

Plan Suomi vaatii, että naisia pitää nyt alkaa kutsua menstruoiviksi ihmisiksi – Twitter-käyttäjiltä topakka kurinpalautus
Kielen on muututtava, vaatii julkisen rahoituksen varassa toimiva Plan Suomi, ja määrää nyt, että naisia pitäisi jatkossa nimittää naisen anatomiaan ja keholliseen toimintaan viittaavilla sanoilla, eikä naisista saisi enää puhua. Järjettömyyden verukkeeksi Plan Suomi esittää – mitäpä muutakaan kuin tasa-arvoa.
Muhkeita julkisia avustuksia tililleen imuroiva kansalaisjärjestö Plan Suomi on hypännyt täysillä mukaan tiedostavaan woke-hurmokseen.
Plan Suomi pyrkii tekemään maailman paremmaksi sanamagian ja kielipelin menetelmillä, joissa muokataan suomen kieltä ja hämärretään sanojen merkityksiä – todellisten tai kuviteltujen maailmassa vallitsevien epäoikeudenmukaisuuksien taklaamiseksi, tai näin ainakin väitetään.
Plan Suomi loihtii sanamagiaa blogikirjoituksessaan, jossa vaaditaan syrjimättömän viestinnän edistämistä, joka edellyttää kielen tasolla ”eettisiä valintoja”.
Mitä ovat kielen tasolla eettiset valinnat? Plan Suomen mielestä sitä, että jatkossa naisia ei saisi enää kutsua naisiksi, vaan sen sijaan menstruoiviksi ihmisiksi.
Plan Suomi käskyttää kansaa
Blogikirjoituksen otsikko on kirjoitettu käskymuotoon, varmuuden vuoksi vielä huutotyylillä:
”KIELEN ON MUUTUTTAVA AJAN MUKANA – MENSTRUOIVISTA IHMISISTÄ PUHUMINEN EDISTÄÄ TASA-ARVOA JA IHMISOIKEUKSIA.”
Plan Suomi vaatii, että meidän on tehtävä kielen ja kuvaston tasolla eettisiä valintoja ja edistettävä syrjimätöntä viestintää. Plan Suomen mielestä syrjimättömyys ja eettisyys tarkoittaa sitä, että enää ei saisi puhua naisista, vaan nimenomaan menstruoivista ihmisistä.
Miksi näin? Järjetöntä vaatimusta perustellaan – ihmisoikeuksilla.
– Ihmisoikeusperusteisena toimijana haluamme huomioida kaikkien sukupuolten aseman ja oikeudet, Plan Suomi väittää, samalla vihjaillen, että miehen ja naisen lisäksi sukupuolia saattaa muka olla enemmänkin.
Toukokuussa on äitienpäivä – ei menstruoivien ihmisten päivä
Ihmisoikeuksiin vetoaminen näyttää omituiselta, sillä Suomi on mukana useissa ihmisoikeussopimuksissa, joissa nimenomaan tunnustetaan naisen tasa-arvoinen asema. Suomessa on lakina voimassa esimerkiksi YK:n piirissä laadittu naisten oikeuksien sopimus.
Lisäksi esimerkiksi Euroopan unionin perusoikeuskirjan artiklassa säädetään miesten ja naisten välisestä tasa-arvosta:
Miesten ja naisten välinen tasa-arvo on varmistettava kaikilla aloilla työelämä ja palkkaus mukaan lukien.
Plan Suomen vaatimusten mukaisesti, sanamagialoitsujen tuloksena EU-perusoikeuskirjan artiklassa pitäisi ilmeisesti säätää menstruoivien ihmisten ja siemennestettä tuottavien ihmisten välisestä tasa-arvosta. EU-lainsäätäjä ei ole kuitenkaan toistaiseksi taipunut Plan Suomen vaatimuksiin.
Lisäksi edelleen lain mukaan toukokuun toisena sunnuntaina liputetaan lain sanamuodon mukaisesti äitienpäivän, eikä suinkaan menstruoivien ihmisten päivän kunniaksi.
Kommentti kuin rinnakkaistodellisuudesta
Twitter-käyttäjät antavat Plan Suomelle kurinpalautusta, sillä järjestön määräykset on nähty tökeröinä ja naisen arvoa alentavana.
Planin pläni vaikuttaisi olevan naisten dehumanisointi ja redusointi ruumiintoimintoihinsa.
En yhdy suunnitelmaan.
— Dystocracy (@Dystocracycrew) June 16, 2022
Ihminen on henki, sielu ja ruumis. Ihmisen pelkistäminen pelkiksi ruumiintoiminnoiksi, on ihmisarvon alentamista ja tässä tapauksessa naisten halventamista ja naisvihaa. Löytyi 6,5 miljardin leikkauskohde.
— CRISTO IRLANDA (@RKyrolainen) June 16, 2022
Kieltämättä, jos jotain sanoisi menstruoivaksi, niin eikö se tarkoittaisi, että on se aika kuusta. Yleensä taidetaan noin sanoa, jos nainen on pahantuulinen?
— Mika Salmi (@MikaUolevi) June 16, 2022
Plan Suomi osallistuu myös keskusteluun, mutta Twitter-kommentti on kuin rinnakkaistodellisuudesta, sillä kommentin kirjoittaja ei vaikuta ymmärtävän somekansan närkästymistä.
Meillä ei ole aikomusta häivyttää tyttöjen ja naisten kohtaamaa syrjintää viestinnästämme. Koska kuukautiset on muillakin kuin tytöillä ja naisilla, haluamme ihmisoikeusperusteisena toimijana käyttää inklusiivista kieltä ja huomioida myös muut ihmisryhmät, joilla on kuukautiset.
— Plan International Suomi (@plansuomi) June 16, 2022
Julkisrahoitteinen elättijärjestö
Kuten monet muutkin omasta mielestään hyviä asioita edistävät kansalaisjärjestöt, myös Plan Suomi on pitkälti julkisten avustusten varassa.
Ulkoministeriö rahoittaa järjestöä vuodessa 6,5 miljoonalla eurolla. Lisäksi järjestön tilille kilahti tänä vuonna sosiaali- ja terveysministeriön STEA-avustuksia 204 000 euroa.
Turun yliopiston taloustieteen emeritusprofessori Matti Virén vihjaa sarkastiseen tyyliin, että ehkäpä julkisilla rahoilla olisi parempaakin käyttöä kuin tukea Plan Suomen kulttuurinmuokkausprojekteja.
Kiva uutinen. Budjettialijäämän umpeenkurominen on sittenkin helppo juttu. Joka päivä joku Turhake -järjestö kertoo, mihin verovaroja EI pitäisi käyttää.
— Matti Viren (@viren_matti) June 16, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- äitienpäivä STEA-avustukset julkinen rahoitus menstruointi Woke-ideologia Plan Suomi Miehet ja naiset sukupuoli Syrjintä Twitter Tasa-arvo
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helppoa rahaa: Maahanmuutto- ja monikulttuuriyhdistyksille jaettiin veikkausvoittovaroista 5,5 miljoonaa euroa

Naisasialiitto pohtii: Mitä jos poika suostuu leikkimään vain autoilla?

Lakivaliokunnan perussuomalaiset uudesta vanhemmuuslaista: ”Hallituksen ideologista humppaa”

Ilmaiset tamponit myös pojille – Oregonin kouluissa arvostetaan ihan kaikkien kuukautisia

Elinkustannukset karkaavat käsistä, veronmaksajien rahat valuvat unelmahöttöön – Purra: ”Elämme vihreää päiväunta, jota kokoomus ja hallitus kannattavat”

Suomalaisista järjestöistä tuli julkisen rahan kerjäämisen ammattilaisia – ”Kansalaistoiminnan tarkoituksena ja ainoana toimintamuotona ei saisi olla rahan hankkiminen valtiolta”

Perussuomalaiset: Sananvapaus ja kansallinen turvallisuus liittyvät yhteen – vuohipaimenistakin pitää pystyä puhumaan kiihottumatta

Opiskelija käsitteli intersektionaalista feminismiä kriittisesti, gradulle mätkäistiin erittäin harvinainen hylkäyspäätös – ohjataanko tieteentekoa poliittisista syistä?

Woketus huipussaan: Yökerho kieltää luvattoman tuijottelun
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.
Uusimmat

New Yorkin ISIS-pommimiehille terrorismisyytteet

Vigelius TPS:n pride-kohusta: ”Mukasuvaitsevaista pakkosyöttöä”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää










