

LEHTIKUVA
Ranne: Suomen hiilineutraaliustavoitteen karmea hinta paljastuu vähitellen
Eduskunta käsitteli torstaina vuoden 2022 ilmastovuosikertomusta. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne peräänkuulutti vaikuttavaa ja kestävää ilmasto- ja ympäristöpolitiikkaa, jolla perussuomalaiset haluavat korvata äärivihreyden.
– Me haluamme, kuten kaikki suomalaiset, huolehtia ympäristöstä ja suojella luontoa. Päästöjä on välttämätöntä vähentää hallitusti, oikein aikataulutettuna, vaikuttavasti ja kustannustehokkaasti. Kuitenkin niin, että suomalainen arki on sujuvaa, turvallista ja kohtuuhintaista, Lulu Ranne painotti.
Onko tavoite uhrauksien arvoinen?
Ranteen mukaan Suomen nykyinen hiilineutraaliustavoite on Uruguayn jälkeen maailman toiseksi kirein.
– Oleellinen kysymys on, onko tavoite oikein perusteltu, tarkoituksenmukainen ja uhrauksien arvoinen. Mitä se maksaa ja mitä siitä seuraa?
– Hallitus ei vastaa näihin kysymyksiin, koska totuus on karmea. Hallituksen mielestä elämisen koko infra ja teknologia tulee investoida uusiksi alle 15 vuodessa tekemällä nykyisen käyttö mahdottomaksi, Ranne ihmettelee.
Talous ei kestä ylikunnianhimoisia ilmastotoimia
Yhä suurempi osa kansalaisten tuloista menee perustarpeisiin, ruokaan, asumiseen ja liikkumiseen sekä velkojen hoitoon. Muu kulutus vähenee ja heikentää talouden elinvoimaa.
Suomen perustelemattoman kireä tavoite aiheuttaa laajamittaista energiaköyhyyttä ja hyvinvointitappioita. Tavoitteen saavuttamisella 15 vuotta muita ennen ei ole mitään vaikutusta ilmastonmuutokseen.
– Suomen kauppatase on tänä vuonna jo yli 9 miljardia euroa alijäämäinen. Talous ei kestä hallituksen ja kokoomuksen ajamaa ilmastopolitiikkaa. Vuosikertomuksessa todetaankin, että ilmastopolitiikka paisuttaa velkaa ja kasvattaa tulonsiirtojen tarvetta. Lisäksi todetaan, että ”ilmastopolitiikkaa ei ole itsensä rahoittavaa”. Koko totuus ilmastofanaattisuuden hintalapusta alkaa vähitellen paljastua kaikille, Ranne sanoo.
Nyt tarvitaan malttia ja maalaisjärkeä
Ranne huomauttaa, että vaikka energiateknologia on murroksessa, nykyiset teknologiat eivät ratkaise päästöongelmia eivätkä siihen riitä luonnonvarat tai kansalaisten sietokyky.
Nykyinen, käyttökelpoinen teknologia on saatava käyttää loppuun. Esimerkiksi polttomoottoreita tai puun polttoa ei pidä kieltää. Vetyteknologia, hiilidioksidin talteenotto, kuljetus ja varastointi sekä synteettiset polttoaineet ovat kehittymässä, ja Suomi on aktiivisesti mukana tässä kehitystyössä.
– Kestää kuitenkin vielä vuosia ja vuosikymmeniä ennen kuin saamme jokaisen kukkarolle sopivia, päästöttömiä ratkaisuja markkinoille. Kansalaiset voivat niitä odotellessaan elää hyvällä omallatunnolla omaa arkeaan. Meidän päättäjien taas tulee siirtää Suomen hiilineutraaliustavoitetta vuoteen 2050 ja vähintäänkin tuplata Suomen hiilibudjetti.
– Nyt tarvitaan teknistä ja taloudellista malttia ja maalaisjärkeä, Ranne painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ylikunnianhimoiset ilmastotavoitteet kustannustehokkuus hiilineutraalius energiaköyhyys elinkustannukset tulonsiirrot Alijäämä Lulu Ranne Teknologia Velkaantuminen hallitus talous Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Yli 70 prosenttia suomalaisista on valmis maksamaan korkeintaan 10 euroa kuukaudessa lisää edistääkseen ilmastotoimia – melkein joka kolmas ei euroakaan

Perussuomalaiset: Suomessa pitää ottaa kaikki keinot käyttöön energiantuotannossa – myös hiilivoimalat ja turve keinovalikoimaan

Ilmastopaneeli ehdottaa Suomen omaa liikenteen päästökauppaa – Ronkainen: Kuolinisku koko taloudelle

Hiilineutraali Suomi 2035 -ilmastostrategia perustuu vääriin laskelmiin ja on vaarallinen – Ranne: ”Kun skenaariot irtoavat todellisuudesta, ne muuttuvat arvottomiksi”

Huoltovarmuuden tarkoitus on turvata kaikki perustarpeet: ”Asiat on laitettava tärkeysjärjestykseen ja kansallinen etu asetettava etusijalle”

Perussuomalaisten mukaan ilmastopolitiikkaa on tehtävä maltilla: ”Ykkösasiana tulee olla se, että voimme tarjota kilpailukykyistä ja vakaata energiaa”

Suomen sopeuduttava ilmastonmuutokseen joka tapauksessa – mutta järkevästi
Viikon suosituimmat

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Näkemiin, Woke! Maailman suurin varainhoitoyhtiö BlackRock kritisoi talouselämän politisoitumista – vetää tukensa yritysaktivismilta
Maailman suurin varainhoitoyhtiö BlackRock arvostelee jyrkästi talouselämän politisoitumista ja ilmoittaa lopettavansa aktivismin tukemisen. Amerikkalainen finanssijätti kritisoi sekä demokraattien että republikaanien pyrkimyksiä ujuttaa politiikkaa eläkevarojen hallinnointiin. Yhtiön mukaan talouselämän politisoituminen uhkaa aiheuttaa lisäkustannuksia ja heikentää asiakkaiden tuottoja. Yhtiö on ilmoittanut peruneensa tuen lähes kaikelle aiemmin tukemalleen yritysaktivismille. Yli 12 000 miljardin dollarin varallisuutta hallinnoivalla BlackRockilla on globaalia poliittista valtaa omistajaohjauksen kautta. Yhtiön linjamuutos merkitsee ratkaisevaa käännettä 2020-luvun alun woke-kapitalismin hulluista vuosista.