

LEHTIKUVA
Demareiden nuorisoaktiivi moittii omiaan: Miksi vasemmisto arastelee keskustelua islamin negatiivisista puolista – ”Koskevatko lasten oikeudet pientä huivitettua tyttöä?”
Yli 10 vuotta lasten ja nuorten kanssa toimineen ihmisoikeusaktiivin Kamal Jafin mielestä on absurdia, että nykyään joutuu erikseen puolustelemaan ihmisoikeuksien kannattamista puhuttaessa islamilaisista yhteisöistä ja suuntauksista. Hän lähettää lapsiasiainvaltuutetulle avoimen kysymyksen: Kun näet pienen tytön, jolla on hijab päässä peittämässä hiukset, niin mitä näet ja miltä se kuulostaa, että pientä tyttöä pitää peittää miesten katseelta ja himoilta?
Kamal Jafi on muuttanut Suomeen Iranin alueella sijaitsevasta Itä-Kurdistanista vuonna 1995. Jafi kasvoi Suomessa muslimiperheessä. Hänelle kävi varsin selväksi, että pojilla ja tytöillä on erilaiset vapaudet. Hän on myöhemmällä iällään jättänyt islamin uskon.
– Olen elämäni aikana hyvin monta kertaa törmännyt tilanteisiin, joissa naista ja tyttöä kehotetaan peittämään pää tai pukeutumaan muuten vaan peittävästi. Harvemmin poikia ja miehiä muistutetaan paljastavasta pukeutumisesta. Kun lapsena olin vielä muslimi, niin huomasin, että pojilla on eri säännöt tai paljon vapaammat säännöt, hän sanoo Suomen Uutisille.
Samaan aikaan kun Iranissa on käynnissä mielenosoitusten aalto, Suomessa huivikeskustelu keskittynyt pääosin siihen, miten päähuivin käyttöä lisättäisiin. Huivi pitäisi saada esimerkiksi armeijaan ja poliisin virka-asuun.
– Pojan ei tarvitse huolehtia samalla tavalla kotiintuloajoista tai säädyllisestä pukeutumisesta. Poika voi seurustella vapaammin tai ihan vaan kaveerata tyttöjen kanssa, eikä baareissa käymistä katsota samalla tavalla pahalla kuin mitä tyttöjen kohdalla katsotaan. Jos tyttö tai nainen toimisi poikien tavoin, pahimmillaan siitä seuraa pahoinpitelyä, eristämistä tai kotimaahan eheytymään lähettämistä. Ja tätä tapahtui niin arabien, somalien, kurdien kuin monen muunkin ryhmän kohdalla.
Lapsiasiainvaltuutettu ei ole ilmaissut tukeaan
Jafi ihmettelee, että samaan aikaan kun Iranissa on käynnissä mielenosoitusten aalto, joka on aloittanut maailmanlaajuisen huivikapinan ja vahvistanut #freefromhijab-liikettä, Suomessa huivikeskustelu keskittynyt pääosin siihen, miten päähuivin käyttöä lisättäisiin. Huivi pitäisi saada esimerkiksi armeijaan ja poliisin virka-asuun. Se, että huivi on monelle lapselle pakkohuivi, on sivuutettu täysin.
– Esimerkiksi Suomessa lasten etua valvova lapsiasiainvaltuutettu ei ole ottanut kantaa tai tehnyt mitään aloitetta tyttöjen huivin käytöstä. Oikeusministeriön yhteydessä toimivaa valtuutettua pidetään merkittävänä lasten oikeuksien edistäjänä.
Totuus ei ole kaunista kuultavaa
Jafi lähettää lapsiasiainvaltuutetulle avoimen viestin:
– Liian monessa islamilaisessa yhteisössä ja suuntauksessa tyttöjen tai naisten tehtävä on palvella miehiä ilman oikeutta olla eri mieltä. He eivät voi elää niin kuin haluavat ja uskoa, miten kokevat itse parhaaksi. Liian monessa islamilaisessa yhteisössä harjoitetaan tiukkaa sukupuoliroolien jakoa, jossa miehellä on aina enemmän vapauksia ja oikeuksia.
”Suomessa halutaan nähdä ainoastaan vapaaehtoinen islam.”
– Tämän ääneen sanominen ja toteaminen ei ole rasismia tai islamofobiaa. On todella absurdia, että nykyään joutuu edes erikseen puolustelemaan ihmisoikeuksien kannattamista puhuttaessa islamilaisista yhteisöistä ja suuntauksista, hän sanoo ja jatkaa viestiään lasten oikeuksia edistävälle viranomaiselle:
– Kun näet pienen tytön, jolla on hijab päässä peittämässä hiukset, niin mitä näet? Miltä kuulostaa se, että pientä tyttöä pitää peittää miesten katseelta ja himoilta? Siihen hijabin ja burkhan pakkopukeminen perustuu. Käy keskustelua islamista eronneiden naisten kanssa siitä, millaista oli olla muslimi.
– Varoituksen sana, kertomukset eivät ole kaunista kuunneltavaa. Monia naisia on pienenä kohdeltu todella kaltoin islamin nimissä (Toimituksen huomio: kuten Forgotten Feminists -journalisti Yasmine Mohammed, joka pakkonaitetiin Kanadassa ja joutui pakenemaan, ettei hänen tytärtään silvottaisi).
– Tyttöjen pakkonaittaminen, silpominen, hunnuttaminen ja pakolla tiukan islamilaisen ideologian mukaan eläminen on joillekin arkipäivää. Kun tyttöjä viedään kotimaahan ‘lomalle’, niin kuinka usein kysymme itseltämme, mitä siellä oikeasti tapahtuu tytölle? Miksi pientä tyttöä on vietävä maahan, jossa tytöillä ei ole käytännössä juurikaan oikeuksia ja vapauksia?
– Kun pohdit näitä asioita ja käyt muutaman entisen muslimin kanssa keskustelua, niin saat kyllä vastauksia. Loputtomiin emme voi vedota siihen, että ”en tiedä tarpeeksi asiasta”. Oikea kysymys on se, milloin olet valmis kohtaamaan totuuden. Totuuden, joka ei ole kaunista tai sitä, mitä ehkä aikaisemmin kuvittelit, hän sanoo.
Vasemmiston uskontokriittisyys ei ole tasapainoista
Jafi sanoo, että Suomessa halutaan nähdä ainoastaan vapaaehtoinen islam.
– Esimerkiksi hijab-keskustelussa huomio on yksistään niissä naisissa, jotka ovat omasta tahdostaan pukeutuneet hijabiin. Tällä luodaan vaikutelma, että naisia, joita on pakotettu pukeutumaan kuten perheen mies sanoo tai kuten naisen omat vanhemmat edellyttävät, ei edes ole. Miksi islamia kohdellaan silkkihansikkain?
– Kristinuskoa saa tarkastella kriittisesti vapaasti, jopa epäasiallisuuksiin asti, mutta sen arvostelijat eivät saa samanlaista vastareaktiota päälleen. Maltillisena keskusta-vasemmistolaisena poliitikkona olen pistänyt merkille, että vasemmistolaiset ja vihreää ideologiaa kannattavat ihmiset arastelevat eniten puhua tai edes noteerata islamiin liittyviä negatiivisia puolia.
Jafin mukaan mielenkiintoisen asiasta tekee se, että Karl Marx suhtautui uskontoihin erittäin skeptisesti ja kriittisesti.
– Nykyisen vasemmistolaisen aallon piireissä Marxin uskontokritiikki tuntuu unohtuvan, kun keskustellaan nimenomaan islamista. Voikin kysyä, miksi islam on saanut erityisaseman uskontokritiikin kohdalla, hän sanoo.
Naisten pakkopukeminen on yleistynyt voimakkaasti
Islamilaisen maailman uskonoppineet ovat pysyneet hyvin hiljaa Iranin mielenosoituksista. Kannanottoja naisten oikeuksista ei ole imaamien ulostuloissa nähty. Sen sijaan Suomen vanhimman muslimivähemmistön tataarien edustaja, islamilaisen seurakunnan entinen johtaja kommentoi 4.11. Iranin tilannetta sekä naisten oikeuksia Suomen uutisille.
Atik Ali sanoi, että huivin pukeminen alaikäiselle ei ole vapaaehtoista, tapahtui se sitten missä päin maailmaa tahansa. Hän myös ihmetteli, mistä naisia alistavat pukeutumissäännöt ovat oikein levinneet maailmaan, sillä vielä 60 vuotta sitten Lähi-idässä pukeuduttiin hyvin länsimaiseen tapaan.
Mitä mieltä entinen muslimi Jafi on Suomen tataarien harjoittamasta islamista? He tunnustavat islamia, jossa ei ole naisten tiukkoja pukeutumissääntöjä saati sitten huivin pukemista pienelle tytölle. (Tataareilla huivi on pakollinen naiselle vain rukouksen aikana. Miehet joutuvat puolestaan rukoilemaan polvet peitettynä, eli esimerkiksi shortseissa ei voi rukoilla.)
– Islamistisen maailman kehitys on tarkoittanut patriarkaalisen ideologian vahvistumista. Tämä on tarkoittanut sitä, että käytännössä hijabin ja esimerkiksi burkhan pakkopukeminen naisille on yleistynyt voimakkaasti viimeisten vuosikymmenien aikana. Vastustajiakin on, mutta heitä ei katsota suopeasti. Reformi ja liberaalinen suuntaus ovat edelleenkin punainen vaate islamilaisessa maailmassa. Poliittisen islamin ensimmäiset uhrit ovat maltilliset ja maallistuneet muslimit, hän päättää.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kamal Jafi huivikapina Forgotten feminists Free from hijab Yasmine Mohammed islamistiset maat lasten oikeudet Atik Ali Hijab naisten alistaminen Karl Marx tyttöjen silpominen vihervasemmisto Uskontokritiikki Lähi-itä muslimit lapsiasiavaltuutettu Burkha Iran Kristinusko Poliittinen islam Islam Ihmisoikeudet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Iranin levottomuudet kääntymässä kansannousuksi – maailmapolitiikan kortit voivat mennä uusjakoon

Suomen Islam-seurakunnan entinen johtaja Suomen Uutisille: Päähuivin käyttö on selkeä kannanotto integroitumista vastaan – miksi enemmistön pitäisi sopeutua vähemmistöön?

Teuvo Hakkarainen Iranin tapahtumista: ”Euroopan feministit vaikenevat”

Iranissa alkaa uusi mielenosoitusten aalto keskiviikkona – levottomuudet levinneet jo elintärkeään öljyteollisuuteen

Saksan poliisi epäilee vihatubettajaa petoksista – miljoonien koronatuet islamistiverkostolle?

Maahanmuuttajataustaisilla selkeä yliedustus – rasismi on myös vähemmistöjen välistä

Hijab on viesti: Emme halua osaksi teidän yhteiskuntaanne

”Seksikauppaa Allahin nimeen” – muslimien uskonnolliset johtajat sallivat prostituution vihkimällä pariskunnat ”nautinta-avioliittoon” oston ajaksi

EU:n rasismikoordinaattori kieltäytyi sukupuolirasismia ja islamotraumaa käsittelevästä haastattelusta – ohjasi kommentoinnin EU:n islamofobiasta vastaavalle koordinaattorille
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.