

LEHTIKUVA
Purra: Keinoja maasta poistamiseen olisi, jos olisi riittävästi tahtoa
Torstaina eduskunnan kyselytunnilla käytiin keskustelua terrorismista, islamismista ja ulkomaalaisista rikollisista.
Perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Purra kysyi hallitukselta, mitä se aikoo tehdä, jotta Suomi olisi vapaa maa suomalaisille eikä vapaa maa ulkomaalaisille rikollisille ja islamisteille.
– Ulkomaalaislain mukaan maasta voidaan karkottaa ulkomaalainen, joka on syyllistynyt rikokseen, josta enimmäisrangaistus on vähintään vuosi vankeutta. Teoriassa myös pakolainen voidaan karkottaa, Purra sanoi.
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr) vastasi hallituksen tehneen todella paljon suomalaisten turvallisuuden eteen, ”enemmän kuin yksikään hallitus vuosiin, ehkä vuosikymmeniin”.
”Koska ihmisoikeudet ja turvallisuustilanne”
Ohisalo sanoi hallituksen osoittaneen ”satoja miljoonia suomalaisten turvallisuuteen”. Hän myös väitti, että ”rikolliset palautetaan, se on varmasti kaikille aivan selvää”.
– Valitettavasti hyvin usein rikollistenkaan kohdalla maasta poistamista ei voida panna täytäntö. Miksikö? Koska ihmisoikeudet ja turvallisuustilanne. Siis lähtömaassa.
– On yksi asia tuntea ulkomaalaislakia, perustuslakia ja kansainvälistä oikeutta ja tietää, mitä siellä sanotaan. On täysin toinen asia hyväksyä tai olla hyväksymättä, että rikollisen ulkomaalaisen oikeudet menevät suomalaisten turvallisuuden ja ihmisoikeuksien edelle, Purra sanoi.
Kehitysapua ja lomamatkoja
Ministeri korosti myös palauttamispolitiikan yleisiä ongelmia – ikään kuin nekin olisivat luonnonvoima, jolle ei voida mitään.
– Samaan aikaan maat, jotka eivät ota vastaan omia kansalaisiaan, välttämättä edes rikollisia, saavat meiltä kehitysapua. Kyseisissä maissa voi myös käydä lomailemassa, vaikka nauttii kansainvälistä suojelua suhteessa kyseiseen maahan.
– Keinoja maasta poistamiseen ja asioiden korjaamiseen kyllä olisi, jos olisi riittävästi tahtoa, Purra sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- islamistit laittomasti maassa olevat Maria Ohisalo pakkopalautukset Riikka Purra Turvapaikanhakijat Turvallisuus perussuomalaiset hallitus Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Laittomasti maassa oleskelevat säilöön ja ulos maasta – ”Huomattavasti edullisempaa kuin nykyinen turvapaikkateatteri”

Antikainen: Kumpi päättää Suomen maahanmuuttopolitiikasta, hallitus vai yksin sisäministeri Ohisalo?

Perussuomalaiset: Hallitus pahentaa turvallisuusuhkaa, jonka islamismi aiheuttaa

Halla-ahon mukaan hallitus ei ole kiinnostunut suomalaisten työllistämisestä: ”Ulkomaalaisia vaaditaan töihin keinolla millä hyvänsä – vaikka valtion maksamilla charter-lennoilla”

Perussuomalaiset vaativat kyselytunnilla hallitusta heräämään maahanmuuton ongelmiin: ”Tämä on yksiselitteisen vahingollista”

Junnila: Sisäministeriö valmistelee keinoja laittoman maassaolon laillistamiseksi

Halla-aho: Islamilaisten terroritekojen tekijät saavat suojelua ja hyväksyntää omilta yhteisöiltään

Väkivaltaisten maahanmuuttajanuorten ongelma ei poistu tilastokikkailulla tai kieltämällä maahanmuutosta puhuminen

EU:n sisäministerit eivät saaneet kasaan sopua siirtolaispaketista
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.















