

PS ARKISTO
Rantanen Kreikan pakolaiskriisistä: ”Geneven sopimus neuvoteltava uudelleen”
Perussuomalainen kansanedustaja Mari Rantanen esittää Geneven pakolaissopimuksen uudelleen neuvottelua osana uuden pakolaiskriisin ratkaisua. Turkki ilmoitti viime viikolla, ettei se aio enää pysäyttää rajoillaan Eurooppaan hakeutuvia siirtolaisia.
– Turkin ilmoitus on selvä signaali siirtolaisille ja koko Euroopan on varauduttava maahantulijoiden määrän kasvuun. Kyse ei ole pelkästään Syyrian sotaa pakenevista, vaan tulijoissa on jopa vuosia Turkissa oleskelleita afganistanilaisia, irakilaisia, pakistanilaisia, marokkolaisia ja muita, Mari Rantanen toteaa.
Maailma on muuttunut
YK:n pakolaissopimus eli Geneven sopimus vuodelta 1951 luotiin toisen maailmansodan jälkeen Euroopan sisäisen pakolaisongelman ratkaisemiseksi. Vuoden 1967 lisäpöytäkirjalla sitä laajennettiin koskemaan myös muita maailman pakolaisia.
– Maailma on muuttunut 50 vuodessa melkoisesti ja tilanne oli tuolloin hyvin erilainen. Sopimus luotiin systemaattisen joukkotuhonnan uhrien suojelemiseksi, ei taloudellisen siirtolaisuuden väyläksi, Rantanen kertoo.
Nykyjärjestelmä ei kestä
Kreikka on väliaikaisesti sulkenut rajansa ja lopettanut turvapaikkahakemusten vastaanottamisen. Rantasen mukaan Kreikka on kestämättömän tilanteen edessä Turkista johdetun siirtolaispaineen myötä.
– Geneven sopimus ja muut kansainväliset sopimukset on neuvoteltava uudelleen. Nykyinen järjestelmä ei ole kestävällä pohjalla ja johtaa pahimmillaan tilanteen kriisiytymiseen, kuten Kreikassa nyt nähdään. Pakolaisjärjestelmän ongelmat on voitava käsitellä kiihkottomasti ja ratkaisukeskeisesti, Rantanen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- siirtolaisvyöry Geneven pakolaissopimus turvapaikkahakemukset Eurooppa Mari Rantanen Turkki perussuomalaiset Kreikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turkki kiristää Natoa: Joko sotilaallista tukea tai pakolaisille portit auki Eurooppaan

Turkin viranomaiset: 75 000 ihmistä odottaa Eurooppaan pääsyä Kreikan ja Bulgarian vastaisilla rajoilla

EU tukee Kreikan tiukennuksia rajavalvontaan – Turkki yrittää masinoida uutta pakolaiskriisiä

Purra: Sinisilmäisyyden on pakko loppua – vihreiden linja on vastuuton

Ronkainen ja Rantanen patistavat hallitusta: ”Vuoden 2015 pakolaistulva ei saa toistua”

Rantanen kysyi suomalaisten turvallisuudesta – Ohisalo vastasi turvapaikanhakijoiden oikeuksista

Junnila: Rajavalvontaa ja kriisinhallintaa Kreikan ”helvetin porteille”

Antikainen: Rajat suljettava ennen uutta turvapaikanhakija-aaltoa

Purra: Varautuminen on maamme suojaamista ja haittojen minimointia
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














