

LEHTIKUVA/ARKISTO
Riikka Purra viittasi hoitoalan järjestön asiantuntijalausuntoon: Työperäinen maahanmuutto itse asiassa heikentää hoitoalaa – pääministeri Marin alkoi huutaa
Suomessa sanotaan olevan pulaa työvoimasta, etenkin sairaanhoitajista. Perussuomalaisia lukuun ottamatta kaikki muut puolueet tarjoavat ratkaisuksi sitä, että Suomeen tuotaisiin matalaan palkkaan tyytyviä hoitajia EU:n ulkopuolelta, esimerkiksi Filippiineiltä. Hoitoalan ammattiliiton mukaan ulkomailta tuotava työvoima kuitenkin saattaa pikemminkin olla haitaksi työtehtävissä.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toi jo eilen Ylen maanantai-illan suuressa vaalikeskustelussa esille, että kolmansien maiden hoitajien tuominen maailman toiselta puolelta Suomeen ei helpota tilannetta, jossa hoitoalan työpaikkoja on hankala täyttää.
Työperäinen maahanmuutto hoitoalalle saattaa pikemminkin jopa pahentaa tilannetta entisestään. Samoilla linjoilla on esimerkiksi hoitajaliitto SuPer.
Purra joutui palaamaan aiheeseen myös tänään Ilta-Sanomien vaalimessuilla.
– Työperäinen maahanmuutto heikentää hoitoalaa. Kielitaidottomat hoitajat ovat lisäkuorma ja itse asiassa he ajavat koulutettuja hoitajia pois alalta. Suomessa hoitajilla pitäisi olla riittävä kielitaito kun…, Purra oli kertomassa, kunnes pääministeri Sanna Marin (sd) kaappasi tilan ja alkoi huutaa päälle.
Marin ei kestä kuulla totuutta
Marin kannattaa useimpiin työmarkkinaongelmiin ratkaisuksi työperäistä maahanmuuttoa, ja niinpä toisenlainen näkemys meni pahasti pääministerin ihon alle. Marin väitti, että Purra olisi valehdellut, ja alkoi paasata päälle.
– Tämä (se, että kielitaidottomat hoitajat ovat lisäkuorma) ei pidä paikkaansa. Nämä ovat valheellisia väittämiä. Minä olen puhunut hoitajajärjestöjen kanssa. Tänne tulee lisää väkeä muualta tekemään hoiva-alan töitä. Pelkkää populismia. En tiedä, kenen kanssa olet puhunut, Marin möykkäsi Purralle.
Marinin hiljennyttyä Purra totesi pääministerille, että tämän syytökset eivät nyt osuneet maaliin.
– Se, mitä Marin sanoi populismiksi, on lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin virallinen asiantuntijalausunto valtion talousarvioesitykseen, lausunto on annettu eduskunnalle. Voin toimittaa tarkemmat tiedot, Purra vinkkasi Marinille.
Riski potilasturvallisuudelle
Purra esitti, että Suomeen ei kannattaisi tuoda kolmansista maista hoitoalalle henkilöstöä, koska tällaisen henkilöstön kielitaidon puute on lähinnä rasite työyhteisölle ja haittaa työntekoa. Purran näkemys perustui Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin eduskunnalle antamaan lausuntoon, mutta pääministeri Marin väitti, että Purra olisi valehdellut.
Miten on, kumpi on oikeassa, perussuomalaisten Purra vai pääministeri Marin? Valehteliko Purra, kuten pääministeri Marin väitti?
Katsotaanpa hoitajaliitto SuPerin lausuntoa eduskunnalle hallituksen esityksestä valtion talousarvioksi vuodelle 2022.
SuPerin lausunnossa todetaan, että sotesektorin työvoimapulassa työperäinen maahanmuutto ei suinkaan ole yksinkertainen ratkaisu:
Mikäli sosiaali- ja terveydenhuollossa työskentelevillä hoitajilla ei ole riittävä kielitaito, niin siitä muodostuu vakava asiakas- ja potilasturvallisuusriski. Ilman riittävää kielitaitoa ammatillisesta osaamisestakaan ei ole hyötyä koska työskentely on tiimityötä ja siinä hyvin merkittävässä osassa on tiedonsiirto niin suullisesti kuin myös kirjallisesti.
Yhteisen kielen puute tekee tiimityöstä hankalaa
Suomessa hoitoalalta on poistunut jopa kymmeniä tuhansia hoitajia uusiin tehtäviin liian raskaiden työolojen vuoksi.
SuPerin eduskunnalle antamassa lausunnossa todetaankin varsin selvästi, että yhteisen kielen puute tekee vaativasta hoitotyöstä entistä raskaampaa. Tämä on ymmärrettävää, koska hoitajat ovat vastuussa potilaiden terveydestä.
SuPerin lausunnossa todetaan myös, että kielitaidon puute hoitotiimissä on yksin merkittävä syy sille, että suomalaiset koulutetut hoitajat ovat vaihtaneet töitä:
Ilman riittävää kielitaitoa olevat työntekijät kuormittavat merkittävästi myös muuta henkilöstöä ja tämä lisäkuormitus on yksi lisäsyy, kun he miettivät jopa alanvaihtoa.
Kielitaidottomien maahanmuuttajien ja ilman riittävää alan koulutusta olevien ja kouluttamattomien työntekijöiden määrän lisäyksellä sote-sektorilla voi olla täysin päinvastainen vaikutus alan työllisten määriin, kuin mitä niillä tavoitellaan. Ne ovat lisäkuormitustekijöitä alalla jo toimiville työntekijöille ja voivat lisätä merkittävästi heidän halujaan poistua pois koko alalta.
Jo toinen ministeritason huuto viikon sisään
Ministeritason huutelu on tullut Purralle tutuksi viime päivinä. Aiemmin Purra kertoi MTV:n vaalipaneelissa, että pääkaupunkiseudulla ja suurissa kaupungeissa niin sanotun koulushoppailun syynä on vieraskielisten suuri osuus kouluissa.
Tuolloin samassa tilassa oli opetusministeri Li Andersson (vas) joka ei kestänyt kuulla tosiasioita vaan alkoi huutaa päälle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- asiantuntijalausunnot työolot kolmannet maat hoitajapula vaalitentti ministerit kielitaito hoitajat Super sosiaali- ja terveyspalvelut hoitoala halpatyövoima Työperäinen maahanmuutto Riikka Purra Potilasturvallisuus Sanna Marin Li Andersson
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Demarit korjaisi soten rahoitusvajeen laittamalla veroa veron päälle – perussuomalaiset lopettaisi veronmaksajien rahojen kaatamisen ulos Suomesta

Onko Tehyn Rytkönen todella sitä mieltä, että demarit ovat aina hoitajien puolella?

Terveydenhuolto kriisissä – perussuomalaiset priorisoisi julkisen rahan käyttöä: Suomalaisten rahoilla tulee järjestää suomalaisille hoitopalveluja

Kokoomus haluaa Suomeen töihin bussikuskeja ja hoitajia kehitysmaista – Riikka Purran mukaan kokoomuksen malli on utopiaa: ”Ei ole positiivista julkisen talouden kestävyyden kannalta”

Ulkomaalaisen työvoiman hyväksikäyttöön liittyy usein myös sosiaaliturvan systemaattista väärinkäyttöä – ”Kela-money ei ole urbaania legendaa”

SDP:n mukaan Suomessa on valtava pula kaupan kassoista, kokoomus toisi hoiva-alalle 200 000 maahanmuuttajaa – Purra: Hoitoalan ongelmia ei voi korjata ennen kuin palkka vastaa työn kuormittavuutta

Maahanmuuttajien alhainen järjestäytymisaste tuhoaa ay-liikkeen ja yleissitovuuden – Putkonen varoittaa: Työperäinen maahanmuutto uhkaa koko ay-liikkeen olemassaoloa

Suomessa yli 250 000 työtöntä työnhakijaa – Rantanen: Vanhojen puolueiden hokema työvoimapulasta tarkoittaa oikeasti halpatyövoimapulaa

Purra viittasi hoitoalan järjestön asiantuntijalausuntoon: Maahanmuutto heikentää alaa ja kielitaidottomat hoitajat ajavat muita hoitajia pois alalta – Helsingin Sanomat aloitti vääristelyn heti
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää














