

Presidentti Joe Bidenin hallinnolta tulee toinen toistaan kummallisempia esityksiä, mutta crack-piippujen ilmaisjakelussa kulkenee raja. / LEHTIKUVA
Valkoinen talo: Bidenin hallinto ei rahoita ilmaisten huumepiippujen jakamista
Väitteet siitä, että Bidenin hallinto olisi rahoittanut ilmaisten crack-piippujen antamista mustille huumeidenkäyttäjille saivat niin paljon julkisuutta, että Valkoinen talo joutui erikseen kiistämään asian. Kohu osoittaa jälleen kerran, miten jakautunut maa Yhdysvallat on.
Valkoisen talon lehdistösihteeri Jen Psaki kertoi toimittajille keskiviikkona, että huumehaittojen vastaisen kampanjan rahoittamat ”turvallisen polttamisen” tarvikkeet eivät sisällä huumepiippuja.
Psakin mukaan tätä asiaa koskevat väärät väitteet olivat saavuttaneet sellaiset mittasuhteet, että Valkoinen talo katsoi velvollisuudekseen kumota ne erikseen.
Paketti ”turvalliseen polttamiseen”
Sen sijaan valtion rahoittamassa 30 miljoonan dollarin kampanjassa on tarkoitus jakaa huumeiden käyttäjille ruiskujen lisäksi myös esimerkiksi desinfiointipyyhkeitä ja huulirasvaa osana ”turvallisen polttamisen” pakettia. Desinfiointipyyhkeitä voidaan käyttää yhteiskäytössä olevan huumepiipun desinfiointiin ja huulirasva ehkäisee HIV:n ja hepatiitin leviämistä rohtuneissa huulissa olevien haavojen kautta.
Mutta varsinaisia huumepiippuja crack-kokaiinin tai metamfetamiinin polttamiseen ei siis ole tarkoitus jakaa valtion rahoilla, vaikka niin on tehty esimerkiksi naapurimaassa Kanadassa.
Etusijalla ”huonommassa asemassa olevat ” vähemmistöt
Suomessa käydään keskustelua huumausaineiden käyttöhuoneista. Yhdysvalloissa kadulla asuvia huumeidenkäyttäjiä pyritään auttamaan jakamalla heille erilaisia tarvikkeita, joilla pyritään vähentämään huumeiden käytön haittoja.
USA:n terveysministeriön rahoittamassa kampanjassa annetaan rahaa huumeidenkäyttäjiä auttaville paikallisviranomaisille ja järjestöille. Avustusten saannissa ovat etusijalla sellaiset organisaatiot, jotka auttavat ”historiallisesti huonommassa asemassa olleita yhteisöjä”, koska niiden jäsenet kärsivät kaikkein eniten huumeiden käytön aiheuttamista haitoista.
”Pitääkö crack-piippua hakiessa näyttää koronapassi?”
Ei siis ihme, että konservatiivit alkoivat kysellä, että aikooko Bidenin hallinto edistää rodullista tasa-arvoa jakamalla ilmaisia crack-piippuja vähemmistöille. Useat senaattorit vaativat valtion kustantamien crack-piippujen jakelun lopettamista.
– Pitääkö crack-piippua hakiessa näyttää koronapassi? vitsaili republikaanien kansanedustaja Jim Jordan twiitissään, joka sai melkoisen palautevyöryn molemmilta laidoilta.
Demokraatit piippujen puolesta
Republikaanit vaativat, että heidän verotaalojaan ei saa käyttää ilmaisten huumepiippujen jakelemiseen. Demokraatit puolestaan pitivät ilmaisten huumepiippujen jakamista oikein hyvänä keinona vähentää huumehaittoja. Mutta kumpikaan osapuoli ei varsinaisesti epäillyt, etteikö presidentti Bidenin hallinto haluaisi jakaa ilmaisia crack-piippuja ”historiallisesti huonommassa asemassa oleville vähemmistöille”, eli lähinnä mustille ja intiaaneille.
Nyt Valkoinen talo on kuitenkin erikseen todennut, että huumehaittojen vastaisessa kampanjassa ei ole jaettu eikä tulla jakamaan huumepiippuja. Sen sijaan huumeidenkäyttäjille annetaan testiliuskoja fentanyylin testaamiseen sekä naloksonia, joka on vasta-aine opioidien yliannostukseen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jim Jordan fentanyyli naloksoni huumepiiput huumeruiskut huumehaitat metamfetamiini crack-kokaiini Jen Psaki koronapassi etniset vähemmistöt käyttöhuoneet opioidit Joe Biden vähemmistöt huumeet Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yhdysvaltain ja Meksikon rajalla kaaos – laittomien rajanylitysten lisäksi Yhdysvaltoihin tulvii fentanyyliä

Trumpin bannaaminen ei riittänyt – demokraatit vaativat aina vain lisää somesensuuria

Bidenin kannatus laskee – USA on ”jakautunut, hukassa ja menossa alamäkeen”

Elämmekö politikoivien elintarvikkeiden aikakautta? Ben & Jerry’s -jäätelöbrändi syyttää Bidenin hallintoa sodan lietsomisesta Ukrainassa, suututtaa kansainvälisen yleisön

Amerikassa ei kyykytetä enää pelkästään köyhiä – nyt on keskituloisten vuoro
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Miljardöörin mukaan Britanniasta on tullut siirtomaa – maahanmuutto maksaa liikaa ja ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon
Miljardööri ja Manchester Unitedin omistaja sanoo maahanmuuton maksavan liikaa ja se ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon. - Britannia on korkean verotuksen, korkean maahanmuuton ja korkean rikollisuuden maa, Jim Ratcliffe lataa. Työväenpuoluetta edustavan pääministerin mukaan miljardöörin kommentit ovat loukkaavia ja vääriä.

















