

LEHTIKUVA
Tutkimus: Anarkisti asuu yhä äitinsä luona
Saksan sisäisen tiedustelupalvelun tekemä tutkimus kertoo karuja tosiasioita berliiniläisistä anarkisteista. Yli 90 prosenttia väkivaltaisista vasemmistolaisista asuu yhä äitinsä luona. Väkivallan kohteena ovat useimmiten poliisit.
Maan sisäisestä tiedustelusta vastaava Perustuslain suojeluvirasto BfV on kerännyt tilaston Berliinissä vuosina 2009-13 poliittisissa mielenosoituksissa pidätetyistä vasemmistoanarkisteista. Tiedustelupalvelun tutkimuksesta uutisoi Bild-lehti.
Tutkimus kattaa yhteensä 873 pidätettyä, joista 84 prosenttia oli miehiä ja vain 16 prosenttia naisia. Vasemmistolainen väkivalta on siis toksisen maskuliinista touhua. Neljä kymmenestä pidätetystä oli poliisin vanhoja tuttuja.
Pidätetyistä peräti 92 prosenttia ilmoitti asuvansa vanhempiensa luona. Ehkä hieman yllättäen vain kolmannes oli työttömänä. Suurin osa pidätetyistä oli 18-29-vuotiaita.
Poliisit väkivallan kohteina
Mellakoitsijoiden yleisimmät rikosepäilyt olivat pahoinpitelyjä, tuhopolttoja tai poliisin vastustamisia, mutta mukana oli vakavampiakin rikosepäilyjä, kuten 11 murhan yritystä ja kaksi tapon yritystä.
Väkivallan kohteena olivat 80 prosentissa tapauksista poliisit. Vain 15 prosentissa väkivaltarikoksista kohteena olivat äärioikeistolaiset.
Omaisuuteen kohdistuneista vahingonteoista 62 prosenttia oli autojen tuhopolttoja. Poliisiautoja poltettiin 58 kappaletta.
Bild-lehden uutinen on toki neljä vuotta vanha, mutta tulokset ovat yhä varmasti ainakin suuntaa antavia, paitsi jos nolo tutkimustulos on saanut äidin pikku anarkistit itsenäistymään ja muuttamaan pois kotoa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Terrori-iskua muistettiin Turussa, mutta kukkien laskua Aurajokeen häiritsi anarkistien rummutus ja mölinä

Ranskalaisen äärivasemmiston vappurieha: Yrittivät rynnätä sairaalan tehohoito-osastolle

Äärivasemmiston koronaohjeet: ryöstäkää kaupat ja katkaiskaa sähkönjakelu

Junnila: Pohjoismaiden neuvosto rähmällään vasemmistoanarkistien edessä

Onko tämä vitsi? Poliiseja sioiksi kutsuva Dan Koivulaakso johtaa hallitusneuvottelujen oikeusvaltiotyöryhmää

Saksalaistoimittaja: Antifa vaarantaa yliopistojen opetuksen vapauden

Tutkijat: Isis on yhä uhka Saksassakin vaikka äärioikeiston iskut ovat nyt huomion keskipisteenä

”Ei kahvia ja munkkeja poliiseille” – Anarkisteilla äärikeinot käytössä Berliinissä
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää