

LEHTIKUVA
Vasemmiston hehkuttamille ideologioille, unelmille ja arvauksille perustuva ”tulevaisuuden koulu” saa kyytiä ruotsalaistutkijoilta – koulujen pitää keskittyä siihen, mitä nuoret tarvitsevat nyt
Kouluopetusta ei pidä yrittää suunnitella sen mukaan, mitä taitoja nuorilta ehkä vaaditaan vuonna 2050 tai vielä myöhemmin. Koulun pitää keskittyä siihen, mitä he tarvitsevat nyt. Maailma toki muuttuu, mutta on kovin riskialtista ruveta rakentamaan opetussuunnitelmia esimerkiksi sen oletuksen varaan, että joskus tulevaisuudessa ei ehkä tarvita lukutaitoa samassa mielessä kuin nyt.
Tiukka kannanotto tulee Ruotsista, Lundin yliopistosta. Kognitiotutkijat Agneta Gulz ja Magnus Haakes suomivat tuoreessa kirjassaan viime vuosikymmenien monia koulu-uudistuksia, jotka heidän mukaansa ovat perustuneet ja edelleen perustuvat enemmän ideologioille, arvauksille ja unelmille kuin faktatiedolle tai tutkimukselle.
”Tulevaisuuden koulu” oli kova sana myös Suomessa 2010-luvulla – sitä hehkuttivat sekä kokoomuksen että SDP:n opetusministerit että monet akateemiset vaikuttajat.
Gulzin ja Haakesin teoksesta ja sen kirjoittajista kertoo Ruotsin opettajajärjestö (Vilärare) uutissivuillaan.
Koulua ja kasvatustieteen perusteita – tai perusteettomuutta – ravisteleva kirja on nimeltään ”Det oumbärliga klassrummet”. Gulz ja Haakes kertovat kirjoittaneensa sitä neljä vuotta. Kirjallaan he haluavat osoittaa, että monille ”vanhanaikaisille” koulukäytännöille ja opetustavoille on olemassa pitävät tieteelliset perusteet toisin kuin useille koulumaailman 2000-luvun muotivirtauksille, joista yliampuva digiloikka on vain yksi esimerkki.
”Myös mekaaninen toisto ja ulkoluku tukevat oppimista”
Samalla kun Ruotsin opettajat ja koululaiset lomailivat, voimaan astui lakeja, joita Ruotsin hallitus on säätänyt koulun viemiseksi pikku hiljaa hiukan perinteisempään suuntaan. Ruotsi aikoo siirtymäajan jälkeen muun muassa kieltää kännykät kouluissa kokonaan, ja edistää luku- ja kirjoitustaitoa tukemalla rahallisesti koulujen kirjahankintoja. Laki kirjatuesta astui voimaan heinäkuun alkupäivinä.
Ruotsin kouluissa ongelmat ovat pitkälti samoja kuin Suomessa: laskevat oppimistulokset, työrauhan puute ja katteettomat arvosanat eli ”ilotodistukset”.
Ruotsin opettajajärjestö teetti viime kevätlukukauden lopulla kyselyn, johon tuli lähes 5000 vastausta.
Erityistä huolta sikäläisissä peruskoulun ja lukion opettajissa herättää nuorten fyysisen ja henkisen kestävyyden romahtaminen. ”Liian monen oppilaan keskittymiskyky riittää juuri ja juuri kahden minuutin tarkkaavaisuuteen”, kommentoivat opettajat. ”Aloitekyky ja pitkäjänteisyys ovat hukassa, oppilaat nukahtavat tai haluavat siirtyä tekemään jotain muuta heti, kun pitäisi nähdä vaivaa jonkin asian eteen.”
Opettajat ovat myös kokeneet tulevansa ylhäältä päin painostetuiksi siihen, että opetus ja tehtävät ovat oppilaille houkuttelevia ja motivoivia, vaikka opettajien itsensä mielestä oppilaita pitäisi ohjata tarttumaan myös ikäviin tehtäviin.
Psykologian dosentti Sara Bengtsson Itä-Anglian yliopistosta muistuttaakin, että takavuosina ja -vuosikymmeninä pannaan julistetut harjoitusmetodit, kuten ”mängdträning” eli toisto, ”drillaaminen” ja jopa ulkoa opettelu voitaisiin palauttaa kunniaan. ”Ei voi hahmottaa kokonaisuuksia tai analysoida isoja asioita, jos perustaidot eivät ole kunnossa. Monien perustaitojen pitäisi muodostua täysin automaattisiksi, eikä se onnistu kuin riittävän mekaanisen toistamisen avulla”, sanoi Bengtsson Ruotsin opettajajärjestön haastattelussa.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oululainen koulupoliisi Merja Rasinkangas nousee Sebastian Tynkkysen tilalle eduskuntaan, pohtii nuorten kasvavia ongelmia: ”Kaverivanhemmuus, rajaton ruutuaika, väkivalta, vapetus..”

Ruotsidemokraatit haluaa pelastaa peruskoulun: Kuri ja järjestys takaisin – pois pakkointegraatio ja poliittinen wokehumppa

Kaisa Garedew ja Ari Koponen Ääniaalto-podissa: Matikanopet pohtivat perussuomalaisten kansanedustajien kanssa, miten kadonneen koulurauhan saisi takaisin

Liian idealistinen opetussuunnitelma paranee äidinkielen ja matematiikan lisätunneilla

Koponen: Edellinen velkahallitus on vaihtunut vastuunkantajiin

Perussuomalaisten Koskela: Hallituksen politiikka vie Suomea oikeaan suuntaan

Sara Seppänen koulujen katsomusaineiden tulevaisuudesta: Suvivirsi soikoon!

Peruskoulujen vaatimustason romahdus huolestuttaa opettajia – Koponen: Koulusta ei voi valmistua lukutaidottomana
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













