

Presidentti Bidenilla on paljon syitä vältellä toimittajien kysymyksiä. Kuva presidentin Irlannin vierailulta. / LEHTIKUVA
Presidentti Biden välttelee toimittajien kysymyksiä – samalla kun Bidenin suvun oudoista liiketoimista tipahtelee uusia tietoja
Toimittajien mielestä presidentti Biden yrittää vältellä median hankalia kysymyksiä kieltäytymällä lehdistötilaisuuksista ja haastatteluista. Irlannin valtiovierailulla jopa lasten kysymykset osoittautuivat Yhdysvaltain presidentille liian vaikeiksi. Samaan aikaan julkisuuteen tihkuu uusia tietoja Bidenin suvun oudoista liiketoimista Ukrainassa ja Kiinassa.
Useat toimittajat syyttävät Valkoisen talon tiedotusosastoa siitä, että se yrittää ”suojella” presidentti Joe Bidenia toimittajien kysymyksiltä. Valkoisen talon tiedottaja Karine Jean-Pierreltä kysyttiin muun muassa sitä, miksi presidentti Bidenin Irlantiin tekemän valtiovierailun aikana ei haluttu järjestää lehdistötilaisuutta, jossa toimittajilla olisi ollut mahdollisuus vapaasti esittää kysymyksiä Bidenille.
Toimittajien mukaan presidentti Biden on pitänyt vähemmän lehdistötilaisuuksia ja antanut vähemmän haastatteluja kuin häntä edeltäneet presidentit.
Irlannin vierailullaan Biden herätti huomiota heti Dublinin lentokentälle saavuttuaan höpisemällä lapsille outoja. Ei siis ihme, että lehdistötilaisuutta ei haluttu pitää, koska jopa lasten kysymykset osoittautuivat presidentille liian vaikeiksi.
Muista valtiovierailuun liittyneistä julkisista esiintymisistä Biden suoriutui huomattavasti paremmin. Hän sai irlantilaisilta paljon sympatiaa kertomalla ”tulleensa kotiin”. Joe Bidenilla on äitinsä puolelta irlantilaisia juuria.
Vetäytyminen Afganistanista johti katastrofiin
Presidentti Bidenilla on paljon syitä vältellä toimittajien kysymyksiä. Yksi niistä on Valkoisen talon äskettäin julkaisema raportti, jossa tarkastellaan Yhdysvaltain vetäytymistä Afganistanista.
Yhdysvaltain joukkojen vetäytyminen Afganistanista tapahtui hyvin sekavissa merkeissä ja sen seuraukset ovat osoittautuneet katastrofaalisiksi Talebanin noustua valtaan välittömästi. Bidenin hallinto pyrkii kuitenkin raportissaan pistämään kaiken Donald Trumpin viaksi vetoamalla siihen, että edellisen presidentin tekemät ratkaisut rajoittivat Bidenin käytössä olevia vaihtoehtoja.
Uusia todisteita kähminnästä Ukrainassa
Toinen aihepiiri, jonka suhteen Joe Biden haluaa vältellä toimittajien ikäviä kysymyksiä on hänen poikansa Hunter Bidenin toiminta ukrainalaisessa energiayhtiössä. Energiayhtiö Burisma otti Hunter Bidenin hallintoneuvostoonsa ja maksoi hänelle jopa miljoonan dollarin vuosipalkkion vuosien 2014 ja 2019 välisenä aikana.
Valkoisen talon entinen pikakirjoittaja Mike McCormick on kertonut New York Post -lehdelle, että hänellä on uusia todisteita siitä, että vuonna 2014 tuolloinen varapresidentti Joe Biden, Hunter Biden ja Jake Sullivan – joka toimii nykyään Bidenin turvallisuuspoliittisena neuvonantajana – kähmivät ukrainalaisten oligarkkien kanssa. Hän on yrittänyt saada FBI:n tutkimaan näitä todisteita ja on valmis todistamaan oikeuden edessä.
Presidentti Barack Obama asetti varapresidentti Bidenin vastaamaan Yhdysvaltojen Ukraina-politiikasta. Helmikuussa 2014 Ukrainan Venäjä-mielinen presidentti Viktor Janukovytš ajettiin pois maasta niin kutsutun Maidan-vallankumouksen yhteydessä.
Vain pari kuukautta vallanvaihdon jälkeen Joe Biden matkusti Kiovaan keskustelemaan siitä, miten Yhdysvallat voisi tukea Ukrainan omaa kaasuntuotantoa. Hunter Bidenin nousu Burisman hallintoneuvostoon osuu ajallisesti yksiin hänen isänsä Kiovan vierailun kanssa.
– Hunter Bidenilla ei ollut mitään muuta pätevyyttä istua ukrainalaisen energiayhtiön hallintoneuvostossa kuin se, että hänen sukunimensä on Biden, kommentoi kansanedustaja James Comer, joka johtaa kongressin tutkimusta Bidenin suvun ulkomaisiin liiketoimiin liittyen.
Kiinalaispankilta paljastuksia rahaliikenteestä
Kiinalaisamerikkalainen Cathay-pankki toimitti äskettäin republikaanisenaattoreille tiliotteita liittyen Bidenin suvun yritysten Kiinasta saamiin maksusuorituksiin. Pankin edustajan mielestä kyse on vain siitä, että pankki vastasi senaatin tutkintakomitean tekemään tietopyyntöön.
Monet näkevät tässä kuitenkin peitellyn uhkauksen, joka tulee suoraan Kiinan johdolta ja kohdistuu presidentti Bideniin. Kiinan hallinto haluaa tehdä selväksi, että heillä on arkaluontoista tietoa Bidenin suvun rahaliikenteestä ja he ovat tarvittaessa valmiita paljastamaan lisääkin.
Tilitietojen mukaan presidentti Bidenin poika Hunter Biden ja veli James Biden ovat saaneet miljoonien dollareiden maksusuorituksia Kiinan kommunistisen puolueen omistamilta energiayhtiöiltä. Maksusuoritukset, joiden yhteissumma on kuusi miljoonaa dollaria menivät Bidenin suvun omistuksessa olevalle yritysryppäälle.
Kiinasta saatujen rahojen epäillään vaikuttaneen presidentti Bidenin Kiina-politiikkaan. Asia on erittäin arka varsinkin nyt, kun Kiina uhkaa Yhdysvaltain suojeleman Taiwanin itsenäisyyttä.
Nyt 80-vuotias Joe Biden on ilmoittanut aikovansa asettua ehdolle jatkokaudelle vuoden 2024 vaaleissa. Hän ei ole kuitenkaan vielä virallisesti avannut kampanjaansa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- James Biden Viktor Janukovytš Jake Sullivan Mike McCormick Karine Jean-Pierre James Comer Burisma Taleban Hunter Biden Taiwan Joe Biden Donald Trump Kiina Ukraina Afganistan Yhdysvallat Barack Obama
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Musk julkaisi todisteet Twitterin puolueellisuudesta presidentinvaalien alla – lisäpaljastuksia tulossa

Lisää Twitter-paljastuksia: FBI maksoi Twitterille miljoonia, vaalivaikutti rajusti, sai yhtiön sensuroimaan Bideniin liittyvän paljastusjutun aivan vaalien alla ”venäläisenä disinformaationa”

Konservatiivijuontaja: Demokraatit tulevat hylkäämään Bidenin ja Harrisin – syrjään heittäminen ollut suunnitelmissa alusta asti

USA myi öljyä varmuusvarastoistaan Kiinaan – ostajalla yhteyksiä presidentin poikaan

Hunter Bidenin uudet huumevideot julkisuuteen – ongelma on kuitenkin paljon isompi

Biden demonisoi Trumpin kannattajia ”ääriaineksiksi” ja ”vihanlietsojiksi” – vaati samaan hengenvetoon kansallista yhtenäisyyttä

USA:n terveysministeriö kehottaa työntekijöitään jäämään etätöihin Kaliforniassa – virastotalolle on vaarallista tulla huumeongelman takia

Edustajainhuoneen puhemies äänestettiin ulos – historiallinen tapaus USA:ssa

”Vaalidenialistin” nousu puhemieheksi on osoitus Trumpin voimasta
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











