

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Antikainen: Yhteiskuntamme turvallisuus on vaakalaudalla – pitkästä laittomasti maassa oleskelusta ei pidä palkita oleskeluluvalla
Sisäministeriön kohua herättänyt selvitys oleskelulupien myöntämisestä vuosina 2015–2016 saapuneille kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille henkilöille julkaistiin viime torstaina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee ankarasti jopa hallituksenkin tyrmäämää selvitystä ja vihreiden lannistumatonta intoa jakaa oleskelulupia turvapaikkashoppailijoille.
Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) ehdotti selvityksessä ratkaisuksi ns. kertalaillistamista, joka koskisi kaikkia ennen 31.12.2016 saapuneita kielteisen päätöksen saaneita henkilöitä. Hallituspuolueista SDP ja keskusta tyrmäsivät selvityksen marraskuussa.
– Ministeri Mikkonen kieltäytyi ottamasta kantaa asiaan torstain kyselytunnilla ja väisteli aihetta puhumalla kotouttamisen tärkeydestä. Ilmeisesti tuhannet luvattomasti maassa oleskelevat ihmiset saavat jäädä Suomeen vapaasti, eikä hallitus tee mitään edistääkseen kielteisen päätöksen saaneiden palauttamista, elleivät nämä henkilöt halua palata vapaaehtoisesti, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen moittii.
– Sen sijaan vuosien laittomasta maassa oleskelusta tullaan palkitsemaan oleskeluluvalla. Jopa hallituskumppanit SDP ja keskusta ovat tyrmänneet selvityksen, mutta se ei vihreitä tunnu haittaavan. Pääasia, että kaikille turvapaikkashoppailijoille saadaan jaettua oleskeluluvat.
Avoin kutsu turvapaikkashoppailijoille
Selvityksen mukaan kertalaillistaminen tehtäisiin erillislailla, sillä nykyisten ulkomaalaislain pykälien muuttaminen koetaan liian haastavaksi. Kriteerit täyttäviä henkilöitä on arvioitu olevan Suomessa noin 3 000, valtaosa heistä Irakin kansalaisia.
– Oleskeluluvan myöntäminen kielteisestä turvapaikkapäätöksestä huolimatta on avoin kutsu turvapaikkashoppailijoille. Kertaluonteisuudesta puhuminen on yhtä tyhjän kanssa, sillä seuraavan hakijavyöryn jälkeen ollaan jälleen samassa tilanteessa pohtimassa uutta kertaluonteista ratkaisua. Ainoa kestävä ratkaisu on palauttaa kielteisen päätöksen saaneet ja ottaa säilöön palautusta odottavat ennen kuin he ehtivät kadota maan alle, Antikainen toteaa.
Vuosien hyssyttely pahentanut tilannetta
Myös ulkomaalaistaustaisten rikollisuus on noussut otsikoihin useaan otteeseen lähiaikoina. Pääkaupunkiseudulla on ollut useita katujengien yhteenottoja sekä etenkin nuoriin kohdistuvia ryöstöjä. Oulussa vangittiin helmikuun alkupuolella kolme ulkomaalaistaustaista miestä epäiltynä törkeästä lapsenraiskauksesta. Uhreina oli kaksi alaikäistä tyttöä.
– Ruotsissa useita lähiöitä hallitsevat väkivaltaiset katujengit, jotka eivät kunnioita poliisia tippaakaan. Myös Suomessa ulkomaalaistaustaiset katujengit kylvävät kauhua etenkin pääkaupunkiseudulla. Vuosien hyssyttely on vain pahentanut tilannetta. Näiden katujengien jäsenillä ei ole pienintäkään halua integroitua suomalaiseen yhteiskuntaan, vaan suomalaiset nähdään vain helppoina uhreina, jotka saadaan hiljennettyä huutamalla rasismia.
– Ruotsin tilanne osoittaa selkeästi, mihin rajoittamaton maahanmuutto johtaa. Yhteiskuntamme turvallisuus on vaakalaudalla, mikäli tätä kehitystä ei saada pysäytettyä. Rikollisuuteen tulee puuttua välittömästi, ja vakaviin rikoksiin syyllistyneet on karkotettava maasta, Antikainen vaatii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ulkomaalaistaustainen rikollisuus kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet katujengit ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisuus turvapaikkapäätökset oleskeluluvat Krista Mikkonen Maahanmuuttajajengit turvapaikkashoppailu palautukset laittomasti maassa oleskelevat irakilaiset kielteinen turvapaikkapäätös Ulkomaalaislaki Sisäinen turvallisuus Sanna Antikainen Ruotsi vihreät SDP Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Reijonen turvapaikkapolitiikan uudistuksesta: On törkeää tehdä turvapaikkapolitiikassa laittomasta laillista

Leena Meri: Oleskeluluvan myöntäminen laittomasti maassa oleville on älytön ajatus

Hallitus myy oleskelulupia 6 720 eurolla – Junnila: ”Jatkossa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita olisi miltei mahdotonta poistaa maasta”

Perussuomalaiset tyrmäsi kyselytunnilla hallituksen unelman saada laittomasti maassa olevat jäämään Suomeen: ”Kutsuhuuto haittamaahanmuutolle, joka maksaa miljardeja”

Sadat tuhannet laittomasti maassa oleskelevat ihmiset ovat muheva kasvualusta järjestäytyneelle rikollisuudelle – ”Siinä maahanmuuttopolitiikkamme noin pääpiirteissään”

Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet poistettava Suomesta – ”Laittomasti maassa olevia ei tule palkita lain rikkomisesta”

Saksassa heitettiin junan eteen 49 ihmistä viime vuonna – kulttuurisia syitä epäillään

Ruotsi ei haluaisi Ukrainan pakolaisia – Lähi-idästä ja Afrikasta tulevat kelpaavat kyllä

Vehnä menossa kortille Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa – ruokapula voi saada kytevän tyytymättömyyden liekkeihin
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.