

Iranissa poltellaan Israelin lippuja ja lietsotaan vihaa juutalaisia kohtaan. / LEHTIKUVA
Iranin pappisvalta käyttää agenttejaan häikäilemättömään terroriin ulkomailla – Ruotsissa tappolistalla olivat juutalaiset
Iranin diktatuuria ylläpitävä papisto pyrkii levittämään vaikutusvaltaansa ulkomaille agenttiensa avulla. Tiedusteluhenkilöiden tehtäviin kuuluvat myös terroriteot sekä yksittäiset murhat. Valmistelut voivat kestää vuosia ja agentteja voidaan soluttaa myös turvapaikanhakijoiden joukkoon.
Ruotsi on vuosikausia ollut Iranin mielenkiinnon kohteena ja pappisvaltio on satsannut tiedustelupalvelujen resursseja kansankodin kattamiseen. Iranin keskustiedusteluorganisaatio VEVAK (Ministry of Intelligence and Security, MOIS) on tiettävästi sijoittanut maahan useampia agentteja.
– Tiedustelupalvelut ovat olleet hyvin aktiivisia Ruotsissa, erityisesti tekniikka ja tutkimusala kiinnostavat. Kaikki Iranin opposition edustajat pyritään saamaan seurantaan myös, toteaa valtiotieteilijä Arvin Khoshnood Lundin yliopistosta SVT:n uutisissa.
Turvapaikanhakijat agentteina
Iran suunnitteli ruotsalaisten juutalaisten surmaamista vuonna 2021, paljasti Ruotsin radion Ekot-ohjelma. Tekoa olivat tiettävästi toteuttamassa kaksi Iranin sotilastiedustelupalvelun agenttia ja suunnitelma oli erittäin pitkäjänteinen.
Agentit olivat tekeytyneet Afganistanin pakolaisiksi ja saivat oleskeluluvan vuonna 2017. Vuosien ajan he keräsivät tietoa Ruotsista ja kolmesta ruotsalaisesta, jotka oli sittemmin tarkoitus murhata.
Iranin agentit – mies ja nainen – pidätettiin huhtikuussa 2021. Heitä epäiltiin terrorismirikoksesta, jonka molemmat kiistivät. Oikeudenkäyntiä ei koskaan järjestetty todisteiden puutteessa.
Vuonna 2022 pariskunta karkotettiin Iraniin, koska muutoin heidät olisi ollut laina mukaan pakko päästää vapaalle jalalle Ruotsissa.
Islamilaisen hallinnon tukikohta
Ruotsi on Arvin Khoshnoodin mukaan Iranin hallinnolle tärkeä siksikin, että maahanmuuttajien joukosta on mahdollista rekrytoida henkilöstöä ja suunnitella toimintaa sekä iskuja muissa maissa.
– Ruotsi on ollut islamilaisen valtion tukikohta terrori- ja vakoiluoperaatioiden suorittamiseksi muissa osissa maailmaa.
Lyhyellä tähtäimellä ja nimenomaan Ruotsissa turvallisuusriskinä ovat Teheranin yksinvaltiaiden masinoimat terrori-iskut, jotka kohdistetaan juutalaistaustaisia tai Iranin oppositiota edustavia henkilöitä vastaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- juutalaistaustaiset Iranin oppositio agentti MOIS VEVAK valtiollinen terrorismi Arvin Khoshnood Iranin islamilainen tasalta tiedusteluorganisaatio soluttautuminen murhat Karkotus Juutalaiset Turvapaikanhakijat Afganistan pakolaiset Vakoilu Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsissa Isis-nainen epäiltynä kansanmurhasta – poliisi jatkoi tutkimuksia ensimmäisen tuomion jälkeen

Haavisto selitteli omaa toimintaansa Isis-perheiden hakemisessa Suomeen – Halla-aholta moitteet hurskastelusta

Saksa ratsasi kymmeniä Iranin tukemia Islam-keskuksia juutalaisvihan levittämisen ja Hizbollah-yhteyksien vuoksi

Hamasin terroristeja pidätettiin Saksassa ja Hollannissa – kiinniotetuilla tiiviit yhteydet Hamasin johtoon

Iranista YK:n ihmisoikeusneuvoston puheenjohtaja – onko YK:n toiminnassa enää mitään järkeä?

Saksassa on tehty ennätysmäärä antisemitistisiä rikoksia – juutalaiset pelkäävät käyttää kipaa ja puhua julkisesti hepreaa

Ruotsin poliisi pidätti neljä islamistia epäiltyinä terroriteon valmistelusta

Tärkeä ennakkotapaus Ruotsissa: Poika rakensi pommeja kotona – kunnan asuntoyhtiö antoi koko perheelle häädön

Norjassa alkoi oikeudenkäynti homobaarissa ammuskellutta muslimimiestä vastaan
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.