

MATTI MATIKAINEN
Puoluesihteeri Grönroos: Poliittisten toimijoiden ylimitoitetulle ja demokratiaa vääristävälle tukemiselle julkisista varoista tulee saada loppu
Rinteen hallitus on jo heti alkutaipaleellaan kunnostautunut lisäämällä poliittisten toimijoiden tukemista kautta linjan. Ministerien avustajien ja valtiosihteerien määrään kasvattaminen on epäsuoraa tukea hallituspuolueiden puolueorganisaatioille, huomauttaa perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos.
Hallituksen kaavailemalla puoluetukien nostolla arvellaan olevan tekemistä keskustan vaalitappion kanssa. Kassaa on paikattava ja mikäs sen parempi keino kuin puoluetukien kasvattaminen.
Perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos arvelee, että seuraavaksi nousevat poliittisten nuoriso-, opiskelija- ja varhaisnuorisojärjestöjen tuet.
– Esityksen nuoriso-, opiskelija- ja varhaisnuorisojärjestöille vuosittain jaettavista valtionavustuksista tekee arviointi- ja avustustoimikunta, jonka vasta nimetystä uudesta kokoonpanosta on jätetty pois perussuomalaisten ja kristillisten edustajat.
Tukea jaetaan epätasapuolisesti
Oppositiopuolueiden tiputtaminen pois arviointi- ja avustustoimikunnasta ennakoi sitä, että tukien jaossa poliittisten järjestöjen asema tulee odotettavasti korostumaan entisestään ja epätasapuolisesti jaetut tuet tulevat jatkossakin vääristämään demokratiaa, Grönroos sanoo.
– Nykyjärjestelmässä vanhojen suurten puolueiden nuorisojärjestöt saavat puolta miljoonaa euroa vuodessa, siinä missä Perussuomalaisten Nuorten ja KD-nuorten tuet ovat sadan tuhannen euron molemmin puolin.
– Parhaiten poliittisten tukien jakamisen ongelmaa alleviivaa se, että kansandemokraattisten pioneerien perinnettä jatkava varhaisnuorisotyö saa vuosittain satojen tuhansien eurojen tuet, vaikka itse aatteella ei ole ollut merkittävää kannatusta vuosikymmeniin, Grönroos ihmettelee.
PS-Nuoret pyritään sulkemaan ulos
Päätös toimikunnan kokoonpanosta sekä opetus- ja kulttuuriministeriön viimeaikaiset toimet Perussuomalaisten Nuorten tukien jäädyttämiseksi viittaavat siihen, että PS-Nuoret pyritään sulkemaan kokonaan pois tukien piiristä.
– Riippumatta puolueen kannatuksesta ovat perussuomalaiset ajaneet arviointi- ja avustustoimikunnassa poliittisten nuorisojärjestöjen tukien sitomista puolueiden eduskuntavaalikannatukseen, jolloin tukien jako olisi selkeää ja läpinäkyvää. Puolue on lisäksi ajanut poliittisten nuorisojärjestöjen tukien huomattavaa laskemista, sillä poliittiset järjestöt saavat jo nyt liian suuren osan nuorisojärjestötuista, Grönroos muistuttaa.
– Käynnissä olevalle poliittisten toimijoiden ylimitoitetulle, epätasapuoliselle ja demokratiaa vääristävälle tukemiselle julkisista varoista tulee saada loppu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- arviointi- ja avustustoimikunta opetus- ja kulttuuriministeriö poliittiset toimijat nuorisojärjestöt oppositio Puoluetuki Perussuomalaiset Nuoret perussuomalaiset Simo Grönroos hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset Nuoret aikoo taistella valtionavustuksestaan

Juristikansanedustaja Ville Tavio: Vihapuhekampanja tekee Suomen oikeusministeriöstä naurunalaisen – ”video kuin Kummelin sketsi”

Antikainen: Puoluetukiin 7,4 miljoonan lisäys – ”Eikö vihervasemmiston ahneudella ole mitään rajaa?”

Perussuomalaiset: Hallitus paisuttaa byrokratiaa, suojatyöpaikkoja ja puoluetukia – ”Piikki on auki”
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Suomi kiristää maahanmuuttopolitiikkaa kahdella lakipaketilla – Rantanen: Edellytämme kotoutumista ja tehokkaampia prosesseja
Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle kaksi merkittävää lakikokonaisuutta, jotka kiristävät Suomen maahanmuutto- ja kansalaisuuspolitiikkaa. Toinen paketti koskee kansalaisuuskokeen käyttöönottoa, toinen EU:n uuden muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen täytäntöönpanoa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää








