

PS ARKISTO
Junnila: Uudenmaan rajoitukset olivat tarpeellisia ja niitä olisi pitänyt tiukentaa – ”Mökkiläisten syyllistäminen on kuitenkin turhaa”
Pääsiäisenä monet ihmiset matkasivat mökeilleen, jota pidettiin vastuuttomana nykytilanteessa, kun tarpeetonta liikkumista on koronaviruksen vuoksi syytä välttää. Perussuomalainen kansanedustaja Vilhelm Junnila ei kuitenkaan pidä asiaa niin mustavalkoisena.
Uuttamaata koskevat rajoitukset ovat Vilhelm Junnilan mielestä olleet tarpeellisia, ja niitä tulisi höllentämisen sijaan tiukentaa. Käytännössä valtaosa rajoituksista on kuitenkin silkkaa silmänlumetta. Työmatkaliikenne on sellaisenaan päässyt kulkemaan rajan yli kaiken aikaa.
– Poliisi on tarkastanut yli 400 000 ajoneuvoa, joista vain 3 000 eli 0,75 prosenttia on käännytetty. Toki muu liikenne on vähentynyt, mutta joka tapauksessa raja on vuotanut kuin seula, koska liikkumista ei ole rajoitettu vain yhteiskunnan kannalta merkittävään toimintaan, Junnila toteaa Facebokissa.
Altistumisriski pienempi kuin marketissa
Junnilasta tuntuu epäoikeudenmukaiselta nostaa tikun nokkaan muutama tuhat maaseudun rauhaan matkustavaa mökkiläistä, kun samaan aikaan kymmenet tuhannet ihmiset tungeksivat kaupunkiseutujen kaupoissa, automarketeissa ja Alkossa. Pelkästään Helsingin keskustan ruokakauppoihin kertyi pääsiäisviikolla hurjan pitkiä jonoja.
– On totta, että ihmisten liikkuminen mahdollistaa koronaviruksen leviämisen myös sellaisille alueille, joissa tautia ei ole vielä todettu, Junnila myöntää.
– Asiaan voi kuitenkin suhtautua maalaisjärjellä: jos mökille matkustava käy omassa kaupassa, ajaa suoraan mökilleen ja oleilee siellä omissa oloissaan, on taudin leviämisen mahdollisuus muihin ihmisiin lähes olematon. Altistumisriski on todella paljon pienempi kuin marketeissa asioiminen, joissa turvavälien pitäminen on haastavaa tai mahdotontakin.
Infektoita ei hoideta pienillä terveysasemilla
Huolia on esitetty myös siitä, että mökkiläinen sairastuttuaan ruuhkauttaisi pienen paikkakunnan terveyspalvelut, joiden mitoituksessa ei ole huomioitu vapaa-ajan asujien sairastelua. Huoli on aiheellinen, mutta käytännössä mökeille kuljetaan yksityisautoilla, jolloin sairastuessaan mökkiläisen paluu kotipaikkakunnalle onnistuu turvallisesti henkilöautossa eristettynä.
– Terveysviranomaisten arvioiden mukaan tauti alkaa pääsääntöisesti lievänä. Käytännössä infektioita ei muutenkaan hoideta pienillä terveysasemilla. Etäisyydet voivat tehdä joistakin alueista haasteellisia, mutta on syytä muistaa, että esimerkiksi Varsinais-Suomessa on enemmän mökkejä kuin Lapissa ja Kainuussa yhteensä, Junnila huomauttaa.
Mökillä omissa oloissaan ei vaaranna muita
Koronakriisin aiheuttamat rajoitukset kokoontumisiin, ravintoloiden ja viihdepaikkojen aukioloihin, markkinoiden ja yleisötapahtumien peruminen sekä yleinen sosiaalisten tilanteiden välttäminen on aiheuttanut monelle ahdistusta. Positiivisena asiana ulkoilu on lisääntynyt, mutta asiassa on varjopuolensa, koska varsinkin suurissa kaupungeissa suosituimmat ulkoilureitit ovat ruuhkautuneet lisäten tartuntariskiä muuten terveellisessä toiminnassa.
– Mökillä omissa oloissaan aikaa viettävä ei tässäkään asiassa vaaranna itseään ja muita, mutta saa silti ulkoilun riemut ja hyödyt. Metsässä ja luonnossa oleskelu alentaa tutkitusti ihmisen stressitasoja ja parantaa mielialaa, sanoo Junnila.
Kaikkien ei tarvitse kärsiä kollektiivisesti
Monella on toimeentulo vaarantunut ja mökin rauha voi toimia nyt todellisena henkireikänä. Mökkiläiset tietävät, että mökki on ikuinen talkookohde, jossa on aina jotain korjattavaa, mutta aikaa ei ole koskaan tarpeeksi. Pahimmassa tapauksessa lomautettuna olevalla aikaa juuri on. Toiminta omassa pihapiirissä ei levitä koronavirusta yhtään sen enempää kuin kaupungissa kököttäminen.
– Vaikka kärsimys kuuluu pääsiäiseen, ei meidän tarvitse kärsiä kollektiivisesti. Kaikkien tulisi noudattaa viranomaismääräyksiä ihmiskontaktien välttämisestä, eikä purkaa tilanteen aiheuttamaa ärtymystä muualla Suomessa asuviin mökkiläisiin. Tuetaan toisiamme, eikä etsitä syyllisiä sellaisesta toiminnasta, jota emme itse aktiivisesti harjoita, Junnila kehottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Uudenmaan eristäminen loppuu – hallitus luottaa suositusten voimaan viruksen leviämisen estämisessä

Tavio: Uudenmaan sulun purkaminen on ennenaikaista

Niikko: Jos Uudenmaan eristystä ei jatketa, on hallituksen päätettävä uusista rajoituskeinoista

Hallitus tuputti myyttitarinoita, todellisuus oli toista – suojavarusteiden skandaalihankinta ei ole yksittäinen virhe vaan jo pitkään jatkuneen virhesarjan käännepiste
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.















