

LEHTIKUVA
Purra: Suomen energiapolitiikka ei saisi nojata ideologisiin ratkaisuihin – ”Keskeinen intressi on turvata kohtuuhintaisen energian saanti kansalle”
Elinkeinoelämän keskusliiton eilisessä vaalitentissä kaikki eduskuntapuolueiden johtajat, vasemmistoliiton Li Anderssonia lukuun ottamatta, ilmoittivat kannattavansa lisäydinvoimaa ensi vaalikaudella. Perussuomalaiset vaatii laajaa energiapalettia, johon sisältyvät edelleen myös kivihiili ja turve.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra antoi EK:n vaalitentissä myös kiitokset vihreille siitä, että puolue on hiljattain muuttanut kantaansa ydinvoima-asiassa. Ydinvoima on aiemmin ollut vihreille iso periaatteellinen kysymys, jonka vuoksi puolue on kahdesti aiemmin jopa lähtenyt hallituksesta.
Purra muistutti, että energiakriisin taustalla on vahvasti myös Keski-Euroopan, erityisesti Saksan, päätökset ajaa ydinvoimatuotantoa alas.
– Se on tietenkin yksi syy siihen, että tilanne on tällä hetkellä niin huono kuin se on.
Purra sanoi, että Suomen energiapolitiikka ei saisi jatkossakaan nojata ideologisiin ratkaisuihin, vaan olennaista on huolehtia siitä, että käytössä on koko paletti.
– Teknologian kehittymisen kautta myös muista tuotantomuodoista voidaan tehdä vähäpäästöisiä.
Vihreän siirtymän tilalle sinivalkoinen siirtymä
Purra linjasi, että Suomen energiapolitiikassa tällä hetkellä ykkösintressi on irtautua venäläisestä energiasta. Toinen intressi on turvata riittävän kohtuuhintaisen energian saanti kansalle.
– Tällä hetkellä energia ei ole kohtuuhintaista, ja se vaikuttaa niin kotitalouksiin, yrityksiin kuin teollisuuteenkin.
Perussuomalaiset katsoo, että toimivaa tuotantoa ei pidä hylätä energiakriisissä.
– Laajaan energiapalettiin sisältyvät edelleen kivihiili ja turve, niitä meidän ei kannattaisi ajaa alas. Kannattaa myös huomata, että meillä ei vielä ole vedyllä tai sähköllä toimivia rahtilaivoja, jotka tuovat meille tavaroita ja huolehtivat suomalaisesta viennistä. Eikä ole sähkökäyttöisiä rekkoja, jotka kuljettavat tukkeja sahoille. Meidän on siis oltava realisteja.
Perussuomalaiset torjuu hallituksen vaaliman vihreän siirtymän. Perussuomalaisten keväällä lanseeraama malli on sinivalkoinen siirtymä, jossa ympäristö- ja energia-asioissa toimitaan järkevästi Suomen etu edellä, suhteellisuudentajua käyttäen, omavaraisuus ja huoltovarmuus kärjessä. Sinivalkoisessa siirtymässä ymmärretään, että suomalaiset työpaikat, teollisuustuotanto ja ruoka ovat sekä ilmastotekoja että turvallisuuspolitiikkaa.
Poliittista prosessia uhkaa elokapinaistuminen
Tällä viikolla uutisoitiin Suomen ensimmäisestä ilmasto-oikeudenkäynnistä. Ympäristöjärjestöt Greenpeace ja Suomen luonnonsuojeluliitto ovat valittaneet hallituksen riittämättömistä ilmastotoimista korkeimpaan hallinto-oikeuteen. Järjestöjen mukaan hallitus ei ole noudattanut ilmastolakia, koska se ei ole käynnistänyt hiilinielujen pelastuspakettia.
Vihreiden puheenjohtajaa, ympäristöministeri Maria Ohisaloa vaalitentissä tuurannut vihreiden ryhmyri Atte Harjanne sanoi pitävänsä tapausta ”normaalina kansalaisyhteiskuntatoimintana”. Purra sen sijaan sanoi, että hän ei pidä hyvänä sitä, että poliittinen prosessi ”elokapinaistuu”.
– Kansalaisjärjestöillä on tietysti täysi oikeus toimia, niin järjestöt toimivat muillakin sektoreilla, esimerkiksi maahanmuuttopolitiikassa. Puhutaan erilaisista etujärjestöistä, joista monet – hassua sinänsä – ovat verorahoilla tuettuja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sinivalkoinen siirtymä vihreä siirtymä ympäristöjärjestöt ilmastotoimet omavaraisuus Atte Harjanne verovarat työpaikat puheenjohtajatentti Energian hinta kotimainen ruoka kotitaloudet Maria Ohisalo Kivihiili Riikka Purra Ydinvoima Turve Li Andersson Huoltovarmuus vihreät perussuomalaiset hallitus Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallituksen rivit repeilevät riidellessä: Kepu sooloilee, Marin livahti maailmalle, Ohisalo jätti tänään väliin EK:n puheenjohtajatentin – ”Hallituksen peli on menetetty”

Perussuomalaisilta laaja politiikkaohjelma maaseudun pelastamiseksi: Kotimaisen ruuantuotannon tulevaisuus on turvattava

PS kyselytunnilla: Ruoantuotantoa rusikoidaan monesta suunnasta – tätä menoa kukaan ei ole tuottamassa suomalaista ruokaa

Perussuomalaiset mukana välikysymyksessä maatalouden kriisistä ja ruuantuotannon turvaamisesta – Purra: ”On karmaisevaa, miten vähän Helsingissä halutaan ymmärtää ruuantuotannon todellisuutta”

Perussuomalaisten mukaan ilmastopolitiikkaa on tehtävä maltilla: ”Ykkösasiana tulee olla se, että voimme tarjota kilpailukykyistä ja vakaata energiaa”

Eduskunnassa aloite sähkön hinnan alentamiseksi Puolan mallin mukaisesti

Turvetta nostetaan ensi kesänä – tulevaisuus silti avoinna

Suomi on keskellä energiakriisiä – Riikka Purra kysyi Annika Saarikolta: ”Oletko mielestäsi mukana järkivihreässä hallituksessa?”

Suomalaiset vararikossa ennen EU:n laajuista sähkön hintakattoa – Leena Meri vaatii kriisille kansallista ratkaisua
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.

Strandman kritisoi OAJ:n kielilinjaa: Suomen koulussa ensisijainen tavoite on oppia suomen kieli
Perussuomalaisten kansanedustaja, rehtori ja erityisopettaja Jaana Strandman kritisoi vahvasti Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n eduskuntavaali- ja tulevan hallitusohjelman tavoitteita maahanmuuttajien oman äidinkielen opetuksen lisäämisestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












