Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Valtiovarainministeri Purra kommentoi kaasuputkivauriota Suomenlahdella

10.10.2023 |19:32

Suomen ja Viron välisestä Balticconector-kaasuputkesta on löytynyt yllätysvaurio, jonka tekijäksi epäillään ulkopuolista tahoa.

Suomen valtiojohto tiedotti tänään Suomen ja Viron välisen Balticconnector-kaasuputken vaurioituneen yllättäen. Teon takana epäillään olevan ulkopuolinen taho. Pääministeri Petteri Orpon mukaan vaurio on Suomen talousalueella.

Myös Suomen ja Viron välisessä tietoliikennekaapelissa on havaittu vaurio, joka on todennäköisesti Viron alueella.

KRP tutkii

Valtiovarainministeri Riikka Purra osallistuu tällä viikolla Maailmanpankin ja Kansainvälisen valuuttarahaston kokouksiin Marrakechissa Marokossa.

Purra kommentoi Suomenlahden kaasuputkivauriota sosiaalisessa mediassa.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset

07.10.2025 |17:42
8.
Suomen uutiset logo

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön

07.10.2025 |09:57
10.
Suomen uutiset logo

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin

13.10.2025 |10:47

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää