yritti suojella lapsimorsiamia
Tanskan entinen maahanmuuttoministeri on joutumassa ministerisyytteeseen, koska hän määräsi, että alaikäiset vaimot on majoitettava turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksissa erilleen miehistään. Tavoitteena oli suojella lapsiavioliittoon mahdollisesti pakotettuja tyttöjä.
Syytteeseen joutuva Inger Støjberg toimi Tanskan maahanmuutto- ja integraatioministerinä vuosina 2015-19. Vuonna 2016 hän antoi määräyksen, että turvapaikkaa hakevat avioparit on majoitettava erilleen, jos jompi kumpi heistä on alle 18-vuotias. Määräyksen mukaisesti kaikkiaan 23 avioparia majoitettiin erilleen toisistaan.
Nyt Støjberg on joutumassa ministerisyytteeseen asiasta, kertoo Euronews. Kyseessä on vasta kuudes kerta Tanskan historiassa, kun ministeri asetetaan virkasyytteeseen. Vain kahdelle ministerille on tullut tuomio. Toinen heistä oli oikeusministeri Erik Ninn-Hansen, joka sai vuonna 1995 ehdollisen vankeustuomion, koska oli estänyt tamilipakolaisten perheenyhdistämiset.
Halusi suojella lapsia
Tanskan eduskunnan oikeusasiamiehen mukaan ministeri Støjbergin antama määräys erottaa avioparit oli laiton, koska siinä ei annettu viranomaisille mahdollisuutta tapauskohtaiseen harkintaan. Inger Støjberg itse kiistää tehneensä mitään laitonta ja sanoo antaneensa maahanmuuttoviraston edustajalle suullisen ohjeen, joka mahdollisti tapauskohtaisen harkinnan.
Støjberg vetoaa siihen, että hänen tarkoituksensa oli suojella lapsia ja estää mahdollisesti pakkoavioliiton uhreiksi joutuneiden lapsimorsiamien hyväksikäytön jatkuminen. Jos Støjberg todetaan syylliseksi, hän voi saada sakkoja tai korkeintaan kaksi vuotta vankeutta.
Erilleen majoitettu aviopari sai korvauksia
Tanskan valtio on joutunut maksamaan korvauksia ainakin yhdelle Støjbergin määräyksen perusteella erilleen asumaan laitetulle pariskunnalle, kertoo Tanskan TV2. Kyseessä oli Syyriasta tullut turvapaikanhakijapariskunta: 17-vuotias vaimo ja 26-vuotias mies.
Kööpenhaminen käräjäoikeus määräsi valtion maksamaan korvauksena 10 000 kruunua molemmille aviopuolisoille. Lisäksi valtio joutui korvaamaan heidän 73 000 kruunun oikeudenkäyntikulunsa.
Støjbergin tiukka linja johti ministerisyytteeseen
Ministerisyytteen nostamisella oli tällä kertaa harvinaisen laaja kannatus Tanskan eduskunnassa, sillä jopa useimmat Støjbergin oman Venstre-liberaalipuolueen kansanedustajat kannattivat hänen asettamistaan syytteeseen, kertoo Altinget-nettilehti. Støjberg pitää tätä tietenkin suurena epäluottamuslauseena oman puolueensa väeltä.
Vain kaksi pienpuoluetta asettui ministerisyytettä vastaan. Maahanmuuttokriittinen Tanskan kansanpuolue (Dansk Folkeparti) ja Uusi oikeisto (Nye Borgerlige) eivät olisi asettaneet Støjbergiä syytteeseen.
Maahanmuuttoministerinä toimiessaan Inger Støjberg tunnettiin tiukasta linjastaan. Hänen aikanaan säädettiin muun muassa laki, että turvapaikanhakijoiden on luovuttava käteisrahoistaan ja arvoesineistään vastaanottokeskuksessa oleskelunsa kustantamiseksi. Myös karkotuspäätöksen toimeenpanoa odottavien turvapaikanhakijoiden majoittaminen Lindholmin saarelle oli Støjbergin ajatus.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Dansk Folkeparti Venstre Erik Ninn-Hansen lapsimorsiamet maahanmuuttoministeri Inger Støjberg lapsiavioliitot Nye Borgerlige pakkoavioliitto Tanska
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanskassa syntynyt somali tuomittiin karkotettavaksi Somaliaan

Tanskan maahanmuuttoministeri haluaa tarkempia tilastoja maahanmuuttajaryhmistä – rikos- ja työttömyystilastot pitää eritellä tarkemmin

”Menet naimisiin tai kuolet” – sadat tytöt elävät Saksassa lapsivaimoina

Purra: EU vie rahat ja tuo turvapaikanhakijat

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Halla-aho: Turvapaikkajärjestelmämme pahimmat viat ovat avokätisyys ja hyväuskoisuus – ”Punavihreä hallitus pahentaa näitä ongelmia”

Ruotsissa maahanmuuttokriitikoilta suljetaan pankkitilit

Tanskan kova linja puree: Turvapaikkoja myönnettiin viime vuonna vähiten 30 vuoteen – tavoitteena nollalinja

Ruotsidemokraatit puolustavat sukupuolten tasa-arvoa: Moniavioisuus on kiellettävä ja vanhat liitot purettava
Viikon suosituimmat

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.

Antikainen tyrmää SDP:n Elorannan ehdotuksen: ”En aio kumarrella punakaartilaisille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää jyrkästi Eeva-Johanna Elorannan (sd.) ehdotuksen, jossa esitetään Neuvostoliittoon paenneiden ja Stalinin vainoissa kuolleiden entisten kansanedustajien “kunnioittamista” eduskunnassa hiljaisella hetkellä.

Päivän pointti: Iltalehden haastattelema vihreä poliitikko lyttää asiantuntijan tittelillä ps-ministerin ajamaa kansalaisuuskoetta – asiantuntijan puoluetaustaa ei kerrota lukijoille

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää














