

Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo, puheenjohtaja Jussi Halla-aho ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri osallistuivat tänään Työmiehen tuumaustunnille perussuomalaisten puoluetoimistolla. / MATTI MATIKAINEN
Halla-aho: Suomi on suomalaisten rakentama ja suomalaisille kuuluva maa – haittamaahanmuutto on lopetettava
– Haittamaahanmuutto luo suuria taloudellisia ja sosiaalisia ongelmia vastaanottavissa maissa, kuten Suomessa. Perussuomalaisten tavoitteena on myös korjata jo olemassa olevaa maahanmuutto-ongelmaa edistämällä sellaisten ihmisten paluumuuttoa, jotka eivät tosiasiallisesti ole suojelun tarpeessa, Jussi Halla-aho painottaa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja, europarlamentaarikko Jussi Halla-aho linjasi Työmiehen tuumaustunnilla maanantaina, kuinka perussuomalaisten tärkeä periaate on julkisen rahankäytön priorisoiminen.
– Tässä suhteessa perussuomalaiset eroavat kaikista muista puolueista. Meille Suomi on suomalaisten rakentama ja suomalaisille kuuluva maa. Julkinen valta on vastuussa ennen kaikkea suomalaisista. Sen sijaan kaikki muut puolueet kannattavat haittamaahanmuuton jatkamista tai jopa moninkertaistamista sekä kehitysapumenojen kaksinkertaistamista, Halla-aho totesi.
Pelleily maksanut jo maltaita
Hän jatkoi, kuinka kyse on miljardiluokan aukosta budjetissa.
– Kyse ei ole vuoden 2015 piikistä turvapaikanhakijamäärissä vaan pitkään jatkuneesta, kumuloituvasta väestökehityksestä. Kukaan ei kysy, mistä nämä rahat otetaan. Samaan aikaan riidellään pikkurahoista, kun kyse on esimerkiksi tieverkon ylläpidosta, vanhusten inhimillisestä hoidosta, eläkeläisköyhyydestä tai homekouluista. Ja kyllä: nämä asiat ovat vastakkain.
– Syksyllä 2015 pääministeri Juha Sipilä (kesk.) esitti avoimen kutsun, joka uutisoitiin lähes reaaliajassa Lähi-idässä. Silloinen sisäministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi, että on rasismia kyseenalaistaa Ruotsin kautta tulleiden turvapaikkaturistien motiiveja. Tästä pelleilystä koitui veronmaksajalle pelkkinä vastaanottokeskuskuluina yli puolen miljardin euron lasku, Halla-aho sanoi.
Julkisen vallan ehkäistävä ongelmia
Halla-aho linjasi, kuinka perussuomalaisten tavoitteena on lopettaa haittamaahanmuutto kokonaan.
– Se ei ole ratkaisu maailman pakolaisongelmiin, mutta se luo suuria taloudellisia ja sosiaalisia ongelmia vastaanottavissa maissa, kuten Suomessa. Lisäksi perussuomalaisten tavoitteena on edistää jo olemassa olevan maahanmuutto-ongelman korjaamista edistämällä sellaisten ihmisten paluumuuttoa, jotka eivät tosiasiallisesti ole suojelun tarpeessa ja jotka eivät ole integroituneet suomalaiseen yhteiskuntaan.
– Kuten olen ennenkin monesti sanonut, perussuomalaiset on Suomen poliittisin puolue. Meidän arvopohjamme on se, että Suomen valtio on suomalaisten edunvalvontakoneisto. Meidän mielestämme julkisen vallan tehtävä on ehkäistä ja ratkaista ongelmia, jotta itsenäiset kansalaiset voivat mahdollisimman vapaasti ja turvallisesti elää omaa elämäänsä ja toteuttaa omia visioitaan, Halla-aho painotti.
PS hallitukseen riittävän vahvalla kannatuksella
Haittamaahanmuuton lopettaminen perussuomalaisten tavoitteiden mukaisesti edellyttää perussuomalaisten osallistumista seuraavaan hallitukseen. Vaikka vanhat puolueet ovat jo etukäteen irtisanoutuneet hallitusyhteistyöstä perussuomalaisten kanssa, Halla-aho muistutti, kuinka hallituskelpoisuuden määrittelee viime kädessä vaalitulos ja se, mikä on tarkoituksenmukaista.
– Kokoomuksen ja keskustan puheet perussuomalaisten sulkemiselle pois hallituksesta ovat vaalipropagandaa, joka suunnattu äänestäjiämme vastaan. Perussuomalaiset ovat hallituksessa riittävän vahvalla kannatuksella.
– Vahvuutemme on se, että emme ole perinteinen oikeisto-vasemmisto-puolue. Pystymme siis monilla politiikan sektoreilla yhteistyöhön. Kansallisen edun puolustaminen on hyvin yhteen sovitettavissa sekä oikeiston että vasemmiston kanssa. Voimme siis tehdä yhteistyötä moneen suuntaan, Halla-aho sanoi.
Nettoveronmaksajien määrä pienenee
Suomella on tulevaisuudessa edessään väestöllisiä haasteita. Kansa ikääntyy ja tarvitsee samalla enemmän tulonsiirtoja.
– Nettoveronmaksajien määrä siis pienenee tulevaisuudessa. Haittamaahanmuutto vain pahentaa näitä ongelmia, ja heikentää tulonsiirtojen rahoituspohjaa.
– Olen varma, että suurin osa suomalaisista ymmärtää taloudelliset realiteetit. Suomalaiset myös ymmärtävät leikkaukset, jos rahaa ei jatkuvasti kipata kohteisiin, joilla ei tekemistä hyvinvoinnin kanssa, Halla-aho sanoi.
Kaikille maahanpääsyyn samat kriteerit
Haittamaahanmuuton Halla-aho määrittelee maahanmuutoksi, joka aiheuttaa nettokustannuksia Suomelle tai turvallisuuteen liittyviä ongelmia.
– Kaikki tietävät, mikä on tällaista maahanmuuttoa. Se on maahanmuuttoa esimerkiksi islamilaisista maista, tämä on tilastollinen tosiasia.
Haittamaahanmuuttoa voidaan Halla-ahon mukaan vähentää asettamalla kaikille maahanpääsyyn samat kriteerit, joista ei tehdä poikkeuksia.
– Humanitaarinen mahanmuutto on vaikutuksiltaan lähes yksinomaan haitallista. Jos keskeisissä humanitaarisissa ryhmissä työllisyysaste on vuodesta toiseen heikko, voidaan todeta, ettei se toimi ja että se on lopetettava.
Huoltosuhteen heikkenemistä ei pidä kiihdyttää maahanmuutolla
Halla-aho muistutti, ettei perussuomalaiset suhtaudu kategorisen kielteisesti kaikkeen maahanmuuttoon.
– Suhtaudumme neutraalisti maahanmuuttoon, joka vaikutuksiltaan neutraalia. Mutta tällaista maahanmuuttoa Suomeen on vain hyvin vähän saatavilla. Voimme tietysti tässä yhteydessä puhua vaikka Intiasta tulevista koodaajista ja muista asiantuntijoista, vaikka tosiasiassa heidänkin kohdallaan kyse on halpatyövoimasta, jonka kustannukset lankeavat veronmaksajille, eli nettovaikutus on negatiivinen.
– Lähtömaan palkkaan nähden Suomen palkka on monelle ruhtinaallinen. Mutta jos sillä palkalla ei voi elää Suomessa pääkaupunkiseudulla, asumiskulut siirtyvät osittain veronmaksajille, eli julkiselle taloudelle tulee kustannuksia tästä. Väestöllisen huoltosuhteen heikkeneminen ei siis ole peruste heikentää huoltosuhdetta sellaisella maahanmuutolla, joka pahentaa huoltosuhdetta edelleen, Halla-aho totesi.
Kehitysapu ei ole johtanut kestäviin tuloksiin
Halla-aho kritisoi myös kehitysapua, joka ei ole johtanut kestäviin tuloksiin.
– Näkemyksemme on, ettei kehitysapu ole tehnyt maailmasta parempaa paikkaa. Kehitysapu ei hillitse, vaan se lisää elintasosiirtolaisuutta ja lamaannuttaa paikallista toimintaa ja taloutta.
Kansainväliset, pakolaisten asemaa säätelevät sopimukset, kuten Geneven sopimus ovat Halla-ahon mukaan sinänsä toimivia, mutta nykyiset ongelmat ovat seurausta sopimusten laveasta tulkinnasta.
– Geneven sopimus on muuten hyvä, mutta ongelmana on sen sisällön venyttäminen ennakkoratkaisuilla. Sopimuksia ei ole aikoinaan kirjoitettu mahdollistamaan massamaahanmuuttoa mantereelta toiselle.
– Pakolaissopimuksia käytetään nykyään tavalla, joka sotii niiden henkeä ja tarkoitusta vastaan. Sopimusjärjestelmä ei siis ole ongelma, vaan sen tulkinnat, Halla-aho painotti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- haittamaahanmuutto Humanitaarinen suojelu Petteri Orpo Maahanmuuton kustannukset Työmiehen tuumaustunti Turvapaikanhakijat Juha Sipilä Jussi Halla-aho kehitysapu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Tiloja lopetetaan, maanviljelijät ahdingossa – kotimainen ruuantuotanto loppuu, jos emme muuta toimintapojamme

Jussi Halla-aho: Seuraava siirtolaisaalto pitää pysäyttää, ei majoittaa

Ruotsidemokraatit tukevat perussuomalaisia: Maahanmuuttoa ei nähdä Suomessa vielä ongelmana – ”Tehkää kaikkenne, ettei tilanne mene yhtä pahaksi kuin Ruotsissa”

Meri: Hallituksen veronalennuslupauksissa bluffin makua – toisella kädellä annetaan ja toisella otetaan reippaasti pois

Slunga-Poutsalo: Hallitus voisi tunnustaa, ettei sote-uudistuksesta tullut hallituspuolueiden vaaliveturia, vaan se oli susi jo syntyessään

Meri: Miten piikki voi olla auki jopa 100 000 turvapaikanhakijan saapumiseen, kun Suomi elää jo valmiiksi velkarahalla?

Halla-aho: Perussuomalaiset on vastuullisen taloudenpidon puolue – ”Valtio ei voi jatkuvasti jakaa sellaista, mitä ei ole”

Perussuomalaiset kannattavat korotusta pieni- ja keskituloisten työeläkkeisiin – Meri: ”Pitkästä työurasta tulisi palkita enemmän”

Dalai-lama: Eurooppa kuuluu eurooppalaisille – ”Pakolaisten tulisi palata kotiin jälleenrakentamaan kotimaitaan”
Viikon suosituimmat

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














