

LEHTIKUVA
Vihreiden ministereiden sekavat ja ristiriitaiset puheet herättävät hämmennystä – Antikainen: Miksi vihreitä kiinnostavat kansallisen turvallisuuden sijasta vain turvapaikanhakijat?
Valko-Venäjän ja Puolan väliselle rajalle on jälleen kerääntynyt suuri joukko EU-alueelle pyrkiviä laittomia siirtolaisia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaista ihmetyttää, miksi vihreiden Pekka Haavisto ja Maria Ohisalo tuntuvat olevan Valko-Venäjän hybridioperaation muodostaman kansallisen uhan sijasta enemmän huolissaan turvapaikkashoppailijoiden oikeudesta päästä Suomeen.
Tilanne Valko-Venäjän ja EU-maiden välisillä rajoilla on ollut kireä jo usean kuukauden ajan Valko-Venäjän tuodessa määrätietoisesti turvapaikanhakijoita EU:n ulkorajoille vastatoimena EU:n sille asettamista pakotteista. Verkossa leviää myös videoita maahanpyrkijöiden aggressiivisesta käytöksestä puolalaisia rajaviranomaisia kohtaan. Eräässä videossa rajan yli pyrkivä henkilö jopa uhkaa puolalaista rajavartijaa lapiolla. Myös maiden välistä raja-aitaa yritetään kaataa.
– Valko-Venäjän hybridioperaatio EU:n ulkorajoilla on vakava uhka sekä EU:n sisäiselle turvallisuudelle että vakaudelle. On vain ajan kysymys, milloin vastaavaa kehitystä nähdään omalla itärajallamme. EU:n tulee kaikin tavoin vahvistaa ulkorajojaan ja niiden valvontaa, jotta uudelta siirtolaisvyöryltä vältytään, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen toteaa.
Aiheuttavat haittaa Suomen turvallisuudelle
Valko-Venäjän hybridioperaatiota on seurattu tarkoin myös Suomessa, sillä itärajamme on samalla myös EU:n ulkoraja. Lähipäivinä mediassa on keskusteltu runsaasti Suomen toimista vastaavan uhan edessä. Etenkin ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) ja sisäministeri Maria Ohisalon (vihr.) sekavat ja ristiriitaiset puheet ovat herättäneet hämmennystä.
– Ulkoministeri kertoi ensin, ettei Suomi sulkisi rajojaan, mikäli Puolan tilanne toistuisi täällä, mutta pyörsi sittemmin puheensa ja kertoi rajojen sulkemisen olevan mahdollista. Sisäministeri taas näyttää edelleen olevan eniten huolissaan siitä, että turvallisesta maasta tulevien turvapaikkashoppailijoiden pitää edelleen päästä Suomen maaperälle hakemaan turvapaikkaa.
– Eivätkö vihreät ministerit todellakaan ymmärrä, että juuri tämä on hybridivaikuttajien tavoite, jonka he ideologisella sinisilmäisyydellään mahdollistavat? Vihreät ministerit ovat nyt sekavilla lausunnoillaan tehneet vakavaa haittaa Suomen turvallisuudelle. Luulevatko he, että Kreml ei seuraa Suomen lausuntoja asian ympärillä? Antikainen ihmettelee.
Pelastavat maailmaa oman kansan kustannuksella
Tuoreessa muistissa on edelleen vuoden 2015 siirtolaisvyöry, jolloin Suomeen saapui turvapaikanhakijoita runsaasti myös Venäjältä.
– Vuoden 2015 siirtolaisvyöry oli pahimmillaan vain alkusoittoa. Meidän tulee kaikin tavoin varautua torjumaan ilmiön toistuminen korjaamalla lainsäädäntö nyt, tehostamalla rajavalvontaa sekä hylkäämällä välittömästi rajalla kaikki aiheettomat turvapaikkahakemukset. Me perussuomalaiset olemme jo pitkään vaatineet kyseisiä toimia, mutta hallitus keskittyy edelleen maailmanpelastukseen oman kansansa kustannuksella.
– Kaikki mahdolliset vetovoimatekijät, jotka houkuttelevat turvapaikanhakijoita nimenomaan Suomeen muiden EU-maiden sijasta, on poistettava, ja työ on käynnistettävä viipymättä. Tässä on nyt Suomenkin turvallisuus vaakalaudalla, Antikainen vaatii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansallinen uhka Kreml hybridioperaatio pakolaiskriisi 2015 EU:n ulkorajat laittomat siirtolaiset Valko-Venäjä itäraja siirtolaisvyöry turvapaikkashoppailu vetovoimatekijät turvapaikkahakemukset Maria Ohisalo Rajavalvonta Rajat kiinni Rajat auki Sisäinen turvallisuus Pekka Haavisto Sanna Antikainen Turvapaikanhakijat vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purralta toimenpidelista siirtolaisvyöryn ehkäisemiseksi: Rajat tukittava laittomilta tulijoilta ja kotouttamiseen varatut rahat käytettävä ulkorajavartiointiin

Immonen: Siirtolaisia ei pidä päästää Valko-Venäjän rajan yli – ”Rajat voidaan sulkea, ja ne tulee sulkea maahantunkeutumiskriisin iskiessä”

Huru: Haaviston ja Ohisalon kommentit asettavat Suomen alttiiksi hybridihyökkäykselle

Perussuomalaisilla on matala kynnys turvautua välikysymykseen, jos hallitus ei korjaa Suomen kykyä suojata itseään siirtolaisvyöryä vastaan

EU-asiakirjan mukaan Suomi on laittomien siirtolaisten pääkohde – Purra: ”Lainsäädännöllisillä muutoksilla ja rajatoimilla on nyt todella kiire”

HS:n toimituspäällikkö: ”Otetaan Puolaan pyrkijät vastaan – hintalappu EU:lle olisi vain 64 miljoonaa euroa”

Perussuomalaisilta välikysymys hallituksen maahanmuuttopolitiikasta: On säädettävä hätätilapykälä, jonka nojalla turvapaikkahakemuksia ei vastaanoteta poikkeustilanteessa

Osa poliitikoista ja asiantuntijoista on viimein alkanut havahtua turvapaikkajärjestelmän ongelmiin – Leena Meri: ”Olen toiveikas, että perussuomettumisen aika on alkanut ja järki alkaa voittaa”

Liettua varoittaa: EU-rajan ylittäneiden joukossa parikymmentä radikaaleihin terroristiryhmiin kytkeytyneitä
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Rasinkangas ja Elomaa vaativat halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa: ”Eläinten hyvinvointi ei voi riippua teurastajan uskonnosta”
Perussuomalaisten kansanedustajat Merja Rasinkangas ja Kike Elomaa vaativat toimenpidealoitteessaan halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














