

Putkonen: Sipilä ja kumppanit ovat vastuussa maahanmuuton jättikustannuksista – “Verotuloja käytetään surutta mitä ihmeellisimpiin tarkoituksiin”
Julkisen vallan tehtävä on puolustaa Suomen ja meidän suomalaisten etua. Tämä on ainoa järkevä peruste sille, että valtio nimeltään Suomi on ylipäätään olemassa, muistuttaa perussuomalaisten työmies Matti Putkonen.
– Tämä suomalainen arvopohja särkyi lauantaina 5. syyskuuta 2015. Tuona lauantaisena aamuna Ykkösaamun haastattelussa pääministeri Juha Sipilä (kesk.) ilmoitti luovuttavansa oman kotinsa vuodenvaihteesta lähtien turvapaikanhakijoille. Samalla hän halusi omalla esimerkillään rohkaista jokaista suomalaista avaamaan kotinsa turvapaikanhakijoille, työmies Matti Putkonen ihmettelee.
– Sipilä toivoi synnyttävänsä asian tiimoilta kansanliikkeen. Hänen tavoitteenaan oli kansanliike, joka vapaaehtoisesti ottaisi hoitaakseen turvapaikanhakijoiden sijoittamisen Suomeen. Sipilä korosti haluaan toimellaan osoittaa vastuunkantoa ja sitä, että monikulttuurinen Suomi on hänen tavoitteensa.
Avoin kutsu islamilaisiin maihin
Putkonen huomauttaa, että kokoomuksen, SDP:n, vihreiden ja vasemmistoliiton puheenjohtajat yksissä tuumin kannattivat Sipilän avausta.
– Nämä suomalaisten puoluejohtajien viestit tulkittiin islamilaisissa maissa kutsuksi. Viestiä levitettiin Facebook-sivustojen kautta miljoonille lukijoille. Nimenomaan tämä oli se, joka pani alulle kansainvaelluksen halki koko Euroopan kohti Suomea. Tosiasiat on tunnustettava. Faktat on kerrottava juuri sellaisina kuin ne ovat tapahtuneet.
– Tämä Sipilän ja hänen puoluejohtajakumppaneidensa uusi arvopohja on romauttanut suomalaisen hyvinvoinnin rahoituksen perustan. Kovalla työllä suomalaisen hyvinvoinnin rakentaneille ei löydy kunnollisia ja turvallisia hoitopaikkoja taikka kotihoitoa. Rajan yli tulleille 30 000 raavaalle nuorelle miehelle taataan sitä vastoin hotellitasoinen majoitus täyshoidolla ilmaisten terveyspalveluiden kera, Putkonen moittii.
Suomalaiset ajettu ahtaalle
Putkosen mukaan “kahden lompakon politiikka” on johtanut siihen, että tavallinen suomalainen joutuu koko ajan pelkäämään työpaikkansa puolesta ja murehtimaan, riittävätkö rahat arjen pyörittämiseen.
– Samaan aikaan poliitikot käyttävät verotuloja surutta mitä ihmeellisimpiin tarkoituksiin, Putkonen jyrähtää.
– Me perussuomalaiset emme kannata kovaa politiikkaa ilkeyttämme. Kannatamme kovaa politiikkaa siksi, että muuten meillä Suomessa ei ole edellytyksiä tehdä pehmeää politiikkaa siellä, missä sitä kaikkein kipeimmin tarvitaan.
Irakista ja Somaliasta tulevat maksavat eniten
Suomen Perustan juuri valmistuneen tutkimuksen mukaan Somaliasta Suomeen muuttavan 20-24-vuotiaan henkilön kustannukset Suomen julkiselle taloudelle ovat kaiken kaikkiaan 951 000 euroa. Jos huomioidaan somalialaisen henkilön lapset, nousee summa 1 343 000 euroon.
Irakista Suomeen muuttavan elinkaarikustannukset julkiselle taloudelle ovat 690 000 euroa, ja lasten vaikutukset huomioiden 844 000 euroa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- islamilaiset maat työpaikat puoluejohtajat haittamaahanmuutto palvelut Maahanmuuton kustannukset Juha Sipilä Vasemmistoliitto vihreät perussuomalaiset SDP Matti Putkonen Keskusta Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtion budjetti ei kerro, paljonko maahanmuutto todellisuudessa maksaa veronmaksajille – perussuomalaiset vaativat läpinäkyvyyttä kustannuksiin

Tutkimus: Suomeen muuttava somali tai irakilainen käy kalliiksi veronmaksajalle – jopa miljoona euroa per maahanmuuttaja

Perussuomalaiset: Vanhukset heitteillä, nuoret syrjäytyvät, hallitus lappaa rahaa haittamaahanmuuttoon

Slunga-Poutsalo: ”Sietämättömän korkeilla bensan ja sähkön hinnoilla rahoitetaan nykymuotoista humanitaarista maahanmuuttoa”

Halla-aho: Sipilä kutsui koko maailman kylään, nyt siitä ei saisi puhua – “Täysin häpeilemätön mies”

Sipilä puhui itsensä pussiin väittäessään, että yli 32 000 turvapaikanhakijaa täytyi muka päästää Suomeen
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.