

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hallitus laillistamassa laittomasti maassa olevat – hallintovaliokunnan perussuomalaisilta täystyrmäys
Hallituksen ilman oleskeluoikeutta maassa olevia koskeva hanke on etenemässä eduskunnan käsittelyyn marraskuun alussa. Valmistelussa olevassa laissa työllistyneet kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet henkilöt voisivat saada oleskeluluvan minkä tahansa työn perusteella.
Ulkomaalaisasioita käsittelevän hallintovaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat tyrmäävät hallituksen aikeen.
– Hallitus tekee juuri sen, mistä olemme varoittaneet. Se haluaa vesittää koko turvapaikkajärjestelmän myöntäessään oleskelulupia niille, joille ei turvapaikkaa ole herunut. Perussuomalaisten ehdottomana kantana on, että henkilön, joka ei ole oikeutettu turvapaikkaan, on poistuttava maasta, hallintovaliokunnan puheenjohtaja Riikka Purra linjaa.
Oleskelulupa jopa ilman henkilöllisyystodistusta
Hallituksen luonnoksessa ulkomaalaislakiin tehtäisiin muutos, joka mahdollistaisi oleskeluluvan ja muukalaispassin myöntämisen hakijalle, jolta puuttuu matkustusasiakirja oleskeluluvan edellytyksistä.
Tämä mahdollistaisi oleskeluluvan myöntämisen ilman henkilöllisyystodistuksia jopa sellaisissa tapauksissa, joissa kielteisen päätöksen saanut hakija työskentelee ilman työnteko-oikeutta.
– Hallitus on luomassa automaatin, jossa jokainen maahantulija saa myös tänne jäädä. Jatkossa ei ole varmuutta, keitä tulijat ovat ja esitys mahdollistaa oleskelulupien saannin minkä tahansa työn kautta millä tahansa ehdoin. Tämä tulee väistämättä lisäämään ihmiskaupan kaltaisia ilmiöitä, eikä suinkaan vähentämään niitä. Keskustan jalkapannat ovat vaihtuneet oleskelulupiin ja passeihin, kansanedustaja Mari Rantanen kummastelee.
Lisäksi hallintovaliokunnan jäsenet hämmästelevät miten Suomessa on ylipäänsä mahdollista työskennellä, avata pankkitili ja maksaa veroja, jos henkilöllisyys ei ole kenenkään varmentama.
Poliisilta kritiikkiä
Poliisihallinnon mielestä hakijalle, jolla ei ole työnteko-oikeutta, ei tulisi myöntää oleskelulupaa tai muukalaispassia. Suojelupoliisin mukaan esityksellä on turvapaikkajärjestelmän uskottavuutta ja lain noudattamista heikentävä vaikutus. Lisäksi Supon mukaan esitys asettaa eriarvoiseen asemaan ne henkilöt, jotka noudattavat saamaansa lainvoimaista maastapoistamispäätöstä verrattuna niihin, jotka eivät noudata.
– Hallituksen esityksessä palkitaan ne, jotka ovat keplotelleet itsensä maahan ja vältelleet maasta poistamista. Esitys on jälleen yksi kutsuhuuto laittomille maahantulijoille, kansanedustaja Mauri Peltokangas toteaa.
SDP:n ja keskustan ryhmät aiemmin esitystä vastaan
Vuosi sitten lähettämässään tiedotteessaan SDP:n ja keskustan valiokuntaryhmät vastustivat laittomasti maassa olevien kertalaillistamista hallitusohjelman vastaisena.
– Hallituksen uusi esitys menee vielä kertalaillistamistakin pidemmälle. Toivottavasti siis voimme luottaa siihen, että SDP:n ja keskustan kansanedustajat äänestävät valiokunnassa perussuomalaisten kanssa esityksen kumoon, Purra sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kutsuhuuto hallintovaliokunta henkilöllisyys turvapaikkajärjestelmä kielteinen turvapaikkapäätös laittomasti maassa olevat oleskelulupa Mauri Peltokangas Ulkomaalaislaki Riikka Purra Mari Rantanen perussuomalaiset SDP Poliisi hallitus Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marinin hallitus pyrkii parantamaan laittomasti maassa olevien palveluja – perussuomalaiset siirtyisi jo kotouttamisesta kotiuttamiseen:”Säästäisi rahaa ja yhteiskuntarauhaa”

Laittomien maahanmuuttajien vyöry Eurooppaan vilkkainta sitten vuoden 2016

Hallitus murentaa loputkin turvapaikkajärjestelmästä – haitallista maahanmuuttoa lisääviä esityksiä tuodaan kuin takaovesta

Hallitus esittää laittomasti maassa olevien terveydenhuoltoa lakiin – ”Sen kun vain lampsii erikoissairaanhoidon päivystykseen”

Laittomasti maassa olevien terveyspalveluiden laajentaminen hiertää hallituspuolueiden välejä

Perussuomalaisten Mari Rantanen hallintovaliokunnan johtoon, Jenna Simula valiokunnan jäseneksi

Perussuomalaiset tyrmää hallituksen esityksen laittomasti maassa olevien terveyspalveluista – ”Keskusta lupasi laittomasti maassa oleville jalkapannan, nyt tulikin ilmainen terveydenhuolto”

Perussuomalaiset eivät maksaisi toimeentulotukea laittomasti maassa oleskeleville – kokoomus kannatti valiokunnassa, mutta ei salissa

Italian senaatti hyväksyi Giorgia Melonin tiukat maahanmuuttolait – hallitus haluaa panostaa kotimaiseen työvoimaan
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Mäenpää kehuu sisäministeri Rantasta: Deaktivoidut aseet saa pian ottaa pois turvakaapeista
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on tyytyväinen hallituksen esittämiin muutoksiin deaktivoitujen ampuma-aseiden säilyttämistä koskien. Asiasta käytiin eduskunnassa hiljattain lähetekeskustelu. Mäenpää on osaltaan ollut vaikuttamassa lainsäädäntöuudistukseen, sillä hän jätti asiasta kirjallisen kysymyksen jo lokakuussa 2023.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














