

Presidentti Joe Bidenin hallinnolta tulee toinen toistaan kummallisempia esityksiä, mutta crack-piippujen ilmaisjakelussa kulkenee raja. / LEHTIKUVA
Valkoinen talo: Bidenin hallinto ei rahoita ilmaisten huumepiippujen jakamista
Väitteet siitä, että Bidenin hallinto olisi rahoittanut ilmaisten crack-piippujen antamista mustille huumeidenkäyttäjille saivat niin paljon julkisuutta, että Valkoinen talo joutui erikseen kiistämään asian. Kohu osoittaa jälleen kerran, miten jakautunut maa Yhdysvallat on.
Valkoisen talon lehdistösihteeri Jen Psaki kertoi toimittajille keskiviikkona, että huumehaittojen vastaisen kampanjan rahoittamat ”turvallisen polttamisen” tarvikkeet eivät sisällä huumepiippuja.
Psakin mukaan tätä asiaa koskevat väärät väitteet olivat saavuttaneet sellaiset mittasuhteet, että Valkoinen talo katsoi velvollisuudekseen kumota ne erikseen.
Paketti ”turvalliseen polttamiseen”
Sen sijaan valtion rahoittamassa 30 miljoonan dollarin kampanjassa on tarkoitus jakaa huumeiden käyttäjille ruiskujen lisäksi myös esimerkiksi desinfiointipyyhkeitä ja huulirasvaa osana ”turvallisen polttamisen” pakettia. Desinfiointipyyhkeitä voidaan käyttää yhteiskäytössä olevan huumepiipun desinfiointiin ja huulirasva ehkäisee HIV:n ja hepatiitin leviämistä rohtuneissa huulissa olevien haavojen kautta.
Mutta varsinaisia huumepiippuja crack-kokaiinin tai metamfetamiinin polttamiseen ei siis ole tarkoitus jakaa valtion rahoilla, vaikka niin on tehty esimerkiksi naapurimaassa Kanadassa.
Etusijalla ”huonommassa asemassa olevat ” vähemmistöt
Suomessa käydään keskustelua huumausaineiden käyttöhuoneista. Yhdysvalloissa kadulla asuvia huumeidenkäyttäjiä pyritään auttamaan jakamalla heille erilaisia tarvikkeita, joilla pyritään vähentämään huumeiden käytön haittoja.
USA:n terveysministeriön rahoittamassa kampanjassa annetaan rahaa huumeidenkäyttäjiä auttaville paikallisviranomaisille ja järjestöille. Avustusten saannissa ovat etusijalla sellaiset organisaatiot, jotka auttavat ”historiallisesti huonommassa asemassa olleita yhteisöjä”, koska niiden jäsenet kärsivät kaikkein eniten huumeiden käytön aiheuttamista haitoista.
”Pitääkö crack-piippua hakiessa näyttää koronapassi?”
Ei siis ihme, että konservatiivit alkoivat kysellä, että aikooko Bidenin hallinto edistää rodullista tasa-arvoa jakamalla ilmaisia crack-piippuja vähemmistöille. Useat senaattorit vaativat valtion kustantamien crack-piippujen jakelun lopettamista.
– Pitääkö crack-piippua hakiessa näyttää koronapassi? vitsaili republikaanien kansanedustaja Jim Jordan twiitissään, joka sai melkoisen palautevyöryn molemmilta laidoilta.
Demokraatit piippujen puolesta
Republikaanit vaativat, että heidän verotaalojaan ei saa käyttää ilmaisten huumepiippujen jakelemiseen. Demokraatit puolestaan pitivät ilmaisten huumepiippujen jakamista oikein hyvänä keinona vähentää huumehaittoja. Mutta kumpikaan osapuoli ei varsinaisesti epäillyt, etteikö presidentti Bidenin hallinto haluaisi jakaa ilmaisia crack-piippuja ”historiallisesti huonommassa asemassa oleville vähemmistöille”, eli lähinnä mustille ja intiaaneille.
Nyt Valkoinen talo on kuitenkin erikseen todennut, että huumehaittojen vastaisessa kampanjassa ei ole jaettu eikä tulla jakamaan huumepiippuja. Sen sijaan huumeidenkäyttäjille annetaan testiliuskoja fentanyylin testaamiseen sekä naloksonia, joka on vasta-aine opioidien yliannostukseen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jim Jordan fentanyyli naloksoni huumepiiput huumeruiskut huumehaitat metamfetamiini crack-kokaiini Jen Psaki koronapassi etniset vähemmistöt käyttöhuoneet opioidit Joe Biden vähemmistöt huumeet Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yhdysvaltain ja Meksikon rajalla kaaos – laittomien rajanylitysten lisäksi Yhdysvaltoihin tulvii fentanyyliä

Trumpin bannaaminen ei riittänyt – demokraatit vaativat aina vain lisää somesensuuria

Bidenin kannatus laskee – USA on ”jakautunut, hukassa ja menossa alamäkeen”

Elämmekö politikoivien elintarvikkeiden aikakautta? Ben & Jerry’s -jäätelöbrändi syyttää Bidenin hallintoa sodan lietsomisesta Ukrainassa, suututtaa kansainvälisen yleisön

Amerikassa ei kyykytetä enää pelkästään köyhiä – nyt on keskituloisten vuoro
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.