

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hallitus esittää kiireetöntä hoitoa laittomasti maassa oleskeleville – Junnila: Paperittomille paluulippu palveluiden sijaan
Laittomasti maassa oleskelevat ja siten ulkomaalaislakia rikkovat henkilöt ovat saamassa oikeuden kiireettömään hoitoon, jos tällä viikolla eduskunnalle annettu hallituksen esitys toteutuu. Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnilan mukaan hallituksen tulisi keskittyä sosiaali- ja terveysalaa kurittavien haasteiden ratkaisemiseen eikä rakentaa Suomesta koko maailman terveyskeskusta.
– Sosiaali- ja terveysala elää jatkuvassa kriisissä. Henkilökunnasta on pulaa, hoitojonot venyvät, hoitajat penäävät palkkojaan eikä hoitotakuu toteudu. Silti hallitus on lisäämässä terveyspalvelujen kuormitusta sallimalla laittomasti maassa oleskeleville yleisen terveydenhoidon, jyrähtää perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila.
Sosiaaliset ja taloudelliset kustannukset olisivat hirvittäviä
Laittomasti maassa oleskelevien eli ”paperittomien” terveyspalveluiden laajentamista yritettiin tuloksetta viimeksi vuonna 2015. Sen jälkeen suuret kaupungit ovat tehneet vastuuttomia päätöksiä tarjota kiireellisen hoidon lisäksi myös perusterveydenhoitoa. Hallituksen esitys pakottaisi jokaisen hyvinvointialueen toimimaan samalla tavalla.
– Ulkomaalaislakia rikkovia henkilöitä loikoilee Suomessa arvioiden mukaan jopa kuusi tuhatta. Terveyspalveluiden laajentaminen toimisi vetovoimatekijänä maihin, joissa hoidon saaminen ei ole mahdollista. Sosiaaliset ja taloudelliset kustannukset olisivat hirvittäviä. Tätä ei tule hyväksyä, Junnila kertoo.
Toteutuessaan hallituksen esitys murentaisi turvapaikkajärjestelmän toimivuutta ja uskottavuutta. Kansallisen turvallisuuden näkökulmasta laittomasti maassa olevat henkilöt muodostavat myös turvallisuusuhan.
– Nämä henkilöt tulee poistaa maasta. Paperittomille paluulippu palveluiden sijaan, Junnila linjaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koko maailman terveyskeskus kansallinen turvallisuus maastapoistaminen hoitoalan kriisi hoitajien palkat sosiaali- ja terveysala kiireetön hoito hoitojonot hoitotakuu hoitajapula turvapaikkajärjestelmä laittomasti maassa oleskelevat Terveyspalvelut Ulkomaalaislaki Vilhelm Junnila
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Maan johdon pitäisi näyttää, että se on omien kansalaistensa asialla eikä jollakin muulla asialla

Perussuomalaiset: Kansalaisjärjestöjen rahoitus vapaaehtoismallin suuntaan – ”Toiminta ei voi jatkossa olla pääosin tai pelkästään julkisten avustusten varassa”

Hallitus murentaa loputkin turvapaikkajärjestelmästä – haitallista maahanmuuttoa lisääviä esityksiä tuodaan kuin takaovesta

Purra: Hallitus haluaa turvata laittomasti maassa olevien palvelut – toisin kuin suomalaisten

Pitääkö ulkomaalaisen laiton oleskelu Suomessa palkita oleskeluluvalla? – Perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Ratkaisu ei ole tehdä laittomasta laillista vaan edistää lakien noudattamista”

Juuso: Ei pakkolakeja hoitajille – hoivakriisi pahenee entisestään

Maksuton terveydenhuolto ilman oleskelulupaa on merkittävä vetovoimatekijä – voi kannustaa suuria ihmisjoukkoja Suomeen veronmaksajien kustantaman hoidon toivossa

Tavio: Lastensairaalan hoitojono lyhennettävä jo tämän vuoden aikana

Perussuomalaisilta ankarat moitteet hallitukselle: ”Tähän tilanteeseen tuotte laittomasti maassa olevien terveydenhuollon laajennuksen”
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat

Pikkupakettien tullivapaus loppuu EU:ssa

Purra Brysselissä: ”Venäjä saa rahansa vain lopettamalla sodan”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












