

MATTI MATIKAINEN
Immonen: Eurovaalit ratkaisee Suomen ja Euroopan kohtalon
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen korostaa tuoreessa blogikirjoituksessaan äänestämisen tärkeyttä tulevissa europarlamenttivaaleissa.
Kansanedustaja Olli Immonen muistuttaa, että arviolta jo noin 70–80 prosenttia Suomen lainsäädännöstä perustuu Euroopan unionissa tehtyyn lainsäädäntöön.
– Jatkossa vanhat puolueet pyrkivät luovuttamaan suomalaisille kuuluvaa päätäntävaltaa yhä enemmän EU:lle. Liittovaltiopuolueet haluavat syventää EU:n integraatiota eli luoda EU:sta muun muassa tulonsiirtounionin, jossa vahvemmat kansantaloudet rahoittavat heikompia kansantalouksia. Lisäksi järjestelmäpuolueet haluavat EU:lle suuren yhteisen budjetin ja yhtenäisen veropolitiikan, Immonen toteaa.
– Tällä hetkellä suuri osa maatamme koskevasta talous-, finanssi-, maatalous-, ympäristö- ja liikennesääntelystä sanellaan meille Brysselistä. Vaikka EU näyttäytyy monille suomalaisille kaukaisena, todellisuudessa EU määrää jatkuvasti suomalaisten asioista. Nämä ovat jo itsessään tärkeä syy äänestää perussuomalaisia, eli ainoaa puoluetta Suomessa, joka vastustaa EU:n liittovaltiokehitystä ja kansallisen itsemääräämisoikeudestamme luovuttamista ylikansallisille tahoille.
Suuri ryhmä takaa suuremman vaikutusvallan
Immonen pitää hyvänä asiana perussuomalaisten tavoitetta päästä vaikuttamaan EU:ssa osana uutta, mahdollisimman suurta kansallismielisten puolueiden ryhmittymää, jolla on mahdollisuudet päästä vaikuttamaan unionin kehityksen suuntaan.
– Poliittinen tilanne Euroopassa on muuttunut viimeisten vuosien aikana. Varsinkin vuoden 2015 maahanmuuttoinvaasio aiheutti suuria poliittisia muutoksia useissa Euroopan maissa. Kansallismieliset puolueet ovat kasvaneet ja nousseet hallitusvaltaan muun muassa Itävallassa, Italiassa ja Virossa. Tämä tulee väistämättä vaikuttamaan jatkossa myös EU:n päätöksentekoon, Immonen toteaa.
– Perussuomalaisten tavoitteena on olla seuraavalla kaudella samassa ryhmässä esimerkiksi Tanskan kansanpuolueen, Vaihtoehto Saksan, Itävallan vapauspuolueen, Italian Liigan sekä Viron konservatiivisen kansanpuolueen kanssa. On tärkeää tehdä yhteistyötä kaikkien niiden puolueiden kanssa, jotka jakavat keskeiset yhteiset tavoitteet. Suurella europarlamenttiryhmällä on enemmän vaikutusvaltaa.
Immonen näkeekin tilanteen myös siten, että perussuomalaisten ehdokkaat ovat keräämässä ääniä uudelle, nousevalle eurooppalaiselle kansallismieliselle liikkeelle.
– Perussuomalaisten on ollut ensiarvoisen tärkeää asettaa vaaleissa ehdolle mahdollisimman paljon hyviä ehdokkaita, jotka kykenevät keräämään mahdollisimman paljon ääniä yhteiseen eurooppalaiseen kansallismieliseen pottiin.
”Perussuomalaiset vastaan muut”
Immonen nostaa kirjoituksessaan esiin, että kommunismin romahdus 1980-90-lukujen taitteessa muutti poliittisen kentän sosialismi-kapitalismi-akselilta enemmän talouspolitiikkaan perustuvalle vasemmisto-oikeisto-akselille. Vasemmisto-oikeisto-jako on liittynyt myös siihen, miten suuri rooli valtiolle halutaan antaa yhteiskunnassa.
– Kiihtyneen globalisaation ja maahanmuuttoinvaasion myötä puolueet ovat asettuneet uudelle globalismi-kansallismielisyys-akselille. Voidaankin sanoa, että suomalaisilla äänestäjillä on valittavanaan vaaleissa vain kaksi vaihtoehtoa: globalistiset vanhat puolueet tai kansallismieliset perussuomalaiset.
Vaalien boikotoiminen ei kannata
Immonen toivoo, että kansallismieliset ja EU-kriittiset äänestäjät eivät protestoisi EU:ta vastaan jättämällä äänestämättä, sillä tällöin europarlamenttiin saadaan kansallismielisten sijaan liittovaltiokehityksen ja haittamaahanmuuton edistäjiä.
– EU-myönteisten puolueiden kannattajat ovat tunnetusti aktiivisia äänestäjiä. Siksi äänestämättä jättäminen eurovaaleissa on suoraan vallan ojentamista liittovaltiokehitystä ja haittamaahanmuuttoa edistäville puolueille.
– Vanhat puolueet haluavat EU-maiden toimivan globaaleina sosiaalitoimistoina. Perussuomalaiset taas ajavat EU:ssa ensisijaisesti suomalaisten etuja, mutta samalla myös koko eurooppalaisen sivilisaation etua. Haluamme puolustaa Euroopan kansojen itsemääräämisoikeutta, identiteettejä, kulttuureita ja perinteitä sekä tukkia Euroopan ulkorajat laittomilta maahantulijoilta. Tämän lisäksi Eurooppaan tulleet elintasopakolaiset ja rikolliset on saatava palautettua takaisin lähtömaihinsa, Immonen korostaa.
Immonen mielestä Euroopan maiden on tärkeää tehdä omista lähtökohdistaan käsin yhteistyötä koko mannertamme koskettavissa suurissa kysymyksissä ja luopua kasvavaa eripuraa aiheuttavista vanhan EU-eliitin hankkeista, erityisesti EU:n liittovaltiohankkeesta.
PS tuonut vaihtoehdon takaisin politiikkaan
Immonen muistuttaa, että Suomessa elettiin pitkään aikakautta, jolloin kaikki puolueet näyttäytyivät äänestäjien silmissä samanlaisena harmaana massana. Nyt perussuomalaiset ovat muuttaneet tilanteen.
– Perussuomalaiset ovat tuoneet vaihtoehdon takaisin suomalaiseen politiikkaan. Pyrkimyksenämme on haastaa nykyiset valtasuhteet, jotka eivät ole Suomen edun mukaisia. Haluamme vaikuttaa politiikallamme siihen, että suomalaiset saavat jatkossa päättää itse omista asioistaan. Mitä lähempänä päätöksentekovalta on kansaa, sitä paremmin päätökset vastaavat kansan tahtoa.
– Perussuomalaisten politiikka lähtee siitä, että vain Suomen kansalla on rajoittamaton oikeus päättää vapaasti ja itsenäisesti omista asioistaan. Jos kansalaiset haluavat palauttaa kansallisen itsemääräämisoikeutemme sekä säilyttää Euroopan Eurooppana ja Suomen Suomena, ääni perussuomalaisille eurovaaleissa on ainoa vaihtoehto, Immonen korostaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- liittovaltiokehitys äänestäminen EU-kriittisyys ympäristöpolitiikka haittamaahanmuutto Kansallismielisyys Talouspolitiikka perussuomalaiset Liikenne Eurovaalit Maatalous Olli Immonen EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Uusi pelinavaus: Vähintään neljännes EU-budjetista ilmastonmuutoksen torjuntaan

Eurovaaliehdokas Korpinen: ”Sananvapautta on puolustettava mielensäpahoittajien totalitarismilta”

Eurovaaliehdokas Raatikainen: Hallitsematon maahanmuutto pysäytettävä tai terrori-iskujen määrä kasvaa entisestään

Eurovaaliehdokas Karri Ollila perää reilun kaupan sääntöjä myös suomalaisille viljelijöille

Eurovaaliehdokas Kotro: ”EU:n laajetessa suomalaisen leipä kapenee”

Eurovaaliehdokas Hakkarainen: Ilmastonmuutos on tekosyy kerätä rahat pois kansalta

PS-Nuorten puheenjohtaja: Maahanmuuttoahdistus koskettaa monia suomalaisia

Saksan maahanmuuttopolitiikan hintalappu nousi viime vuonna railakkaasti 23 miljardiin euroon

Halla-aho kansallismielisten puolueiden menestyksestä: EU on epäonnistunut ratkaisemaan ongelmia, jotka koskettavat tavallista ihmistä
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.