

PS ARKISTO
Rantanen Kreikan pakolaiskriisistä: ”Geneven sopimus neuvoteltava uudelleen”
Perussuomalainen kansanedustaja Mari Rantanen esittää Geneven pakolaissopimuksen uudelleen neuvottelua osana uuden pakolaiskriisin ratkaisua. Turkki ilmoitti viime viikolla, ettei se aio enää pysäyttää rajoillaan Eurooppaan hakeutuvia siirtolaisia.
– Turkin ilmoitus on selvä signaali siirtolaisille ja koko Euroopan on varauduttava maahantulijoiden määrän kasvuun. Kyse ei ole pelkästään Syyrian sotaa pakenevista, vaan tulijoissa on jopa vuosia Turkissa oleskelleita afganistanilaisia, irakilaisia, pakistanilaisia, marokkolaisia ja muita, Mari Rantanen toteaa.
Maailma on muuttunut
YK:n pakolaissopimus eli Geneven sopimus vuodelta 1951 luotiin toisen maailmansodan jälkeen Euroopan sisäisen pakolaisongelman ratkaisemiseksi. Vuoden 1967 lisäpöytäkirjalla sitä laajennettiin koskemaan myös muita maailman pakolaisia.
– Maailma on muuttunut 50 vuodessa melkoisesti ja tilanne oli tuolloin hyvin erilainen. Sopimus luotiin systemaattisen joukkotuhonnan uhrien suojelemiseksi, ei taloudellisen siirtolaisuuden väyläksi, Rantanen kertoo.
Nykyjärjestelmä ei kestä
Kreikka on väliaikaisesti sulkenut rajansa ja lopettanut turvapaikkahakemusten vastaanottamisen. Rantasen mukaan Kreikka on kestämättömän tilanteen edessä Turkista johdetun siirtolaispaineen myötä.
– Geneven sopimus ja muut kansainväliset sopimukset on neuvoteltava uudelleen. Nykyinen järjestelmä ei ole kestävällä pohjalla ja johtaa pahimmillaan tilanteen kriisiytymiseen, kuten Kreikassa nyt nähdään. Pakolaisjärjestelmän ongelmat on voitava käsitellä kiihkottomasti ja ratkaisukeskeisesti, Rantanen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- siirtolaisvyöry Geneven pakolaissopimus turvapaikkahakemukset Eurooppa Mari Rantanen Turkki perussuomalaiset Kreikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turkki kiristää Natoa: Joko sotilaallista tukea tai pakolaisille portit auki Eurooppaan

Turkin viranomaiset: 75 000 ihmistä odottaa Eurooppaan pääsyä Kreikan ja Bulgarian vastaisilla rajoilla

EU tukee Kreikan tiukennuksia rajavalvontaan – Turkki yrittää masinoida uutta pakolaiskriisiä

Purra: Sinisilmäisyyden on pakko loppua – vihreiden linja on vastuuton

Ronkainen ja Rantanen patistavat hallitusta: ”Vuoden 2015 pakolaistulva ei saa toistua”

Rantanen kysyi suomalaisten turvallisuudesta – Ohisalo vastasi turvapaikanhakijoiden oikeuksista

Junnila: Rajavalvontaa ja kriisinhallintaa Kreikan ”helvetin porteille”

Antikainen: Rajat suljettava ennen uutta turvapaikanhakija-aaltoa

Purra: Varautuminen on maamme suojaamista ja haittojen minimointia
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kritisoi Facebook-kirjoituksessaan tilannetta, jossa Suomeen tuodaan poltettavaksi jätettä Italiasta ilmastonmuutoksen takia, kun turvetta pidetään ilmastopahiksena. Aittakummun mukaan jätteiden rahtaaminen ulkomailta on ristiriidassa sen kanssa, että kotimaista turvetta ei hyödynnetä energiantuotannossa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













