

LEHTIKUVA
”Allahu Akbar” -puukkoisku Pariisissa – turisti kuoli ja useita haavoittui veitsellä ja vasaralla riehuneen terroristin hyökkäyksessä
Yksi ihminen kuoli ja useat haavoittuivat terrori-iskussa Pariisissa lauantaina. Epäillyllä on radikaali islamistinen tausta ja hän on ollut turvallisuusviranomaisten seurannassa. Murha kiristänee väestöryhmien välisiä jännitteitä Ranskassa entisestään.
Saksalaisturisti kuoli ja ainakin kaksi muuta haavoittui veitsellä ja vasaralla aseistautuneen miehen hyökkäyksessä Eiffel-tornin läheisyydessä Pariisissa lauantai-iltana. Ranskan sisäministeri Gérald Darmanin mukaan hyökkäyksessä sai surmansa Filippiineillä syntynyt Saksan kansalainen.
Terroristi aloitti hyökkäyksenä käymällä ensin saksalaisturistin ja tämän vaimon kimppuun. Taksinkuljettaja keskeytti pahoinpitelyn, jonka jälkeen hyökkääjä pakeni Seinen toiselle puolelle ja löi vielä yhtä turistia vasaralla. Poliisi pysäytti miehen pian tämän jälkeen etälamauttimella.
Epäillyllä radikaali islamistinen tausta
Viranomaisten mukaan epäilty on tunnettu radikaalina islamistina, ja hänellä on ollut mielenterveyden häiriöitä. Mies oli toistanut ”Allahu Akbar”-huutoa ennen pidätystään, kertoo Le Monde-lehti.
Epäilty on Ranskan kansalainen ja syntynyt vuonna 1997. Poliisin mukaan mies oli kertonut, ettei voi sietää muslimien tappamista ”Afganistanissa ja Palestiinassa”.
Epäilty oli saanut vuonna 2016 neljän vuoden vankeustuomion epäonnistuneen terroristisen teon suunnittelusta ja hän oli turvallisuusviranomaisten tarkkailulistalla radikaalina islamistina.
Ranskan presidentti Emmanuel Macron lähetti viestipalvelu X:ssä osanottonsa ”terroristi-iskussa” kuolleen omaisille ja läheisille. Hän kiitti turvallisuusviranomaisia nopeasta toiminnasta ja ilmoitti kansallisen terrorismin vastaisen yksikön ottavan tapauksen tutkinnan hoitoonsa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- taksinkuljettaja saksalaisturisti radikaali islamismi vasara Seine Allahu akbar Filippiinit Gérald Darmanin Pariisi veitsi-isku terrori-isku Palestiina Emmanuel Macron Afganistan Ranska
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


16-vuotias kuoli veitseniskuihin Ranskassa – viranomaiset vaikenevat tekijöiden motiiveista

Veitsimies yritti tappaa lapsia leikkikentällä Ranskassa – epäillylle on jo myönnetty turvapaikka Ruotsissa

Wienin poliisi esti islamistisen terrori-iskun Pride-kulkueeseen viime hetkellä

Turvapaikanhakijalle elinkautinen tuomio nuoren tytön murhasta – motiivina saksalaisviha ja vaimon puute

Kurdiliiton hallituksen jäsen joutui väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Vantaan Myyrmäessä

Ruotsin poliisi pidätti neljä islamistia epäiltyinä terroriteon valmistelusta

Norjassa alkoi oikeudenkäynti homobaarissa ammuskellutta muslimimiestä vastaan

Väkivalta ja puukkoiskut yleistyneet – Koponen: ”Kaikki mahdollinen tehtävä väkivallan vähentämiseksi”
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Miko Bergbom syyttää vasemmiston Minja Koskelaa: ”Pelaatte kansallisella turvallisuudella”
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii Israelin kanssa sovitun Daavidin linko -kaupan purkamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbomin mielestä tämä on vaarallista puhetta.

Suomen Perustan maahanmuuttotutkija kertoo, mikä Diakonia-ammattikorkeakoulun maahanmuuttoraportissa meni pieleen
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää ruusuista kuvaa maahanmuutosta, sillä tutkimuksessa muun muassa väitetään maahanmuuttajien maksavan enemmän veroja kuin he saavat tukia. Useita tutkimuksia maahanmuutosta julkaisseen Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen kertoo nyt Diakonia-ammattikorkeakoulun tutkimuksen puutteista.















