

PS ARKISTO
”Tapetaan AfD:n siat räjähteillä” – Antifa julkaisi tappolistan osoitteiden ja pommiohjeiden kera
Äärivasemmiston nettisivulla julkaistiin Saksan liittopäivävaalien alla yksityiskohtainen tappolista Vaihtoehto Saksalle -puolueen poliitikoista. Mukana olivat poliitikkojen kotiosoitteet ja tarkat ohjeet räjähteiden valmistamista varten. Saksan keskusrikospoliisi tutkii asiaa.
Antifan käyttämällä de.indymedia.org -nettisivulla julkaistiin syyskuun puolivälissä yksityiskohtainen tappolista Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolueen poliitikoista, kertoo Focus-lehti.
Listalla oli lueteltu nimeltä 53 poliitikkoa ja heidän kotiosoitteensa. Saatesanoina oli, että ”räjähteet sopivat hyvin AfD:n sikojen tappamiseen”. Antifan kannattajia kehotettiin tulostamaan talteen tarkat ohjeet erilaisten räjähteiden valmistamista varten.
Suojelupoliisi huolissaan äärivasemmiston ”terroristisista rakenteista”
Saksan liittovaltion keskusrikospoliisi BKA on vahvistanut Focus-lehdelle, että Antifan sivustolla julkaistiin syyskuun toisella viikolla useita artikkeleja, joissa kehotettiin väkivaltaan Vaihtoehto Saksalle -puolueen jäseniä kohtaan. Poliitikkojen turvallisuuteen erikoistunut BKA:n ryhmä tutkii asiaa.
Saksan sisäisestä turvallisuudesta vastaava suojelupoliisi Verfassungsschutz ilmaisi jo viime vuonna huolensa siitä, että äärivasemmiston piirissä on kehittymässä ”terroristisia rakenteita” ja valmius väkivallan käyttöön on lisääntymässä, kertoo Welt-lehti.
Suojelupoliisin mukaan on olemassa todellinen vaara, että äärivasemmisto ryhtyy kohdistettuihin murhaiskuihin.
”On tullut kovan toiminnan aika”
Yksi Antifan erityisesti maalittamista poliitikoista on Thüringenin osavaltioparlamentin edustaja Björn Höcke, jota äärivasemmisto pitää AfD:n ”äärioikeistosiiven” johtohahmona.
– Nyt on tullut kovan toiminnan aika. Höcke on yksi niistä, jotka pitää tappaa, Antifan nettisivusto kehottaa. Myöskään Höcken henkivartijoita ei tarvitse säästellä.
AfD: Antifa julistettava terroristiorganisaatioksi
AfD:n jäsenlehti vastaa Antifan tappouhkauksiin vaatimalla, että Antifa on julistettava terroristiorganisaatioksi ja kiellettävä. Lehti pitää huvittavana yksityiskohtana sitä, että vaikka tappolista julkaistiin jo pari viikkoa ennen liittopäivävaaleja, media uutisoi siitä vasta nyt vaalien jälkeen.
Antifan käyttämä de.indymedia.org -nettisivusto on aiemmin julkaissut muun muassa ohjeita koronapandemian varalta. Äärivasemmiston koronaohjeissa yllytetään ihmisiä tekemään terrori-iskuja ja ryöstelemään kauppoja, jotta koronapandemian aiheuttama kriisi pahenisi.
Suomessa tappamiseen yllyttäminen ei ollut rikos
Kuten Suomen Uutiset aiemmin kertoi, valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen teki äskettäin päätöksen, jonka mukaan tappamiseen ja väkivaltaan yllyttäminen somessa ei täyttänyt minkään rikoksen tunnusmerkkejä. Vasemmistoliiton läntisen alueen entisen toiminnanjohtajan Misha Dellingerin hallinnoimalta Twitter-tililtä oli lähetetty viestejä, joissa yllytetään tappamaan ja tuhoamaan ilmastonmuutoksen kieltäjiksi, natseiksi ja fasisteiksi kuvailtuja ihmisiä.
Kirjoituksissa oli mainittu nimeltä perussuomalaisten entinen puheenjohtaja Jussi Halla-aho sekä europarlamentaarikko Laura Huhtasaari. Nämä nimeltä mainitut henkilöt olivat siis yhdistettävissä tappamiskehotuksiin. Valtakunnansyyttäjän mukaan mitään rikosta ei kuitenkaan ole tapahtunut.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Björn Höcke Indymedia tappouhkaukset Misha Dellinger Raija Toiviainen Vaihtoehto Saksalle maalittaminen Poliittinen väkivalta Valtakunnansyyttäjä Antifa Äärivasemmisto AfD Laura Huhtasaari Terrorismi Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yhdysvallat aikoo luokitella Antifan terroristijärjestöksi – voivatko Suomen Vasemmistoliiton johtohahmot enää vierailla maassa?

Antifa-asemies tappoi Trumpin kannattajan Portlandissa – väkijoukko hurrasi, media syytti uhria ja valkopesi henkirikoksen

Tappamiseen ja väkivaltaan yllyttäminen somessa ei ollut rikos – valtakunnansyyttäjä Toiviainen ei nosta syytettä vasemmistoliiton ex-toiminnanjohtajalle vihakirjoituksista

Meri: Miten on mahdollista esittää somekirjoituksia, joissa yllytetään tappamaan, eikä asiassa löydetä rikosta?

Elokapinan perustaja Roger Hallam: kansanedustajia ja yritysten omistajia pitäisi ampua

Antikainen: Onko poliittinen väkivalta hallituksen mielestä ongelma silloinkin, kun se kohdistuu oppositioon kotimaassamme?

Äärivasemmistolaiset iskivät moskeijaan Leipzigissa

Tutkimus: Antifan läsnäolo lisää väkivallan riskiä

Ajoi nuoren miehen kuoliaaksi – perusteli yliajoa uhrin ”äärioikeistolaisuudella”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









