

MATTI MATIKAINEN
Purra: Laittomasti maassa oleskelevat säilöön ja ulos maasta – ”Huomattavasti edullisempaa kuin nykyinen turvapaikkateatteri”
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr) edistää vimmalla hallitusohjelmaan kirjattua tavoitetta helpottaa laittomasti maassa oleskelevien maahan jäämistä. Ministeriössä on käynnistetty ilmiöpohjainen työskentely ”osana sisäisen turvallisuuden strategian toimeenpanoa”. Ohisalon mukaan tavoitteena on estää varjoyhteiskuntien syntymistä.
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra muistuttaa, että laittomasti maassa oleskelevien laillistaminen vain pahentaa perusongelmaa, joka on kehitysmaista saapuva massasiirtolaisuus ja turvapaikkajärjestelmän väärinkäyttö.
– Mikäli kielteisellä turvapaikkapäätöksellä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, saako maahan jäädä, on koko turvapaikkainstituutio murtunut, Purra toteaa.
– Se, että voi hakea turvapaikkaa monta kertaa ketjuttaen, kääntyä yhtäkkiä kristityksi, muistaa olevansa homo, solmia lumeliiton tai muulla tavoin käyttää hyväksi liberaalin valtion koneistoa on oikeusvaltion irvikuva. Hallitus viimeistelee sen antamalla kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille erikseen oleskeluluvan jäädä Suomeen.
Hallitus tarjoaa jatkuvasti lisää etuja ja palveluita
Perussuomalaiset on maahanmuuttopoliittisessa ohjelmassaan vaatinut kielteisen päätöksen saaneille ja laittomasti maassa oleskeleville säilöönottoa.
– Se on ainoa toimiva vaihtoehto. Säilöönotosta pääsee vain yhteen suuntaan, pois maasta. Tällä hetkellä ihmisillä ei ole minkäänlaisia kannusteita suostua lähtemään maasta. Hallitus ja suuret kaupungit tarjoilevat laittomasti maassa oleskeleville koko ajan lisää etuja ja palveluita. Vihreät haluavat muuttaa termin ”laiton” termiksi ”luvaton – mikä tietysti korjataan antamalla lupa, Purra hämmästelee.
– Säilöönotto vähentää turvallisuusriskejä ja ihmisten katoamista, maamme houkuttelevuutta Euroopassa vaeltelevien siirtolaisten kohteena sekä turvapaikkaprosessin pitkittämistä. Sen käyttöönotto tulisi suurista yksikkökustannuksista huolimatta edullisemmaksi kuin nykyinen turvapaikkateatteri. Se itsessään karkottaisi näitä onnenonkijoita, mikä tietysti on sen tarkoituskin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vetovoimatekijät palautukset laittomasti maassa olevat Maria Ohisalo Säilöönotto Riikka Purra Turvapaikanhakijat vihreät perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-ahon mukaan hallitus ei ole kiinnostunut suomalaisten työllistämisestä: “Ulkomaalaisia vaaditaan töihin keinolla millä hyvänsä – vaikka valtion maksamilla charter-lennoilla”

Vihreät tahtoo Suomeen 80 000 työperäistä maahanmuuttajaa – Purra: ”Niin järjetön linjaus, että edes muut hallituspuolueet eivät lähteneet vihreiden tueksi”

Perussuomalaiset vaativat kyselytunnilla hallitusta heräämään maahanmuuton ongelmiin: ”Tämä on yksiselitteisen vahingollista”

Junnila: Sisäministeriö valmistelee keinoja laittoman maassaolon laillistamiseksi

Antikainen: Kumpi päättää Suomen maahanmuuttopolitiikasta, hallitus vai yksin sisäministeri Ohisalo?

Ruuhkaisa viikonloppu Kanariansaarilla – yli 1 600 siirtolaista saapui veneineen Afrikasta

Halla-aho: Vihreät on vaarallinen ääriliike, joka edistää omaa ideologiaansa röyhkeästi, tehokkaasti ja säännöistä piittaamatta

Perussuomalaiset vastustaa Eurooppaan tulvivien siirtolaisten taakanjakoa – hallitus ja kokoomus kannattavat: ”Kiihdyttää siirtolaisvirtoja entisestään Suomeen”

Turvapaikan oikeutus katoamassa: ”Pakolaisuus on kauppatavaraa, josta hyötyvät ainoastaan rikolliset”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää