

LEHTIKUVA
Vihapuhepoliisi ei osaa arabiaa tai somalia – saavatko radikaalitahot vapaasti mekastaa Suomessa?
Vihapuhetta tutkiva poliisiyksikkö sekä yksittäiset poliisit käyttävät tulkkaus- ja käännöspalveluja, jos epäilty rikos on tehty jollakin harvinaisemmalla kielellä. – Globaali vihapuhe voi kohdistua keneen tahansa, tutkija ja terrorismiasiantuntija Olli Ruohomäki muistuttaa.
Viime maaliskuusta saakka Helsingin poliisilaitoksella on toiminut valtakunnallinen vihapuhetutkintaryhmä, joka on keskittynyt erityisesti verkossa havaittavaan, rangaistavaan vihapuheeseen.
Vihapuhetta ei ole määritelty laissa
Vihapuhe ei ole käsite, jonka sisältö olisi tyhjentävästi määritelty lainsäädännössä. Kun kyse on vihapuheesta, rikosnimikkeitä voivat olla esimerkiksi laiton uhkaus tai kiihottaminen kansanryhmää vastaan, joko perusmuotoisena tai törkeänä tekomuotona.
Vihapuhetutkintaryhmä sekä vihapuhepoliisit tutkivat myös esimerkiksi verkossa tapahtuvia kunnianloukkauksia tai laittomia uhkauksia, kun rikos on tehty ihonväriin, syntyperään, etniseen alkuperään, uskontoon tai muuhun vastaavaan henkilöön liittyvään syyhyn perustuvasta vaikuttimesta. Tällainen syy myös yleensä on rikoksesta määrättävän rangaistuksen koventamisperuste.
Monikulttuurinen vihailmiö
Vihapuhe ymmärretään usein vähemmistöihin kohdistuvaksi häirinnäksi. Kuitenkin vihapuhe voi käytännössä suuntautua keneen tahansa, ja esimerkiksi laittoman uhkauksen kohteena voi olla myös enemmistöryhmän edustaja.
”Tanskassa radikalisoituneet ulkomaalaiset saarnaajat on laitettu mustalle listalle ja heiltä on evätty pääsy maahan.”
Kansanedustaja Juho Eerola esitti keväällä hallitukselle kirjallisen kysymyksen, jossa hän tiedusteli, onko poliisilla riittävästi somalia ja arabiaa osaavaa henkilöstöä monikulttuuristen vihailmiöiden ehkäisemiseksi.
– Vihapuheesta puhuttaessa on ymmärrettävä, ettei se suinkaan rajoitu ainoastaan kansalliskieliimme, vaan on monikulttuurinen vihailmiö.
– Tanskassa radikalisoituneet ulkomaalaiset saarnaajat on laitettu mustalle listalle ja heiltä on evätty pääsy maahan. Tanskan maahanmuuttoministeriö on todennut, että lista on selkeä signaali siitä, etteivät demokratian ja ihmisoikeuksien horjuttamista yrittävät fanaattiset uskonnolliset saarnaajat ole tervetulleita Tanskaan, Eerola esitti kysymyksessään.
Hän muistutti, että Tanskassa kielto perustui salaa kuvattuun dokumenttiin, jossa kerrottiin tanskalaismoskeijoissa toimivista radikaaleista saarnaajista.
Tarvittaessa pyydetään kansainvälistä apua
Helsingin poliisilaitoksen vihapuheryhmän esimies, rikostarkastaja Jouni J. Niskanen sanoo, ettei ryhmässä ole somalin tai arabian kielen taitoisia henkilöitä.
”Esimerkiksi arabiankielisen rikosilmoituksen teon yhteydessä käytämme saatavilla olevia tulkkaus- ja käännöspalveluja.”
– Tiedossani ei ole ainakaan tällä hetkellä näitä kieltä taitavia poliiseja. Kuitenkin epäillyt rikokset tutkitaan joka tapauksessa, riippumatta siitä, millä kielellä epäillyt rikokset on tehty.
– Esimerkiksi arabiankielisen rikosilmoituksen teon yhteydessä käytämme saatavilla olevia tulkkaus- ja käännöspalveluja. Voimme myös tarvittaessa pyytää kansainvälistä apua, Niskanen sanoo.
Myös sisäministeri Paula Risikko (kok.) oli eduskunnassa vastannut aiemmin Juho Eerolan kysymykseen, kuinka poliisilla on käytössään käännös- ja tulkkauspalvelua sekä myös teknologiaan perustuvia ratkaisuja vihapuheen seulontaan.
Poliisin osattava vain suomea ja ruotsia
Poliisilta edellytetään suomen ja ruotsin kielen taitoa, vaikka toki useimmat osaavat myös englantia ja jotkut muitakin kieliä.
Niskanen kertoo, että valtakunnallisen vihapuheryhmän lisäksi Suomen jokaiselle poliisilaitokselle on osoitettu yksi poliisivirka rangaistavan vihapuheen torjumiseksi.
– Vihapuherikokset, kuten kiihottaminen kansanryhmää vastaan, tapahtuvat yleensä valtaväestön kielellä. Samoin kriminalisointien lähtökohtana on vähemmistöryhmien suoja. Ei kuitenkaan ole poissuljettua, etteikö rikoksen kohteeksi voisi joutua myös valtaväestön edustaja.
Euroopan neuvosto huolestui rasismista
Suomen poliisin viharikoksiin puuttumisen taustalla on myös Euroopan neuvoston viime vuonna julkistama raportti.
Euroopan neuvosto suosittaa, että Suomen on taisteltava erityisesti sosiaalisessa mediassa esiintyvää rasismia, suvaitsemattomuutta ja vihapuhetta vastaan. Kuitenkin poliisissa oli ryhdytty viharikollisuuden torjunnan vastaisiin toimiin jo hieman ennen Euroopan neuvoston ohjeistusta.
Ääri-islamistinen vihapuhe on uhka
Myös kansanedustaja, perussuomalaisten presidenttiehdokkaaksi pyrkivä Laura Huhtasaari muistutti eduskunnassa, kuinka perussuomalaiset ei hyväksy minkäänlaista vihapuhetta.
”Perussuomalaiset tuomitsevat terroristien vihapuheen suomalaisia kohtaan ja länsimaisia arvoja kohtaan.”
– Perussuomalaiset tuomitsevat terroristien vihapuheen suomalaisia kohtaan ja länsimaisia arvoja kohtaan. Radikaalin islamistisen terrorismin uhka Suomessa on kohonnut ja samalla sisäinen turvallisuus on heikentynyt, Huhtasaari sanoi.
Ulkopoliittisen instituutin vieraileva vanhempi tutkija, terrorismin asiantuntija Olli Ruohomäki toteaa, että ääri-islamismiin sidoksissa oleva vihapuhe on todellinen uhka.
– Globaalissa sosiaalisessa mediassa esiintyy ”pilvin pimein” tällaista vihapuhetta. Eikä se kohdistu yksinomaan länsimaiseen ihmiseen vaan keneen hyvänsä, joka ei kannata islamistista agendaa.
– Some on keskeisin kanava. Myös muilla verkkosivustoilla saattaa olla suljettuja ryhmiä. Aiemmin Isis-järjestöllä oli jopa omat lehdet sekä julkaisutoimintaa verkossa. Näissä sisällöissä hyökättiin propagandatarkoituksessa vahvasti länsimaisen demokratian arvoja vastaan, Ruohomäki sanoo.
Viranomaisilla korkea aika herätä
Poliisilla on mahdollisuus tutkia viharikoksia joko oma-aloitteisesti tai rikosilmoituksen perusteella. Ruohomäki arvioi, että oma-aloitteinen puuttuminen on luonnollisesti hankalampaa, ellei poliisi itse henkilökohtaisesti ymmärrä vähemmän puhutuilla kielillä, kuten arabiaksi tai urduksi esitettyä vihapuhetta.
– Se maailma on monelle aika tuntematon, ja jos vihapuhetta esiintyy esimerkiksi arabiaksi, näitä resursseja tällaisen tunnistamiseen ei Suomessa hirveästi ole.
– Suomessa on muutenkin aiheesta hyvin vähän tutkimuksellista tietoa, vaikka jo nyt vankiloissa on radikaaleja islamisteja. Mielestäni viranomaisilla olisi korkea herätä myös tähän ilmiöön ja pyrkiä estämään sitä, Ruohomäki sanoo.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


STT ryhtyi Ylen vahtikoiraksi: Epäili helsinkiläisopettajaa vihapuheesta – päätoimittaja: ”Nyt lopetetaan tämä puhelu”

Luukkanen: Tavallisia ihmisiä syynätään, turvattomuutta on siedettävä – ”Eikö naisten hätä kiinnosta?”

Immonen: Eliitti kohkaa ”vihapuheesta” vaientaakseen kriittisen keskustelun massamaahanmuutosta

Ylikomisario Taponen Twitterissä: Viharikosten tutkinta kärkisijoilla

Eerolan puhe Pohjoismaiden neuvostossa ei miellyttänyt kaikkia: Vasemman laidan edustajat pahoittivat mielensä ääri-islamin arvostelusta

Perussuomalaiset: Sisäinen turvallisuus ei kiinnosta hallitusta – ”Kasvaneesta terrorismin uhasta ei haluta edes keskustella”

Halla-aho: Suhteellisuutta vihapuhe- ja valeuutiskeskusteluun

Tavio: Olen huolestunut presidentti Niinistön puheista

Tavio: Matkustajalaivoille lentokenttätason turvatarkastukset – ”Riskitekijät havaittava jo satamassa”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












