

PS ARKISTO
Junnila: Uudenmaan rajoitukset olivat tarpeellisia ja niitä olisi pitänyt tiukentaa – ”Mökkiläisten syyllistäminen on kuitenkin turhaa”
Pääsiäisenä monet ihmiset matkasivat mökeilleen, jota pidettiin vastuuttomana nykytilanteessa, kun tarpeetonta liikkumista on koronaviruksen vuoksi syytä välttää. Perussuomalainen kansanedustaja Vilhelm Junnila ei kuitenkaan pidä asiaa niin mustavalkoisena.
Uuttamaata koskevat rajoitukset ovat Vilhelm Junnilan mielestä olleet tarpeellisia, ja niitä tulisi höllentämisen sijaan tiukentaa. Käytännössä valtaosa rajoituksista on kuitenkin silkkaa silmänlumetta. Työmatkaliikenne on sellaisenaan päässyt kulkemaan rajan yli kaiken aikaa.
– Poliisi on tarkastanut yli 400 000 ajoneuvoa, joista vain 3 000 eli 0,75 prosenttia on käännytetty. Toki muu liikenne on vähentynyt, mutta joka tapauksessa raja on vuotanut kuin seula, koska liikkumista ei ole rajoitettu vain yhteiskunnan kannalta merkittävään toimintaan, Junnila toteaa Facebokissa.
Altistumisriski pienempi kuin marketissa
Junnilasta tuntuu epäoikeudenmukaiselta nostaa tikun nokkaan muutama tuhat maaseudun rauhaan matkustavaa mökkiläistä, kun samaan aikaan kymmenet tuhannet ihmiset tungeksivat kaupunkiseutujen kaupoissa, automarketeissa ja Alkossa. Pelkästään Helsingin keskustan ruokakauppoihin kertyi pääsiäisviikolla hurjan pitkiä jonoja.
– On totta, että ihmisten liikkuminen mahdollistaa koronaviruksen leviämisen myös sellaisille alueille, joissa tautia ei ole vielä todettu, Junnila myöntää.
– Asiaan voi kuitenkin suhtautua maalaisjärjellä: jos mökille matkustava käy omassa kaupassa, ajaa suoraan mökilleen ja oleilee siellä omissa oloissaan, on taudin leviämisen mahdollisuus muihin ihmisiin lähes olematon. Altistumisriski on todella paljon pienempi kuin marketeissa asioiminen, joissa turvavälien pitäminen on haastavaa tai mahdotontakin.
Infektoita ei hoideta pienillä terveysasemilla
Huolia on esitetty myös siitä, että mökkiläinen sairastuttuaan ruuhkauttaisi pienen paikkakunnan terveyspalvelut, joiden mitoituksessa ei ole huomioitu vapaa-ajan asujien sairastelua. Huoli on aiheellinen, mutta käytännössä mökeille kuljetaan yksityisautoilla, jolloin sairastuessaan mökkiläisen paluu kotipaikkakunnalle onnistuu turvallisesti henkilöautossa eristettynä.
– Terveysviranomaisten arvioiden mukaan tauti alkaa pääsääntöisesti lievänä. Käytännössä infektioita ei muutenkaan hoideta pienillä terveysasemilla. Etäisyydet voivat tehdä joistakin alueista haasteellisia, mutta on syytä muistaa, että esimerkiksi Varsinais-Suomessa on enemmän mökkejä kuin Lapissa ja Kainuussa yhteensä, Junnila huomauttaa.
Mökillä omissa oloissaan ei vaaranna muita
Koronakriisin aiheuttamat rajoitukset kokoontumisiin, ravintoloiden ja viihdepaikkojen aukioloihin, markkinoiden ja yleisötapahtumien peruminen sekä yleinen sosiaalisten tilanteiden välttäminen on aiheuttanut monelle ahdistusta. Positiivisena asiana ulkoilu on lisääntynyt, mutta asiassa on varjopuolensa, koska varsinkin suurissa kaupungeissa suosituimmat ulkoilureitit ovat ruuhkautuneet lisäten tartuntariskiä muuten terveellisessä toiminnassa.
– Mökillä omissa oloissaan aikaa viettävä ei tässäkään asiassa vaaranna itseään ja muita, mutta saa silti ulkoilun riemut ja hyödyt. Metsässä ja luonnossa oleskelu alentaa tutkitusti ihmisen stressitasoja ja parantaa mielialaa, sanoo Junnila.
Kaikkien ei tarvitse kärsiä kollektiivisesti
Monella on toimeentulo vaarantunut ja mökin rauha voi toimia nyt todellisena henkireikänä. Mökkiläiset tietävät, että mökki on ikuinen talkookohde, jossa on aina jotain korjattavaa, mutta aikaa ei ole koskaan tarpeeksi. Pahimmassa tapauksessa lomautettuna olevalla aikaa juuri on. Toiminta omassa pihapiirissä ei levitä koronavirusta yhtään sen enempää kuin kaupungissa kököttäminen.
– Vaikka kärsimys kuuluu pääsiäiseen, ei meidän tarvitse kärsiä kollektiivisesti. Kaikkien tulisi noudattaa viranomaismääräyksiä ihmiskontaktien välttämisestä, eikä purkaa tilanteen aiheuttamaa ärtymystä muualla Suomessa asuviin mökkiläisiin. Tuetaan toisiamme, eikä etsitä syyllisiä sellaisesta toiminnasta, jota emme itse aktiivisesti harjoita, Junnila kehottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Uudenmaan eristäminen loppuu – hallitus luottaa suositusten voimaan viruksen leviämisen estämisessä

Tavio: Uudenmaan sulun purkaminen on ennenaikaista

Niikko: Jos Uudenmaan eristystä ei jatketa, on hallituksen päätettävä uusista rajoituskeinoista

Hallitus tuputti myyttitarinoita, todellisuus oli toista – suojavarusteiden skandaalihankinta ei ole yksittäinen virhe vaan jo pitkään jatkuneen virhesarjan käännepiste
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.















